Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Zupełnie amatorsko - prośba o radę

  1. #1
    | OlyJedi Awatar irekimagda
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Częsta zmiana otoczenia - ostatnio Anglia
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Zupełnie amatorsko - prośba o radę

    Witam

    Jestem tu zupełnie nowy, chciałbym poprosić o techniczne rady dotyczące fotografii. Jestem laikiem kompletnym - posiadam dwa Olimpusy - pierwszy Olympus C-2100 UZI i drugi SP560 UZ. Nie są to lustrzanki tylko kompakty z ultra zomem.

    Nie wiem jakie parametry brać pod uwagę przy robieniu zdjęć - zwłaszcza dużych zbliżeń. Często jakieś detale nie wychodzą ostre

    . Proszę ie pisać rad w stylu fatalne lub dobre. Chodzi mi raczej o konkretne wskazówki co i jak zmienić. Proszę wziąć pod uwagę iż dopiero zaczynam więc wiele fachowych terminów może mi być zupełnie obcych.

    Dziękuję serdecznie

    Ps.

    Nie wiem jeszcze jak zamieścić zdjęcie na forum, ale zaraz spróbuję to uczynić

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar wujek.samo.h
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Lublin, Poland, Poland
    Posty
    1.131
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Im dłuższa ogniskowa (im dłuższy zoom) tym trudniej zrobić nie poruszone zdjęcie. Stąd też liczą się krótkie czasy naświetlania. Można to rozwiązać na 3 sposoby: a/ otworzyć na maksa przysłonę by jak najwięcej światła padało, ale wtedy zdarza się (zależy od obiektywu)że spada ostrość zdjęcia. b/ można lekko przymknąć przysłonę i ustawić wyższe iso, ale wtedy pojawia się problem z szumami, c/ można fotografować w b.dobrych warunkach oświetleniowych W każdym zaś przypadku stabilizacja obrazu jest bardzo przydatna.
    W fotografii zawsze jest "coś za coś" - metodą prób i błędów musisz dojść kiedy warto ryzykować, kiedy nie, jaki kompromis między ogniskową, czasem, przysłoną a czułością iso masz wybrać.
    MK

  3. #3
    | OlyJedi Awatar irekimagda
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Częsta zmiana otoczenia - ostatnio Anglia
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Pierwsze zdjęcie

    Mam nadzieję że teraz się uda zamieścić....
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mucha.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	294,4 KB
ID:	4837  

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Przeniosłem wątek tam, gdzie jego miejsce.

    Mucha, moim zdaniem, jest ostra. To, co poza muchą ostre nie jest, bo znajduje się poza płaszczyzną (głębią?) ostrości. Przy dużych zbliżeniach głębia ostrości - czyli taki obszar mierzony od obiektywu, w którym znajdujące się obiekty na zdjęciu wyjdą stosunkowo (względnie) ostre - jest płytka. Bardzo płytka.

    A piszę względnie ostre, bo ostrość to kwestia subiektywna jest zawsze.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Posty
    301
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    W obydwu aparatach masz stabilizację, dzięki której powinieneś odczuwać znacznie mniejszy dyskomfort z powodu nieostrych zdjęć. Sprawdź, czy masz włączoną stabilizację.
    Przy dużych zbliżeniach warto włączyć funkcję "makro".
    2100 UZI miał taką ciekawą własciwośc, że dało się robić fotki makro na znacznie dłuższej ogniskowej, niż "fabrycznie". O ile dobrze pamiętam, trzeba było wybrać zakres około połowy max ogniskowej (na suwaku widać), potem odrobinę cofnąć z powrotem na zoomie i można było ostrzyć z bardzo bliska mając ogniskową około 150mm (przeliczając ekwiwalent dla FF). nie wiem czy dobrze pamietam, ale jakoś tak to było i mi zadziałało.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar irekimagda
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Częsta zmiana otoczenia - ostatnio Anglia
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    kolejne zdjęcie

    a co z tym zdjęciem?
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiosenny kwiat.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	296,1 KB
ID:	4845  

  7. #7
    | OlyJedi Awatar irekimagda
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Częsta zmiana otoczenia - ostatnio Anglia
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez emc2 Zobacz posta
    W obydwu aparatach masz stabilizację, dzięki której powinieneś odczuwać znacznie mniejszy dyskomfort z powodu nieostrych zdjęć. Sprawdź, czy masz włączoną stabilizację.
    Przy dużych zbliżeniach warto włączyć funkcję "makro".
    2100 UZI miał taką ciekawą własciwośc, że dało się robić fotki makro na znacznie dłuższej ogniskowej, niż "fabrycznie". O ile dobrze pamiętam, trzeba było wybrać zakres około połowy max ogniskowej (na suwaku widać), potem odrobinę cofnąć z powrotem na zoomie i można było ostrzyć z bardzo bliska mając ogniskową około 150mm (przeliczając ekwiwalent dla FF). nie wiem czy dobrze pamietam, ale jakoś tak to było i mi zadziałało.
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, lecz jak zaznaczyłem jesem bardzo początkującym amatorem i pojęcia typu "ekwiwalent dla F" brzmią mi zadziwiająco obco. Dziękuję jednak i spróbuję coś z tego wykorzystać.
    Ps
    Stabilizacja jest włączona

  8. #8
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    FF = full frame = pelna klatka
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Igorra
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    k. Krakowa
    Posty
    1.653
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Zdjęcie kwaitka troche przepalone i bardzo ciasny kadr z lewej i górnej strony, więc tzeba by było przesunąć kadr tak aby kwait był w miare na środku.
    "Lubię myśleć, że to było coś tak pięknego, że nie może zostać wyrażone słowami (...) i sprawia, że twoje serce niemal się rozrywa"

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irekimagda Zobacz posta
    a co z tym zdjęciem?
    Cos mi sie widzi,ze to Clematis,jednak bardzo niefortunnie pokazales.

Podobne wątki

  1. Zdjęcia do oceny + prośba o rade.
    By domino1991 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 29.06.10, 08:33
  2. Delta 400 + R09 - prośba o radę
    By pat.p in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.12.09, 01:44
  3. E-500 pixele - prosba o rade
    By maciekece in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 9.01.07, 10:18
  4. chrzciny + olympus c-770 UZ PROŚBA O RADĘ
    By Loram in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28.07.05, 11:40

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.