Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 38 z 38

Wątek: Lumix G80 czy G90?

  1. #31

    Dołączył
    Jul 2023
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak jak za nowy G90 4000....itd

  2. #32

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    1.000
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Za 3 lata utrata wartości takiego zestawu
    może być zbliżona do dzisiejszej ceny używanego.
    [szczególnie jak ludzie zaczną sprzątać w szafach wystawiając nieużywane od lat aparaty]
    Podejrzewam, że już dziś ciężko je sprzedać na olx za 2000.

    To model sprzed 7 lat https://www.optyczne.pl/porownaj.php...2107&add1=2246
    Ostatnio edytowane przez dcs ; 31.07.23 o 15:40

  3. #33

    Dołączył
    Jul 2023
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Czyli twierdzisz że kupno jakiegokolwiek nowego aparatu nie ma sensu i jest ekonomicznie nieopłacalne...

  4. #34

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    1.000
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Kwestia za ile ten nowy.
    G80 jest już tyle czasu na rynku, że ludzie dają oferty jak ta: 1700 -do negocjacji [z przebiegiem 5698 zdjęć]

  5. #35
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.892
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    @paparapa

    Że co? Jakie emocje? U mnie?
    Jaki kult? Znowu u mnie? Lubię mój aparat, lubię zdjęcia z niego zrobione, znaczy że wyłączyłem rozum albo jestem jakiś głupi czy coś?

    Napisałem na świeżo po wyjeździe jak wyglądała sytuacja. Czy mam porównanie z innymi systemami? Nie mam, i co z tego? Wszystkim zainteresowanym zdjęcia się podobają - czyli mam napisać, że są biedne, bo może "obiektywnie" nie są?

    A ten zestaw, który wykorzystałem kosztował mnie 5300PLN (+filtr) - temat promocji był wałkowany tutaj setki razy.

    I żeby nie było: jedno zdjęcie podkręciłem z RAWa - ale teraz szok i niedowierzanie - w aparacie, parę minut po zrobieniu zdjęcia.

    Ciekawa jest też Twoja opinia o polarze "generalnie psującym zdjęcia". Może znowu czegoś nie wiem, wyjaśnij, szczególnie na przykładach zdjęć znad wody.

    Czy jeśli robisz zdjęcia rodzinie. Osobom które kochasz, albo nie są Ci obojętne. To nie są to zdjęcia oparte na sentymencie? Czy inaczej oparte na emocji.
    Takie obrazki dla ciebie będą warte górę złota. Ale dla innych już nie koniecznie. Chcesz to sprawdzić?
    Zamieść te zdjęcia tu na forum i zobaczymy z jakim odbiorem się spotkają. Czy będą zachwyty achy i ochy. Czy raczej zostaną przemilczane.
    Jak najbardziej są zdjęcia o podtekście emocjonalnym.
    To że komuś coś się podoba to nic nie mówi o wartości tego czegoś. Zwłaszcza jak się jest uwiecznionym na jakimś obrazku. Jak ma się nie podobać?

    Twoje lubienie aparatu którym robisz fotki nie ma nic wspólnego z tym czy zdjęcia są dobre czy nie. Pod jakim względem dobre ? Technicznym czy merytorycznym. To całkiem inny temat.
    A może jednak te zdjęcia mogłyby wyglądać lepiej? Jak myślisz? Przecież napisałeś że nie edytujesz fotek.

    Moja opinia na temat polarów wynika z obserwacji i praktyki. A nie z czytania internetów. Jeśli nie widzisz że psują zdjęcia, to możesz być spokojny i zadowolony.
    I na dodatek ile procentowo robisz zdjęć nad wodą w kontrze?
    Przy matrycy z lepszymi parametrami i 14 bitowym zapisem danych można zrobić w takich warunkach dobrą, jak nie lepszą fotę bez polara.

    I co wynika z tego ze wywołałeś RAWa w aparacie? A na czym oceniłeś jakość tego zdjęcia? Na tym wyświetlaczu wielkości znaczka z przekłamanymi kolorami i Gammą?
    Na nim też oceniłeś kontrast, cienie i światła? Widzę że robi się to powoli tradycją ludową.

    I 5300 to nie 3000.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Jak zawsze dylemat się sprowadza do tego:
    - jakiej jakości oczekuje kupujący, jaką zaakceptuje i co będzie robił ze zdjęciami
    - ile może/chce wydać na sprzęt.

    Wiele lat robiłem "klasyczne" zdjęcia albumowo-rodzinne - na matrycy APSC (czyli wielkości całego paznokcia ) i tylko w jpegach.
    I oglądając te zdjęcia nadal się z nich cieszę - chociaż co do jakości niektórych rzeczywiście mogę mieć dzisiaj mnóstwo zastrzeżeń.
    Ale myślę, że większości fotografujących jpegi w zupełności wystarczą - nie planują żadnego wywoływania, poprawek itp.
    Chcą mieć "od razu" ładne zdjęcia do obejrzenia i pochwalenia się przed rodziną.
    Warto przy tym pamiętać, że nowsze aparaty z większymi matrycami - to obok niepodważalnych zalet - także duże pliki, czyli większe wymagania co do sprzętu na których będzie się je przechowywać czy obrabiać.
    O tym też warto pamiętać, bo może się okazać, że z zakupem najlepszego aparatu na jaki mnie stać będzie trzeba wydać kupę kasy na minimalny sprzęt, który zdjęcia z tych aparatów obsłuży.

