Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Wyniki Badanie nowej metody kodowania – jpegli

  1. #11
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.046
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @Roberto73 - kiedyś się tym interesowałem, już dawno odpuściłem. Powstanie pliku .ogg było podyktowane tym, że licencyjny właściciel mp3 coś kombinował na temat opłat. Samo powstanie ogg spowodowało, że pomysł upadł.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #12
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    505
    Siła reputacji
    55
    Moja galeria
    Ja się zastanawiam. Podobnie jak się zastanawiam, czy mam odpalonego YouTube w FHD czy 300x200 - bo jednak wpływ na środowisko wszystkie te streamingi mają ogromny, a mało się o tym mówi.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    708
    Siła reputacji
    153
    Moja galeria
    W przypadku zwykłych plików JPEG jest ich słaba jakość wynikająca ze stałej kwantyzacji niezależne czy 5MB czy 25.
    Jpegli rozwiązuje ten problem, stosując kwantyzację adaptacyjną, co w zasadzie oznacza, że dostosowuje, które części obrazu muszą pozostać ostre w zależności od różnych obszarów obrazu. Zmniejsza to rozmycie i pozwala zachować wszystkie szczegóły, jednocześnie zmniejszając obraz. A więc otrzymuję nie tylko obraz o mniejszej "wadze", ale jakościowo psychowizualnie lepszy. I w tym jest sedno sprawy.
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  4. #14
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.599
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Co to znaczy Jpegli się spóźnił ?
    - Google opublikował format 3 kwietnia 2024 r,.
    Wtedy to już HEIF był w wielu aparatach i smartfonach. We flagowych smartfonach już dawno.
    Jaki aparat daje ci do wyboru zapis zdjęć w Jpegli?
    HEIF mają Nikon Zf, Canon R6 II, R7, R8, R10, Sony A7R V czyli w aparatach format HEIF był obecny na 2 lata zanim ogłoszono Jpegli.
    Co mi po Jpegli jeżeli nie mogę w nim fotografować?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26.05.24 o 19:24

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.572
    Siła reputacji
    269
    Moja galeria
    @Jacek_Z, jakie praktyczne zastosowanie ma ten format HEIF ? Czy przeglądarki internetowe potrafią wyświetlić zdjęcie w tym formacie ? Czy można przeglądać zdjęcia w tym formacie np. na smart TV ?
    Fajnie, że jest coś lepszego, o lepszej jakości od JPG i dodatkowo mniejszej wadze KB, chodzi tylko o te praktyczne zastosowania. Pozostaje tylko ekran monitora ? Zastosowanie do obróbki też raczej nie, wiadomo najlepszy jest tu RAW. Do zrobienia odbitki papierowej LAB pewnie też nie przyjmie tego formatu (a jak przyjmie przekonwertuje na jpg) ?
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 27.05.24 o 16:19
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #16
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    708
    Siła reputacji
    153
    Moja galeria
    @Jacek_Z
    Pełna standaryzacja HEIF nastąpiła w roku 2015, ale popularność przyniosła mu dopiero decyzja firmy Apple, kiedy HEIF stał się domyślnym formatem zapisu zdjęć w systemach iOS oraz macOS.
    Próżno było go jednak szukać w profesjonalnych aparatach - aż do Canon 1D X Mark III który umożliwił zapis zdjęć HEIF. Dostępność nowego formatu zapisu była elementem informacji prasowej o nowym flagowcu Canona w PAŹDZIERNIK 2019.
    Jeszcze w 2018 roku zdjęć w tym formacie nie dało się natywnie otworzyć w systemie Windows .
    Był taki czas że aby wyświetlać na smartfonie 10-bitowe zdjęcia HEIF, należało przed przesłaniem przekształcić je na komputerze na format JPEG lub TIFF, używając do tego programu HEIF Converter.

    JPEG XL został oparty na formacie PIK od Google oraz FUIF od Cloudinary, jest zdefiniowany w normie ISO/IEC 18181 i jako standard część IV zostało opublikowane 2022r.
    Składnikiem jest Jpegli, pliku cjpegli.exe dołączonego do biblioteki referencyjnej implementacji formatu jxl https://github.com/libjxl/libjxl/releases/ v0.10.2 opublikowano 08-03-2024r.
    A ja po jednym miesiącu już mogę go stosować, pliki otwierają wszystkie oprogramowania oraz przeglądarki.
    Po co to opublikowałem, abyśmy byli przygotowani i znali zalety formatu.

