Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 90

Wątek: Format plików z wycieczek RAW czy JPG

  1. #81
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.865
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Od wielu lat fotografowania roznymi systemami przekonalem sie, ze obróbka zdjec jest nieodzowna bo nigdy wstepnie nie dostaje takich kolorów jakie byly w rzeczywistosci.
    I nigdy ich nie dostaniesz, nawet w wyniku obróbki. Co najwyżej uzyskasz coś w miarę bliskiego swojego wyobrażenia o tym, jakie te kolory w rzeczywistości były, gdy robiłeś zdjęcie.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #82
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    103
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dzięki za tak ciekawą dyskusję i różne opinie.. Jako osoba początkująca w dziedzinie fotografii, która woli spędzać czas w otoczeniu przyrody niż przed ekranem monitora, zdecydowanie przychylam się do opinii i zdania @Makromaniak @Operator czy @wyszomira. W sierpniu ubiegłego roku po raz pierwszy przestawiłem w aparacie format zapisu na JPG+RAW. Efekt? Były to ostatnie zdjęcia, które przeglądałem jeszcze na początku tego roku i generalnie niechętnie do nich wracam, a sama obróbka RAW-ów jest dla mnie męcząca(podobna sytuacja jak u Makromaniak). Także po Waszych opiniach raczej wrócę do zapisu w formacie tylko JPG, bo ich jakość jest dla mnie w zupełności wystarczająca

    Pozdrawiam!

  3. #83
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Miałem się tu już nie odzywać ale się zagotowało we mnie!
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    ... widzę, że fetysz RAW-ów ma się nadal świetnie.
    MZ to najlepszy dowód na istnienie fetyszu jpg. Zostaw decyzję autorowi zdjęcia, nie wyśmiewaj go za to, że robi rawy!
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    ...wybrałem takie, które uznałem za niewymagajace żadnej korekty. Jak się okazało, efekt przerósł znacznie moje oczekiwania.
    A gdyby to były zdjęcia, co do których uznałeś, że korekta jest potrzebna?
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    ... znakomita większość zdjęć, które robimy dla siebie, nigdy nie będzie w żaden sposób poprawiana, szczególnie gdy ktoś robi ich tysiące
    Tysiące? Dla siebie?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  4. #84
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    494
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Także po Waszych opiniach raczej wrócę do zapisu w formacie tylko JPG, bo ich jakość jest dla mnie w zupełności wystarczająca
    A co stoi na przeszkodzie, żeby robić w tym i w tym a RAWy po prostu wywalić, jeśli JPGi są wystarczające? Pamiętaj, że nie musisz, ale możesz korzystać z RAW - różnie w życiu bywa, trafisz w jakieś miejsce ze świetłówkami i wszędzie balans bieli będziesz miał schrzaniony... przewalić automatem balans bieli w OM workspace to kwestia może 2 minut + czas eksportu.

  5. #85

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.968
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Miałem się tu już nie odzywać ale się zagotowało we mnie!
    We mnie też się gotuje od dawna, gdy czytam Twoje posty, których często jedynym celem, jest bezsensowne przypierdzielanie się do byle czego.

    MZ to najlepszy dowód na istnienie fetyszu jpg. Zostaw decyzję autorowi zdjęcia, nie wyśmiewaj go za to, że robi rawy!
    Pisałem o fetyszu w formie żartu, ale widzę, że Ty traktujesz wszystko poważnie. Poza tym, kto tu kogo wyśmiewa? Masz jakąś paranoję. Pisałem, że każdy powinien robić takie foty, jakie mu pasują, bez względu na to, czy są to RAW-y, czy też JPEG-i.

    A gdyby to były zdjęcia, co do których uznałeś, że korekta jest potrzebna?
    Takich zdjęć mam na szczęście niewiele. Te które mi nie pasują, kasuję bez żalu. Foty poddaję obróbce zawsze, gdy zamieszczam je na forum. Przy obecnych rozdzielczościach matryc, można to zrobić bez większego uszczerbku na jakości. Oczywiście plik wyjściowy, musi być na przyzwoitym poziomie.

    Tysiące? Dla siebie?
    Tak wyobraź sobie, że niektórzy robią nawet setki zdjęć w jednej sesji. Gdy jestem np. na jakichś pokazach, to standardowo robię kilkaset fot w ciągu jednego dnia.

