Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Sigmy do Olympus OM-D E-M1 Mark II

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2014
    Mieszka w
    Radomsko
    Posty
    28
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Sigmy do Olympus OM-D E-M1 Mark II

    Od lat zajmuję się mocno amatorsko makrofotografią. Używam Olympusa 60mm Macro. W przyszłym roku planuję spróbować zmierzyć się z ptakami i dokupić dłuższy (mam Panasonic 100-300) do ptaków, oraz dłuższy obiektyw do makro. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z obiektywami Sigmy z bagnetem 4/3 podłączonymi przez adapter do m4/3? Chodzi konkretnie o te dwa obiektywy:
    1. https://allegro.pl/oferta/sigma-dg-5...-3-13270565389
    2. https://allegro.pl/oferta/sigma-150-...ro-14538856167
    Jak spisze się AF z OM-D E-M1 Mark II i czy warto któryś z nich nabyć?

  2. #2
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    No cóż, mam pewne dośwadczenie, ale tylko z1 generacją EM1 i 5.
    Używam dwa swietne szkłą makro do 4/3 , 105 i 150. Piątka to zapomnieć o AF z adapterem 4/3. EM-1 radzi sobie lepiej, ale AF jest taki nieco "szarpany", szczegolnie w 105 i łapie ostrość w wyczuwalnych "krokach" czasem przejeżdżając i cofajac się. Trzeba pamiętać że 105 to takie tradycyjne szkło makro, gdzie wysuwa sie cały zestaw soczewek z tubusem wewnętrznym i obiektyw znacznie się wydłuża. Jak w tym zakresie AF się zgubi, to nie chce znowu złapać ostrości np na nieskończoności, jedyny sposón to przełączyć na MF i "wciągnać lufę"

    Ogolnie w 150/2,8 AF radzi sobie lepiej, przez to ze ostrzenie jest wewnętrzne i zapewne mniejszy skok soczewek. Tak więc do jakiejś "stacjonarnej fotografii" nieruchomych obiektów daje radę, do ptaków to chyba raczej trudno. Jeśli idzie o makro, to mogłeś się przyzwyczaić do znakomitego AF w 60 makro, który nawet na pierwszej generacji aparatów działa błyskawicznie i nawet w zakresie makro. Ja przy 60 zmieniłem przyzwyczajenia i czesto robie makro z AF (głównie motyle, czyli większe obiekty). Natomiast co do sigmy 105 to jednak klasycznie MF, ostrość łapiemy przez ruch ciałem, lub pierścieniem ostrości, ma duży skok i jest bardzo precyzyjny, to jest "twarde" połączenie mechaniczne, nie elektryczne "pływajace".
    Warto sie "pomęczyć" z tymi szkłami, słaby AF, dosyć duże i cięzkie, ale dają piekny obrazek i sa bardzo ostre (to szkła FF, więc używamy naprawdę najlepszy fragment kadru). Dodatkowo świetnie pracują z telekonwerteremi olka do 4/3 , ja mam 1,4x, przez którego mało używam 150, bo zakręcam TC do 105 i mam prawie to samo, a 1 stopień ciemniejszy tylko, do płochliwych motyli wiekszy dystans...Jest jeszcze 2x, ale nie udało mi się go kupić w rozsądnej cenie, 1500-2000 za TC do martwego systemu to moim zdaniem za dużo.....

    No i chyba gdzieś czytałem że 2 generacja lepiej sobie radzi ze szkłami 4/3 z przejściówką, na pewno ktoś sprawdzał w boju

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    No i chyba gdzieś czytałem że 2 generacja lepiej sobie radzi ze szkłami 4/3 z przejściówką, na pewno ktoś sprawdzał w boju
    Ja sprawdzałem. Mam M1v.3 I Sigma 150. Różowo nie jest, jeśli chodzi o szybkość.
    Za to celność jest znakomita.
    Próbowałem także z EC20. Jest ok ale powoli. Do ptaszków z podchodu się nie nadaje - bo nim naostrzysz to wróbla nie ma
    Natomiast z zasiadki, jak najbardziej.
    Przykłady:

    Nazwa:  PA230048.jpg
Wyświetleń: 315
Rozmiar:  1,72 MB


    Nazwa:  P9231018.jpg
Wyświetleń: 313
Rozmiar:  1,18 MB
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4

    Dołączył
    Nov 2014
    Mieszka w
    Radomsko
    Posty
    28
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Sigmy 150mm do ptaków nie biorę pod uwagę. Przyzwyczaiłem się do błyskawicznego AF, więc pewnie sto pięćdziesiątkę do makro odpuszczę. Natomiast 50-500 bardzo mnie kusi. Ma ktoś doświadczenia z takim połączeniem?

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Nie mam doświadczeń z Sigmą 50-500 z m4/3, ale kiedyś przymierzałem się do niej w Nikonie...
    I dałem sobie spokój - bo chociaż szkło ma świetny zakres, to jednak nie bez powodu mówiło się na nie "Bigma".
    Jest ogromne, ciężkie z wielka średnicą przedniej soczewki (filtry).
    Patrząc na cenę, która jest w linku - chyba rozejrzałbym się za Olympusem 100-400 - będziesz maił natywne szkło, z dobrym AF i całkiem porządne optycznie.
    Ja swoje szkło kupiłem nawet sporo taniej, tylko trzeba poczekać na okazję.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.879
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Patrząc na cenę, która jest w linku - chyba rozejrzałbym się za Olympusem 100-400 - będziesz maił natywne szkło, z dobrym AF i całkiem porządne optycznie.
    Ja swoje szkło kupiłem nawet sporo taniej, tylko trzeba poczekać na okazję.

    I to jest w/g mnie dobra rada. Różnica najdłuższej ogniskowej nie jest drastyczna a obiektyw mniejszy, 2x lżejszy, z szybkim AF i stabilizacją. Przykład chyba rozsądnej ceny choćby tu - https://allegrolokalnie.pl/oferta/ob...b-0242ac120002 - nowy, z polskiej dystrybucji, z gwarancją za 4250. Zaznaczam - nie znam sprzedającego więc ewentualne ryzyko zawierania z nim transakcji trzeba sobie samemu ocenić.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 10.11.23 o 21:12
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7

    Dołączył
    Nov 2014
    Mieszka w
    Radomsko
    Posty
    28
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Myślę, że tak właśnie zrobię. Dzięki za pomoc.

Podobne wątki

  1. Olympus M10 mark II lub Mark III + jasny obiektyw
    By SarsaParilla in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.11.18, 20:24
  2. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 6.08.18, 15:19
  3. Olympus OMD E-M5 Mark I czy. Mark II
    By Maguro in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.08.18, 01:38
  4. Olympus AC-3 Zasilacz do E-M5 mark I i II, E-M1 Mark 1
    By apz in forum [K] Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.10.16, 16:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.