    Moim zdaniem - na zdjęcia do albumu m4/3 spokojnie wystarcza - i nawet kitowa optyka w dobrych warunkach zupełnie wystarczy.
    Kolega rozważa zakup sprzętu za około 4000PLN - w dodatku myśli raczej o nowym sprzęcie.
    Polećcie coś zatem w tej kwocie z różnych systemów - co spełni wymagania: "niezłe zdjęcia z wakacji".
    Osobiście w tej kwocie zerknąłbym na dostępne zestawy OMD-EM10/IV z "kitami" 14-42 i 40-150.
    To już nowa matryca i dwa sympatyczne szkiełka - akurat do małego plecaczka na wakacje.
    Czy da się kupić w tej cenie coś podobnego w innych systemach - nie wiem, polećcie coś jak znajdziecie.

    Chyba, że kolega jest zdecydowany wydać te skromne 50 albo 100% kasy więcej - wtedy możliwości się oczywiście powiększą.
    Masz rację że można robić fajne zdjęcia aparatem z matrycą wielkości połowy, całego czy ośmiu paznokci. Problemem jest tylko łatwość tego procesu
    i efekt końcowy.
    Skoro robisz zdjęcia w JPGu to różnice "wagi" takich plików w puszkach z matrycami do 24 mpx są podobne. I to nie jest trafiony argument przeciw lepszej puszce.
    Nowsze puszki mają matryce 14 bitowe. I to jest ważne. To ułatwia robić i edytować zdjęcia w deficycie świetlnym.
    Mniej więcej w czasie kiedy tu dołączyłeś. Były straszne żale , że w rogach zdjęć, w ciemnych ujęciach, pojawiają się paskudne magentowe artefakty.
    I to właśnie w g80 jest taka matryca.

    Nowe matryce pozwalają na wyciąganie cieni o 4 EV. To też ważne, przy zdjęciach wieczorno nocnych. Czy makro. Przecież wiesz o tym.
    Nie piszę też że MFT nie wystarcza. Ale bez słońca i światła obrazek jest mdły i nieklarowny z powodu niskiego DRu.
    Mz za lepszą matrycę warto dopłacić. Ja proszę tani aparat z najlepszą matrycą i z manualnymi ustawieniami ekspozycji. To mi do krajobrazu wystarczy.

    OMD-EM10/IV z "kitami" 14-42 i 40-150. Miałem dziesiątkę w wersji III z tymi szkłami. Szkła szczególnie to długie nie spodobałoy mi się.
    Porównaj je do szkieł Pentakxa.

    Kolega chce tanie pstrykadełko. A tu pojawiają się propozycje szkieł pro itd...
    OK jego wola. Trzeba ją uszanować . Czy fotki okażą się lepsze od tych fona? Trudno powiedzieć, bo nie wiem jakim smarkirm się posługuje.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    Kwestia za ile ten nowy.
    G80 jest już tyle czasu na rynku, że ludzie dają oferty jak ta: 1700 -do negocjacji [z przebiegiem 5698 zdjęć]
    A wiesz jak długo była smażona matryca przy filmowaniu?

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  6. #36

    Dołączył
    Jul 2023
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki wszystkim forumowiczom udzielającym się w tym wątku za pomoc. Wybór padł na G80, myślę że na początek czegoś poważniejszego niż smartfon czy kompakt wystarczy a i budżetu nie zrujnuje.
    Teraz tylko czekać na przesyłkę.
    W miarę upływu czasu będę się dzielić spostrzeżeniami z użytkowania tej puszki...może komuś się przyda.

    Pozdrawiam

  7. #37
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    509
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Wrzucaj, ja chętnie zobaczę co i jak.
    Ostatnio edytowane przez koza ; 31.07.23 o 21:08

  8. #38

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Barto Zobacz posta
    Dzięki wszystkim forumowiczom udzielającym się w tym wątku za pomoc. Wybór padł na G80, myślę że na początek czegoś poważniejszego niż smartfon czy kompakt wystarczy a i budżetu nie zrujnuje.
    Teraz tylko czekać na przesyłkę.
    W miarę upływu czasu będę się dzielić spostrzeżeniami z użytkowania tej puszki...może komuś się przyda.
    Pozdrawiam
    No i bardzo fajnie - najlepszy jest ten aparat, który akurat mamy...
    Jak Ci się spodoba i zaczniesz kombinować to z czasem poszukasz czegoś lepszego.
    Sam tak miałem - początki były skromne, ale czasu już się nie wróci. A zdjęcia - nawet jeśli ciut gorsze zostaną.
    Pochwal się czasem tym co udało Ci się sfotografować.

Podobne wątki

  1. E-M10 czy Lumix G6
    By Rysiek_O in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 1.12.14, 13:04
  2. Lumix G3 czy EPL-3?
    By Antares in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 171
    Ostatni post / autor: 13.04.12, 16:43
  3. EP1,EP2 i lumix 20/1.7 ?
    By ksb in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28.04.10, 23:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.