  6. #86
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Nie przypuszczałem, że wątek zrobi się taki "gorący". Fajnie, że jest co poczytać i można wyciągać nowe wnioski. Problem w tym, że nie chciałem by jeden drugiego przekonywał, że JPG jest lepszy od RAW i odwrotnie. Chyba najważniejszy jest efekt końcowy. Przecież nie cenimy obrazu jedynie za to czym i jak został namalowany tylko w większej mierze za efekt końcowy. Owszem można podziwiać technikę malowania ale nawet gdyby artysta użył najbardziej wyrafinowanej techniki do tworzenia gniota to gniot pozostanie gniotem. Chciałem jedynie podpytać jak sobie radzicie z większą ilością zdjęć, które w zasadzie są na własny użytek. Na razie wnioskuje, że wykonanie RAW+JPG, ratowanie z RAW tylko tego co nie jest akceptowalne. Problem z JPG mam taki, że nawet jeżeli jest OK to i tak muszę go przeskalować i ewentualnie przekadrować na potrzeby filmu. Zawsze to jakaś obróbka i wtedy wychodzi na to, że i tak jako źródło używam RAW. To w sumie JPG bez sensu

    PS: Dobrze, że w Polaroid lub Instax nie maja problemu z RAW.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  7. #87
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.594
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Nie będę się odnosił do wcześniejszych wypowiedzi. Po prostu powiem co ja robię. Właściwie zawsze robię RAW+jpg. Po prostu mam to ustawienie i go nie zmieniam. W zależności do sesji wiem czy te RAWy będą wykorzystane czy nie. Będą użyte jeżeli jest bardzo duży kontrast, albo spore wyciąganie z cieni, albo "dziwne" światło (np mieszane różne źródła światła). Manipuluje balansami bieli. Bywa, że w studiu WP PRE (nastawa własna), bywa, że K (i zmieniana ich wartość, często w świetle żarówek), bywa że AWB. Ale często WB mam dobry i nie muszę z tego powodu stosować RAWa. Bardziej ze względu na uzyskiwanie szczegółów w czerniach. Kolor idealny wcale nie jest konieczny. W portrecie często lepszy jest cieplejszy itd. Fotografując modelki bardziej szukam dobrego światła niż dobrego tła. Z tłem sobie poradzę używając długich szkieł i f/1.4. Jeżeli jest szaro buro i nijako to po prostu nie robię zdjęć. Z g...bata nie ukręcisz czy to RAW czy jpg. W ostrym słońcu tez nie robię, ewentualnie używam buterfly, blend, wypełniam cienie lampą studyjną (zasilanie akumulatorowe). Po prostu nie robię przypadkowych zdjęć. tzn w warunkach oświetleniowych jakie mi nie pasują. Jak juz to rzadko, wtedy przydaje sie ogromna elastyczność matrycy, niedoświetlanie o kilka EV! i wyciąganie z cieni z 14 bitowego RAWa. Piszę kiedy/jak używam RAW, ale to nie znaczy, że używam go ciagle. O nie. W dobrym świetle jpg jest dobry. Co wazne, by mieć dobry jpg zmieniam Picture Control (Style), mam wgranych wiele swoich, w tym 5 styli BW (różne krzywe kontrastu) naśladujące ustawienia różnych filmów BW. Bezlustro jest fantastyczne właśnie wtedy, bo w wizjerze widzę co będzie w BW (generalnie nie lubię wizjera elektronicznego, BW to wyjatek). W zdjęciach 'artystycznych' w dobrym świetle, szczególnie w BW korzystam głównie z jpg, nie z RAW.
    Totalnie sprawa się zmienia gdy mam do zrobienia zdjęcia techniczne. Wtedy bywa, że nie tylko WB PRE ale i ColorChecker idzie w ruch.
    Czyli .. to czego używam zależy od tego czy robię kolor czy BW, czy robię "artystycznie" czy technicznie dla klienta itp. Dla mnie to naturalne. To takie samo wybranie narzędzia jak wybranie obiektywu o określonej ogniskowej. Wybieram (no chyba, że nie robię sesji, bo mi światło nie pasuje) balanse bieli, wybieram picture control, wybieram jpg albo RAW. Ale robię zawsze duet, oba te formaty. Wywalam najgorsze zdjęcia (Nikonowska wywoływarka ma świetną cechę, zarządza się oboma rodzajami plików razem, czyli jak wywalam plik o nazwie DSC_2468 to usuną sie oba pliki o tym numerze, zmiana nazwy - też oba pliki), reszta, te dobre na zewnętrzne dyski twarde. Mam ich aktualnie 8, łącznie 14 TB (za chwile kupuje kolejny 4TB). Ostatnie lata są bardziej zasobożerne, bo od 11 lat pracuję na plikach 36 Mpx i większych (45 Mpx od trzech lat).
    Napisałem jak ja pracuję. Można to naśladować, nie trzeba

  8. #88
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie będę się odnosił do wcześniejszych wypowiedzi. Po prostu powiem co ja robię....
    Doceniam pracę jaką włożyłeś w napisanie tego posta. Niestety nie ma związku z tematem. W fotografii artystycznej, z modelami, sztuczną naturą, krajobrazy gdzie wykonujemy raptem kilka zdjęć. Mamy na nie tyle czasu ile potrzeba a następnie siedzimy w ciemni na kilkoma zdjęciami owszem.

