Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Wątek: Jaki system do makro (motylki, biedronki, i inne miłe oku nie odrażające robaczki)

  1. #11
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    @paparapa to mi teraz namieszałeś..... ręcznie ustawiałem ostrość w makro fotografująć ze statywu nieruchome obiekty. Teraz jednak chcę coś z dobrym AF i focus bracketing, bo trochę się boję że nie dam rady ręcznie ostrzyć z ręki w terenie robaczków na listku czy coś
    W sumie jeżeli mam być szczery to myślałem o Sigmie 105mm ale z bagnetem Sony E, ale po tym co mi @wyszomir napisał nie jestem już przekonany.
    Wiem że masz rację w sprawie lepszego detalu na FF, i w warunkach studyjnych na pewno bym używał FF, ale mnie bardziej chodzi o praktyczne zastosowanie fotografując z ręki w terenie,
    W sensie - ma być łatwiej, niekoniecznie lepiej
    Cóź, będę musiał się z tym przespać chyba.

  2. #12

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    @koza: Mozesz robic 2:1 ale obowiazku nie ma. Mozesz zrobic 1:1 z wiekszego dystansu. Poza wczesnym rankiem to motyle czy wazki w naturze sa troche plochliwe.
    Mag to duzy facet, nosi tez wieksze obiektywy, mysle, ze ten mu podpasuje.

    Mag-u mnie, na francuskiej prowicji powiedzieli ze za miesiac bada miec 90ke om do wypozyczenia. Moze i u Ciebie gdzies to mozna zrobic. Aparaty masz. Pare dni da Ci odpowiedz.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 2.04.23 o 15:37

  3. #13
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    @paparapa to mi teraz namieszałeś..... ręcznie ustawiałem ostrość w makro fotografująć ze statywu nieruchome obiekty. Teraz jednak chcę coś z dobrym AF i focus bracketing, bo trochę się boję że nie dam rady ręcznie ostrzyć z ręki w terenie robaczków na listku czy coś
    W sumie jeżeli mam być szczery to myślałem o Sigmie 105mm ale z bagnetem Sony E, ale po tym co mi @wyszomir napisał nie jestem już przekonany.
    Wiem że masz rację w sprawie lepszego detalu na FF, i w warunkach studyjnych na pewno bym używał FF, ale mnie bardziej chodzi o praktyczne zastosowanie fotografując z ręki w terenie,
    W sensie - ma być łatwiej, niekoniecznie lepiej
    Cóź, będę musiał się z tym przespać chyba.
    Ja mistrzem macro nie byłem nie jestem i nie będę. Jednak parę takich zdjęć zrobiłem.
    Robiłem MFT ze słynna 60tką. Robiłem APS-c i DXem z tamronami i sigmami. A teraz robię, od czasu do czasu, Z6 i Z7 ze starym tamronem 90/2.8,180/3.5 oraz sigmą 105/2.8.
    I szczerze napiszę, że najfajniejsze i najlepsze zdjęcia nie wyszły z MFT, mimo tylu jego zalet.
    Ja często używam małego karbonowego statywu, albo monopodu. I wtedy nie ma problemu. Z ręki robię gdy nie ma wiatru i jest jasno.
    AF prawie nie używam, bo zazwyczaj nie trafia tam gdzie chcę. Włączam MF i powiększam obraz do 100%. Wtedy większość zdjęć jest "trafiona"

    Faktycznie prześpij sie z tym.
    Zaleta sigmy na bagnet F jest jej cena. 350 Euro . Jak ci nie podejdzie to dużo nie tracisz.
    Sigma na bagnet E jest już droższa, ale można używać bez przejściówki. I chyba to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
    Ale może jednak.... wolisz MFT.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez canimo Zobacz posta

    Mag-u mnie, na francuskiej prowicji powiedzieli ze za miesiac bada miec 90ke om do wypozyczenia. Moze i u Ciebie gdzies to mozna zrobic. Aparaty masz. Pare dni da Ci odpowiedz.
    Masz rację. Zawsze najlepiej samemu przetestować, a nie opierać się na opiniach innych.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  4. #14

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Też już obecnie makro nie jest moim pierwszym targetem - niestety wzrok już nie ten...
    Ale w kwestiach makro używałem naprawdę wielu szkieł:
    Sigmy 105/2.8 i 180/3.5 pod Pentaxowe DX
    Sigmy 105/2.8 i 150/2.8 i Nikkory 60/2.8 i 85/3.5 pod Nikona DX
    Sigmę 105/2.8 i Nikkora 200/4.0 pod Nikona FX
    Olympusa 60/2.8 i Nikkora 200/4.0 pod Olympusa MFT

    I napiszę, że... zależy co i jak będziesz chciał fotografować.
    Jeśli myślisz o robaczkach z ręki - najlepszy zestaw to Olumpus plus 60/2.8.
    To szkiełko praktycznie nic nie waży a optycznie jest rewelacyjne.
    W gęstych trawach MFT daje mniejszą separację obiektu od tła, ale za to daje też większą GO.
    I AF w takim zestawie jest naprawdę pewny - nie szybki co oczywiste, ale pewny.

