Te stare samochody wzbudzają nostalgię i zachwyt jak kiedyś różnorodnie potrafili je konstruować. A teraz sztampa, prawie wszystkie wyglądają tak samo.
Kiedyś z daleka można było rozróżnić co jedzie.
![]()
Te stare samochody wzbudzają nostalgię i zachwyt jak kiedyś różnorodnie potrafili je konstruować. A teraz sztampa, prawie wszystkie wyglądają tak samo.
Kiedyś z daleka można było rozróżnić co jedzie.
![]()
"Skoro nie można wiedzieć wszystkiego co się da wiedzieć o wszystkim, to piękniej jest wiedzieć coś ze wszystkiego, niż wiedzieć wszystko o jednym" - B.Pascal 1854
Fuji X-T3 + XZ-2
Te autka wtedy... były strasznie drogie, a z wiekiem są bezcenne.
cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach||Łowca spamerów||
To były czasy, w których do projektowania, nie używano komputerów, do montażu robotów, a wpływ księgowych, był dużo mniejszy. Obecnie wszystko w produkcji, jest maksymalnie zoptymalizowane, choćby pod względem kosztów, czasu i wydajności.
Na tak zwanym zachodzie, auto było dobrem luksusowym, bardzo dawno temu, ale u nas niestety, jeszcze w czasach schyłkowej komuny. Co do wzrostu wartości, to oczywiście tak jest. Bez dwóch zdań, samochody mogą być, świetną lokatą kapitału.
Dziś zapodam trochę pomników. Najpierw będzie kilka, z głównej arterii miasta - alei Alameda Libertador Bernardo O' Higgins.
José Miguel Infante y Royas - chilijski polityk, pełniący funkcje senatora i ministra finansów.
Thomas Alexander Cochrane - brytyjski admirał, polityk, innowator i wynalazca, posiadający też obywatelstwo chilijskie.
José Francisco Morazán Quezada - honduraski przywódca wojskowy i polityczny, pełniący funkcję prezydenta Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej (Republiki Federalnej Ameryki Środkowej).
Pomnik ''Edukatorzy'' przedstawiający Isabel Le Brun de Pinochet i Antonię Tarragó González - chilijskie nauczycielki edukujące kobiety.
Pomnik Bohaterów La Concepción, upamiętniający chilijskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie pod peruwiańskim miastem La Concepción, podczas Wojny o Pacyfik (1879-84), toczonej przez Chile, przeciwko Peru i Boliwii.
Simón Bolívar znany też jako El Libertador - wenezuelski przywódca wojskowy w stopniu generała, oraz polityk pełniący urząd prezydenta Wenezueli, Wielkiej Kolumbii, Wolnej Prowincji Guayaquil, oraz protektor Republiki Bolívar. Był jednym z kluczowych przywódców, którzy przyczynili się do wyzwolenia państw Ameryki Południowej, spod panowania imperium hiszpańskiego.
Bernardo O' Higgins Riquelme - chilijski oficer i polityk, będący pierwszym przywódcą (Najwyższym Dyrektorem) niepodległej Republiki Chile, a także głównodowodzącym armii, w stopniu Kapitana Generalnego.
José Francisco de San Martín y Matorras - argentyński oficer pełniący urząd naczelnego dowódcy Armii Andów, Armii Wyzwoleńczej Peru, naczelnego generała armii chilijskiej, gubernatora prowincji Cuyo, oraz Protektoratu San Martín.
Dwa ostatnie pomniki, znajdują się na Placu Obywatelskim.
Ostatnio edytowane przez Operator ; 8.12.25 o 23:15
Na koniec prezentacji obiektów z Santiago, wstawię zdjęcia tamtejszego metra, które jest największym tego typu, systemem transportu w Ameryce Południowej i jednym z najbardziej obciążonych w świecie. Codziennie przewozi ponad 2 mln pasażerów. Składa się ze 143 stacji, obsługiwanych przez 245 pociągów, kursujących na 7 liniach, o łącznej długości 149 km. Jednym z jego wyróżników, jest również promowanie kultury. Służy temu projekt ''MetroArte'', czyli wielkoformatowe instalacje artystyczne, zlokalizowane na stacjach, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Składają się one z murali, obrazów, rzeźb i dioram. Projekt zainicjowano w 1992 roku i jest nadal kontynuowany.
''Wizualna pamięć narodu'' - największy mural w Ameryce Łacińskiej, zajmujący cały peron, stacji Universidad de Chile. Na zdjęciu fragment całości.
''Opowieść rzeźnika'' na stacji Franklin.
Trzy fotografie z końcowej stacji Cerillos, znajdującej się nieopodal Narodowego Muzeum Lotnictwa i Astronautyki.
Z lewej skład firmy CAF typu AS-2014
Cessna T-37B Tweet
''Marzenie o lataniu''
Dwa obiekty stacji Lo Valledor :
''Nasza dolina''
''Z czystym sercem''
cdn.
Ostatnio edytowane przez Operator ; 14.12.25 o 01:24
Cóż... piękny wzór do naśladowania. Oby kiedyś nasze dworce kolejowe i stacje metra podobnie wyglądały.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
Z tego co pamiętam, u nas na coś podobnego, natknąłem się chyba, tylko w Czechowicach-Dziedzicach.
Dziś ostatnia wrzutka z Santiago - dokończenie zdjęć metra.
Przejście między tunelami linii 3 i 5, na stacji Plaza de Armas.
Stacja Los Leones - ''Przez Szwecję''.
Część cyklu ''Królestwo zwierząt'', na stacji Ñuble.
![]()
Zabawne te portrety z psimi głowami![]()
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)