    Tu chodzi o zdjęcia z wycieczek. Naszych. Prywatnych gdzie niejednokrotnie zdjęć jest mnóstwo. Przynajmniej u mnie.
    Kiedyś było tak. Kupowało się od 5 do 10 rolek filmu. Każdego kadru było szkoda. Pstrykało się bardziej przemyślanie aby nie zmarnować klatki. Po powrocie dawało się do wywołania bądź czasem samemu. Część zdjęć odpadała i szło do albumu. Czasami kilka dodatkowych zdjęć się domawiało i tyle. Po temacie.

    Teraz mamy stos zdjęć. Część selekcjonuje w autokarze. Każdego dnia. Gnioty, duble i z walniętym AF wywalam.
    Niestety a raczej stety w związku z rozwijająca się techniką walniętych AF, przepałów i niedoświetleń jest jak na lekarstwo. Robi się z tego masa dobrych technicznie zdjęć i tu jest kwestia jak optymalizujecie prace by otrzymać materiał wyjściowy. Czy RAW czy JPG to było pytanie retoryczne. Źle się stało, ze dyskusja skupiała się na tym co lepsze lub, że dziś pamięci są tanie. Źle nadałem tytuł wątku gdyż wtedy sądziłem, że JPG to klucz do sukcesu w skróceniu czasu. Myliłem się. Jednak w sumie wątek chyba już się wyczerpał.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

  9. #89
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.594
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pi0trazy Zobacz posta
    Kiedyś było tak. Kupowało się od 5 do 10 rolek filmu. Każdego kadru było szkoda. Pstrykało się bardziej przemyślanie aby nie zmarnować klatki. Po powrocie dawało się do wywołania bądź czasem samemu. Część zdjęć odpadała i szło do albumu. Czasami kilka dodatkowych zdjęć się domawiało i tyle. Po temacie.

    Teraz mamy stos zdjęć. Część selekcjonuje w autokarze. Każdego dnia. Gnioty, duble i z walniętym AF wywalam.
    Niestety a raczej stety w związku z rozwijająca się techniką walniętych AF, przepałów i niedoświetleń jest jak na lekarstwo. Robi się z tego masa dobrych technicznie zdjęć i tu jest kwestia jak optymalizujecie prace by otrzymać materiał wyjściowy. .
    To i tak dużo filmów kupowałeś na wycieczkę. ja chyba nigdy nie kupiłem/zuzyłem 3 szt na jednym wyjezdzie. Co prawda to nie była jakaś super egzotyka, tylko np tydzien w Tatrach czy nad morzem.
    Skoro technicznie zdjęcia masz OK, to problem tkwi w selekcji - o to pytasz. Albo w oszczędnym fotografowaniu, by tej selekcji było mało. No i tu ci NIC nie pomoze. Po prostu sa osoby, które z 1000 zdjęć wybiorą 30 w kilka minut, a sa takie, które po godzinie z 1000 zrobią .. 500 i nadal będą sie męczyły z kolejnym etapem selekcji. itd itd. To kwestia Twojego charakteru, a nie trafności naszych porad. Nie zmienisz się.
    Może daj żonie te robotę albo lepiej jednak nie, wybierze zupełnie co innego (tam gdzie dobrze wyszła )

  10. #90
    | OlyJedi Awatar Pi0trazy
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Łochowo
    Posty
    229
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ...
    Może daj żonie te robotę albo lepiej jednak nie, wybierze zupełnie co innego (tam gdzie dobrze wyszła )
    To już przerabiałem. Wyszło jeszcze gorzej. W zasadzie wszystko musiałbym zostawić.
    No dobra. Nic się nie wymyśli. Trzeba sukcesywnie pić to piwo.
    Jest: Białkowy, amatorski system wyzwalania migawki + E-PM2 + mZD 14-42 IIR + mZD 17 f/1.8, mZD 45 f/1.8 + Marumi CPL DHG
    Potrzeby: mZD 25 f/1.8, mZD 12 f/2.0, mZD 14-150 f/4.0-5.6, OM-D E-M5 Mark II wszystko w srebrze
    Marzenie: mZD 12-200 f/3.5-6.3 tylko szkoda, że czarnuch.

Podobne wątki

  1. Kasowanie plików JPG + ORF
    By clorox in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 5.01.10, 18:33
  2. Szukam plików ORF
    By skow in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 07:24
  3. Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 26.11.06, 15:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.