    "Co mi po Jpegli jeżeli nie mogę w nim fotografować?" - świadczy tylko o małostkowości.
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  7. #17
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.599
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    "Co mi po Jpegli jeżeli nie mogę w nim fotografować?" - świadczy tylko o małostkowości.
    ??? Serio? Mam cie posądzać, że nie potrafisz logicznie myśleć? No bo na to wychodzi. Może skończmy wymieniać sobie takie "uprzejmości".
    Fotografa nie ma interesować jaką jakość może zapewnić format pliku w którym robi zdjęcia??? No po prostu jestem w szoku. Jeżeli to nie ma znaczenia to po kija nam RAW? Chcesz jpegli bo lepszy od jpg, ale odrzucasz HEIF choć ma dokładnie te sama zaletę, jest lepszy od jpg. No to teraz wytłumacz mi jaką to logiką się kierujesz. Wyboru formatu pliku muszę dokonać na etapie robienia zdjęcia, w aparacie. I jakoś Jpegli tam nie widać, a HEIF od paru lat tam gości. Nie ma rozmowy, bo po prostu nie ma alternatywy, Jpegli w aparacie nie istnieje.
    HEIF ma zalety - rozmiar mniejszy od jpg, lepsza kompresja, kolor 10 bitów (czyli zapisze większą DR a to podstawa), możliwość zapisania serii zdjęć w jednym pliku. Przy obróbce zapisuje etapy i umożliwia powrót do stanu wyjściowego, ma przeźroczystość itd. Wyobraź sobie, że wielu fotografów pracuje w jpg, bez zapisywania RAW. Naprawdę. HEIF jest lepszy niz jpg, a Jpegli nie istnieje. Co robi fotograf? Co wybiera? Co może wybrać?
    Naprawdę muszę udowadniać, że lepiej zmieścić na karcie pamięci więcej zdjęć, mieć mniejsze pliki na karcie pamięci, mieć jakość lepszą niż jpg? Przecież o to też chodzi z Jpegli, tylko że nie jest on używany w aparatach. Jpegli mogę użyć na etapie obróbki (by to miało sens zdjęcie musze robić w RAW - dużym pliku, mam matryce 45 Mpx, RAW 14 bitowy waży blisko 50 MB) czyli jak już jest pozamiatane. Mam 8 zewnętrznych HDD, łącznie 14 TB danych. Nie zależy mi na małym pliku, przestrzeń dyskowa jest tania. Zresztą dominują tam pliki RAW, są też psd, są jpg no i backupy zawartości komputerów.
    Widzisz zysk w publikacji, szczególnie w internecie. Tylko że to właśnie mnie nie interesuje. Absolutnie i bardzo celowo nie mam zamiaru karmić internetu zdjęciami o wysokiej jakości gdyż nie ma to absolutnie sensu i jest to wbrew mojemu interesowi fotografa. Zwróć uwagę na słowa jakie podkreśliłem.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    @Jacek_Z, jakie praktyczne zastosowanie ma ten format HEIF ? Czy przeglądarki internetowe potrafią wyświetlić zdjęcie w tym formacie ? Czy można przeglądać zdjęcia w tym formacie np. na smart TV ?
    Fajnie, że jest coś lepszego, o lepszej jakości od JPG i dodatkowo mniejszej wadze KB, chodzi tylko o te praktyczne zastosowania. Pozostaje tylko ekran monitora ? Zastosowanie do obróbki też raczej nie, wiadomo najlepszy jest tu RAW. Do zrobienia odbitki papierowej LAB pewnie też nie przyjmie tego formatu (a jak przyjmie przekonwertuje na jpg) ?
    Mam telefon Samsunga (robi zdjęcia w HEIC, mój Z7 II nie ma HEIF) i TV Samsunga, Smart View - mogę oglądać HEIC na telewizorze. Przeglądarki internetowe - nie wiem, nie interesowałem się tym. Windows 11 i jego przeglądarka obsługuje (choc nie dam głowy czy po to nie musiałem pobrać darmowej wtyczki microsoftu z microsoft store, tak musiałem zrobic na poprzednim komputerze, na tym nie). Fast Stone obsługuje, PS obsługuje te pliki.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 28.05.24 o 21:48

  8. #18
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.046
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    heif, heic tak popularne to nie są.
    Zwykła przeglądarka obrazów pokazuje to:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu z 2024-05-29 09-31-27.png
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	31,4 KB
ID:	261966

    A przeglądarki - Chrome, FF, Brave chcą pobrać tylko plik i nie potrafią go wyświetlić. Z wtyczek jest "heic to jpg converter"
    Wniosek ?
    Ani heic ani heif, a także jpgli czy też jpgxl nie mają racji bytu do czasu aż popularne narzędzia sieciowe czy programy graficzne nie zaimplementują tych protokolów.
    A miejsce na dysku ? Przy dzisiejszych pojemnościach musi dużo wody w Wiśle upłynąć aby zapełnić dysk 1 TB że nie wspomnę o 18 TB i większych.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.572
    Siła reputacji
    269
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Jestem ciekaw czy to kogokolwiek interesuje, chociaż tego postępującego trendu nie unikniemy.
    Po przekodowaniu posiadanych obrazów, na naszych dyskach pojawi się dużo wolnego miejsca. Czas przesyłu zmaleje, duża rozdzielczość w pikselach a mała waga pliku, wizualne bez artefaktów.
    Owszem interesuje, ale traktuję to bardziej jako ciekawostkę. Jeśli o mnie chodzi nie widzę za bardzo zastosowania tych nowych formatów. Aby je wykorzystać, ich "lepszość", należałoby mieć możliwość zapisu zdjęcia w aparacie do tych formatów lub chociaż po obróbce RAWa (używam głównie starszej wersji LR) mieć możliwość zapisu do tego nowszego formatu. Mógłbym co prawda z LR wyeksportować do 16 bit. tif, a później przekonwertować na jpegli, czy heif, heic. Tylko to mało praktyczne rozwiązanie. Samo przekodowanie posiadanych JPG do nowszego formatu nie spowoduje polepszenia jakości, a jedynie można zaoszczędzić miejsce na dysku, tylko czy gra warta świeczki ? Każdy musi sam ocenić. Sądzę, że zanim stary JPG stanie się niszowym formatem upłynie jeszcze sporo lat, ale pewnie jest to proces nieunikniony.

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    heif, heic tak popularne to nie są.
    Zwykła przeglądarka obrazów pokazuje to:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu z 2024-05-29 09-31-27.png
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	31,4 KB
ID:	261966
    To chyba z Linuxa ? W Windows11 zwykła przeglądarka zdjęć czyta te formaty.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.05.24 o 16:51
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23.04.24, 23:09
  2. JPEG XL - nowy format kodowania obrazu
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 22.10.22, 12:48
  3. Metody na nieporuszone zdjęcia
    By Tomek22 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 27.12.08, 13:43
  4. Metody pomiaru ekspozycji
    By Osin in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 8.10.03, 22:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.