Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Jak poprawnie używać METZ 48 AF1 digital - 1 lampa

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Jak poprawnie używać METZ 48 AF1 digital - 1 lampa

    Witam

    W sobotę mam wesele brata, chciałbym porobić trochę zdjęć amatorkich na jego weselu.
    Mój sprzęt to Olympus E-500, obiektyw kitowy Zuiko 14-45 i dziś kupiona lampa METZ 48 AF1 z najnowszym firmware.
    Myślałem że w trybie aparatu: manual - migawka 1/100 i F8 oraz ISO 100-160, lampa w trybie TLL poprawnie naświetli większość scen w pokoju ok 7 na 5 m.
    Gdy patrzę na ekran lampy to gdy np kręcę obiektywem i mam ustawiony 14mm to wyswietlacz lampy pokazuje 24mm, przy zoomie 45mm wyświetlacz wskazuje na lampie 70mm itp... czy to jest normalne ? o ile celuje lampą i obiektywem w stronę najjaśniejszej stronie pokoju gdzie jest okno przy słonecznej pogodzie to mam ładnie doświetlone zdjęcie (histogram) jednak gdy skieruje aparat i lampę na wprost ciemniejsego miejsca krotsza strona pokoju to lampa już nie doswietla... musze manualnie korygowac do ok 0,7 EV w lampie blyskowej przyciskami...
    bawilem sie jeszcze czasem synchronizacji lampy w aparacie np przestawiajac z 1/180 na 1/100 i tak samo czas migawki w aparacie ustawialem na 1/100... ale efekt jest podobny...

    bardzo proszę o jakie sporady jak mniej wiecej stroic aparat i lampe aby zdjecia byly prawidlowo naswietlone, zalezy mi na najlepszej automatyce zebym nie musial robic zdjec powtornie i myslec co jak ustawic bo juz takie cyrki mialem z wbudowana lampa ktora zle dziala w trybie auto dajac slabsze swiatlo do warunkow zeczywiscie zastanych.

    ps przepraszam za "lamerskie" okreslenia np tego "zoomu" po prosty jestem kiepski w teorii ale aparat mam juz rok i zdjecia robie poprawnie

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Wieprz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wwa
    Posty
    1.629
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    różnice w zoomie wynikają z cropa 2x w Olku. To normalne. ogniskową rzeczywista podają lampy Olka domyślnie.

    Do zdjęć z lampą może przyda się zestaw filmów o karteczkach

    ewentualnie można spróbować z białą stroną warszawskiej karty miejskiej - trwalsza niż karteczki

  3. #3

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Wieprz Zobacz posta
    różnice w zoomie wynikają z cropa 2x w Olku. To normalne. ogniskową rzeczywista podają lampy Olka domyślnie.

    Do zdjęć z lampą może przyda się zestaw filmów o karteczkach

    ewentualnie można spróbować z białą stroną warszawskiej karty miejskiej - trwalsza niż karteczki
    A co mają karteczki do niedoświetlania ? rozumiem że bardziej do ustawienia poprawnego balansu bieli ale akurat to mogę w photoshopie poprawić a karteczka... jeśli będę korygowal nią aparat w pomieszczeniu to tez moga byc przeklamania ze wzgledu na swiatlo (kolor scian, firanek, okien itp).

    Zauwazylem przed chwila ze lampa prawidlowo doswietla w trybie priorytetu migawki gdzi enp ustawiam migawke na 1/100 a przeslona jest automatycznie ustawiana w tym przypadku nagminie 3.5... z czego nie jestem zadowolony bo przy wyzej byly by ostrzejsze.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Wieprz
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wwa
    Posty
    1.629
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    karteczki zakładane na lampę i mocowane np. gumką rozpraszają światło, pomagają unikać ostrych cieni i chyba odrobinę zwiększają tolerancję na parametry błysku. Rozproszone światło nawet gdy nieco za mocne - nie wypali takiej dziury jak lampa na wprost.

    Karteczki dorzuciłem dodatkowo. Techniki podane na linkowanej stronie mogą się przydać przy fotografowaniu ślubu i wykorzystaniu lamp.

  5. #5

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Po próbach udało mi się dojść do wniosku że lampa prawidłowo naświetla pod warunkiem że ustawi się manualnie w niej dodatkowo 0,7-1EV w tedy dobiera siłę błysku tak jak trzeba i zdjęcia są ostre jak żyleta dodatkowo aby balans bieli był prawidłowy na zdjęciach trzeba nakładać dyfuzor który jest w komplecie w postacji wysowanej polprzezroczystej klapki w tedy sciany biale sa biale a nie ma niebieskiego zabarwienia.
    Swoją drogą czy TTL w moim aparacie pracuje prawidlowo ? mialem juz problemy w trybie auto z wbudowana lampa z aparatu ktora w trybie auto niedoswietlala mi sceny choc obiekt byl blisko moze pomiar w aparacie jest skopany ??? dla tego i zewnetrzna lampa musi byc korygowana o te +0.7EV ??
    Mam jeszcze gwarancje na aparat.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Mój Metz 58-AF1 też w trybie TTL robi za ciemne fotki. Trzeba korekcję wprowadzać j.w. W trybie auto zdjęcia są dobrze naświetlone ale co do pstrykania na weselach to dużo zależy od danych warunków jakie daje nam sala imprezy. Generalnie polecam odchylać palnik i korzystać ze światła odbitego. Ja tak ostatnio pstrykałem i fotki wyszły bardzo ładne, może czasem za ciemne bo tez trzeba korekcje wprowadzać ale o niebo lepsze niż lampa skierowana na wprost.
    mente et malleo

