Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: 2x 200Ws+ softboxy, czy wystarczy do fotografii drobnych przedmiotów?

  1. #1
    Awatar orwo
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    50
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    2x 200Ws+ softboxy, czy wystarczy do fotografii drobnych przedmiotów?

    Zastanawiam się czy zestaw :"Bowens Esprit Gemini 200 Studio-In-A-Box"- ale zamiast parasolek mają być softboksy wystarczy do fotografii drobnych przedmiotów w domowym studio?
    Pytanie moje dotyczy w szczególności mocy lamp, czy nie są zbyt słabe (2x200Ws) do softboxów, bo w wersji oryginalnej występują z parasolkami.
    Czy softboxy nie "wytracą" zbyt dużo światła, kosztem mocy lamp?

    Inna konfiguracja to spot na jednej z lamp , a na drugiej softbox, czy wystarczą to do fotografi drobnych przedmiotów, zakładam, ze przesłone ustawię na f16. Lampy mają 200Ws, GN 50.

    Może powinienem szukać czegoś mocniejszego np. 2x400Ws?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Skrócona wersja odpowiedzi na samym końcu... ale możesz przeczytać całość
    Zależy o jak drobne przedmioty chodzi... ale do na prawdę drobnych starczą spokojnie dwie zwykłe lampy błyskowe takie na sanki, wyzwalane radiowo, czy przez fotocelę. Zamiast softboxów może bardziej przydatny byłby namiot bezcienowy Przy softboxach i przedmiotach odbijających światło będzie widać softboxy i całe otoczenie - namiot bezcieniowy w większości eliminuje tego rodzaju problemy - całe otoczenie jest białe, z wyjątkiem miejsca przez które zerka obiektyw.
    Ale powtarzam - wszystko zależy od wielkości fotografowanych przedmiotów - lampy możesz ustawić bardzo blisko (ciut za kadrem)...
    Na temat kontroli światła błyskowego możesz poczytać w serii artykułów Z TEJ STRONY - generalnie polecam.
    Ja dwoma lampkami (FL36 i canonowy Speedlight 43EZ z parasolkami) oświetliłem cały pokój (ok. 25mkw.) z parą młodą w środku - trzeba było co prawda ISO 400 (z tym że lampy nie waliły pełną mocą by skrócić czas ich ładowania... aby nie stracić ujęć) ale do mniejszych rzeczy to ISO 100 i do tego zmniejszyć siłę błysku by uniknąć przepaleń.
    Generalnie w systemie 4/3 najlepsze wyniki uzyskasz dla przesłony F8 od F11 dyfrakcja zaczyna pogarszać ostrość, a F16 już bym w ogóle nie zalecał. Co prawda światła nigdy za wiele - ale jeśli masz małe studio i lamp nie możesz odsunąć to lepiej mieć możliwość podziału mocy błysku...
    Żeby nie przynudzać - skrócona wersja:
    2x200Ws do małych przedmiotów powinno być (moim zdaniem) więcej niż wystarczające
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  3. #3
    Awatar orwo
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    50
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Link

    Dzięki Dempsey za wsparcie, zapoznam się z art. w linku, wygląda interesująco, (drobne przedmioty to biżuteria srebrna z kamieniami).
    Jeśli faktycznie softboxy mogą odbijać się od gładkiej, wypolerowanej powierzchni przedmiotu to może trzeba je odsunąć na 1m?
    Namiot bezcieniowy odpada ze wzgledu na usuwanie cieni i plastyczności przedmiotów.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jeśli chodzi o biżuterię, to jak najbardziej namiot bezcieniowy
    spójrz TUTAJ
    Do takiej fotografii to nawet oświetlenie błyskowe nie jest wymagane, a 200Ws to już prawdziwy overkill
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  5. #5
    Awatar wasti
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Szkoda tylko, że trzeba się bawić programem graficznym, aby pozbyć się szarości...

  6. #6
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Biżuteria i namiot bezcieniowy to jak piękna róża i zima. Można wykastrować zdjęcia z wszystkiego oprócz koloru metalu i do tego nada się ów namiot.

    2 x 200 Ws to wystarczająca energia błysku. Problem w tym czy będziesz miał jak to kontrolować, jak osłabić błysk, czy skierować go tam gdzie zechcesz.
    Do takich zastosowań używa się profesjonalnie światłowodów.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #7
    Awatar wasti
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Pytanie, jaki namiot bezcieniowy do małych przedmiotów polecacie? Mowa, oczywiście, o takich, które są dostępne w Polsce. Właśnie do robienia małych przedmiotów, m.in. biżuterii i modelów samochodów.

  8. #8
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    A tu przykłady, sami zgadnijcie i wybierzcie, co lepsze...
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0025.jpg
Wyświetleń:	344
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	10590   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0030.jpg
Wyświetleń:	358
Rozmiar:	106,6 KB
ID:	10591  
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  9. #9
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    RE: Przy tego typu fotkach wolałbym głebię na cały obiekt...pozdrawiam

  10. #10
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    To zdjęcia z warsztatów dotyczących fotografii produktowej z 2005 roku. Nie ma tu znaczenia GO, co płaskość tego zdjęcia z pod namiotu. Namiot odbiera biżuterii życie.
    Bliki są naturalne na przedmiotach, to tylko problem dobrania softboxa, octabank, beautydish czy parasol dadzą ładny kolisty blik.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. fotgrafia przedmiotów
    By Qben in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18.07.09, 00:31
  2. zdjęcia przedmiotów - technicznych
    By fotomic in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19.06.08, 21:04
  3. Jak focić jasne zdjęcia przedmiotów?
    By domadm in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12.11.07, 14:54
  4. dyfuzory i/lub softboxy do fl-36
    By belmotybe in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26.03.06, 14:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.