  7. #7
    | OlyJedi Awatar MicSzu
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Wioska
    Posty
    1.189
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Z tymi parametrami to przegięcie troszkę zrobiłeś/chcesz zrobic..Użyj wyższej czułości i mniejszej przysłony
    Ostatnio edytowane przez MicSzu ; 19.06.08 o 13:12
    E-3,E-510;F8, ZD14-54,S30,ZD40-150,FL50,FL50R,FL36R... i co dalej ? ? ?

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez MicSzu Zobacz posta
    Z tymi parametrami to przegięcie troszkę zrobiłeś/chcesz zrobic..Użyj wyższej czułości i mniejszej przysłony
    Ale nie o to chodzi bo na takie male pomieszczenia jakie fotografowalem zapas mocy w lampie jeszcze byl tylko po prostu nie wykorzystany przez bledny odczyt TTL.

    Rozumiem ze jesli przyciskiem "Mode" na lampie ustawie tak aby TTL znikl z wyswietlacza lampy to bedzie to tryb Auto ? jak taki tryb dziala ? rozumiem ze lampa w tedy nie pobiera danych z aparatu odnosnie warunkow oswietleniowych tylko wlasne ???
    Nie znam sie ale chcialbym wiedziec swoja droga jestem zaskoczony tak dobra jakoscia zdjec przy uzyciu tej lampy
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez Anubis76x Zobacz posta
    Ale nie o to chodzi bo na takie male pomieszczenia jakie fotografowalem zapas mocy w lampie jeszcze byl tylko po prostu nie wykorzystany przez bledny odczyt TTL.

    Rozumiem ze jesli przyciskiem "Mode" na lampie ustawie tak aby TTL znikl z wyswietlacza lampy to bedzie to tryb Auto ? jak taki tryb dziala ? rozumiem ze lampa w tedy nie pobiera danych z aparatu odnosnie warunkow oswietleniowych tylko wlasne ???
    Nie znam sie ale chcialbym wiedziec swoja droga jestem zaskoczony tak dobra jakoscia zdjec przy uzyciu tej lampy
    ps. jaki tryb pomiaru ustawic w aparacie ? rozumiem ze chyba najlepszy jest punktowy, jak on sie nazywa w MENU ? balans bieli w aparacie tez ustawiacie ? ja mam na auto ale zastanawiam sie czy lepiej nie zmienic dla lampy tylko nie wiem jaki, niby dla RAW moge w Photoshopie skorygowac i efekt jest dobry.
    Ostatnio edytowane przez Anubis76x ; 19.06.08 o 13:54 Powód: Automatyczne scalenie postów

  9. #9

    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Anubis76x Zobacz posta
    Ale nie o to chodzi bo na takie male pomieszczenia jakie fotografowalem zapas mocy w lampie jeszcze byl tylko po prostu nie wykorzystany przez bledny odczyt TTL.

    Rozumiem ze jesli przyciskiem "Mode" na lampie ustawie tak aby TTL znikl z wyswietlacza lampy to bedzie to tryb Auto ? jak taki tryb dziala ? rozumiem ze lampa w tedy nie pobiera danych z aparatu odnosnie warunkow oswietleniowych tylko wlasne ???
    Nie znam sie ale chcialbym wiedziec swoja droga jestem zaskoczony tak dobra jakoscia zdjec przy uzyciu tej lampy
    z tego co wiem METZ 48 nie ma trybu AUTO i to właśnie mnie demotywuje przed kupnem tego modelu

  10. #10

    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    13
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Myślę własnie o zakupie tej lampy, cena zblizona do FL-36, a LP wyższa o ponad 10...


    czyli jak to wreszcie z tą lampą jest?

    potrafi pracować w automacie? bez recznego ustawiania EV...

    oczywiscie światło odbite...

Podobne wątki

  1. Metz 48 AF1 Digital - napis Er
    By Anubis76x in forum E-System
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 30.01.16, 23:32
  2. Lampa OLY? METZ?
    By bartek2807 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18.05.11, 11:28
  3. Problem: Metz 48 AF-1 DIGITAL
    By JohnGiorgio in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23.12.10, 23:14
  4. Metz 15 MS-1 Digital - Ringflash
    By czmielek in forum E-System
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 7.04.09, 08:42
  5. lampa metz 44 AF
    By kmc in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16.03.07, 17:46

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.