    Dla mnie osobiście pod DX i FX szkło 105 mm to absolutne maksimum jakie jestem w stanie utrzymać z ręki.
    Mam 179 centymetrów wzrostu i spore dłonie, ale nie mogę powiedzieć, że jeszcze mam bardzo stabilny chwyt aparatu - 15 lat temu tak, teraz już z tym gorzej.
    Dlatego jak fotografowałem makro Nikonem DX (D300s i D7100) to do zdjęć z ręki miałem Nikkora 60/2.8. Ok - trzeba było podejść bliżej do obiektu, ale zdjęcia robiłem zazwyczaj rano, często w rosie kiedy owady były znacznie spokojniejsze.
    Nikkora 85/3.5 nie lubiłem - zamieniłem go na nową Sigmę 105/2.8 (z OS) - w dobrych warunkach byłem w stanie robić zdjęcia z ręki, ale kosztem wysokiego ISO i jednak bardziej otwartej przesłony.
    A wtedy GO była bardzo mała i sporo zdjęć było nietrafionych.

    Dłuższe szkła - typu Sigmy 150mm i 180mm albo Nikkor 200mm - dla mnie maja sens tylko w połączeniu ze statywem.
    Bez - jak wyżej: tylko wysokie ISO i max otwarta przesłona.
    Mimo to bardzo lubię długie szkła makro - są świetne do większych robaczków (motyle, koniki) i do tego co fotografuję najczęściej - do kwiatków.
    Do małych obiektów już gorzej - bo skala 1:1 wymaga jednak podejścia bliżej, a długa "lufa" działa jak straszak.

    Myślę, że z Olympusem 90/3.5 będziesz miał trochę podobnie - to według mnie szkło też raczej na statyw, aczkolwiek w pewnych rękach na pewno i bez tego "da radę".

    Dzisiaj mając MFT i nadal lustro FF Nikona jak idę na robaczki - biorę Olka, jak mogę skorzystać ze statywu i obiekty są większe - wolę Nikona.

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Nie bardzo kojarzę jakim sprzętem w chwili obecnej dysponujesz. Może jeszcze Ci namieszam trochę. Jak masz dobre tele, to kup pierścienie pośrednie, na motyle i ważki będzie ok.
    to jest z Panasonica 100-300, z lepszym będzie lepiej Inwestycja niewielka, a do szkła makro pierścienie też się przydają
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rusałka pawik (Inachis io) 2.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	877,4 KB
ID:	253814

  6. #16
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    I tu mamy problem...
    Bo mz nie chodzi o to jak ostry i super optycznie jest szkło, a o to jak wygląda rozmycie i nieostrości.
    Cóż z tego że obiekt jest ostry skoro nie jest odcięty od tła. A zielsko wokół też jest ostre, albo nie rozmyte...
    Takie fotki nie wyglądają fajnie. Trochę jak pstryki z komórki.
    Jeden lubi to a drugi co innego.
    @yamada da się tele z pierścieniami robić macro. Jak najbardziej. Ale robi się z takiego zestawu armata na komara.
    I ten panas 100-300 taki dobry jednak nie jest....

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  7. #17
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Stara wersja na bagnet F ma mechaniczny pierścień ostrości, którym dużo łatwiej
    jest ustawić ostrość. Nowe obiektywy maja sprzężenie elektroniczne, i dla mnie są one mniej precyzyjne.
    Olympus mZD90f3.5 macro ma możliwość zarówno pracy ze sprzężeniem elektronicznym jak i mechanicznym. Pociągnięcie pierścienia ostrzenia w kierunku aparatu osłania skalę odległości i powoduje przełączenie obiektywu w tryb sprzężenia mechanicznego. Równocześnie następuje przełączenie w tryb MF niezależnie od nastaw ustawiania ostrości w aparacie.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #18
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Cóż, każdy będzie chwalił co woli...
    Ja focę MFT, mi jakość tego systemu wystarcza. Uważam, że do makro to świetny system.

  9. #19

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    @wyszomir

    Kiedy fotki z nowego nabytku?
    -Nie mogę się doczekać.

  10. #20
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    @wyszomir

    Kiedy fotki z nowego nabytku?
    -Nie mogę się doczekać.
    Na razie niewiele mogłem pokazać bo z modelkami cienko Pokazałem trzy zdjęcia jednej maleńkiej ćmy - dwa stacki z ręki i jedna pojedynczą klatkę (https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1434056 i https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1434087) oraz dwa stacki kwiatów (https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1433420). Zaznaczam że jeśli chodzi o składanie stacków to żaden ze mnie specjalista więc sporo niedoskonałości można się w nich doszukać. Dużo lepsze stacki z tego obiektywu pokazali OlyIrass i Yamada w swoich wątkach.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. motylki itp... coś w stylu makro
    By RHans in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18.04.15, 14:29
  2. Miłe złego początki...
    By Vito in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14.01.10, 15:29
  3. Makro: Roslinki i inne takie
    By Wiedźma in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 16.09.04, 22:52
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.09.04, 18:53
  5. Makro: biedronki
    By Arram in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25.07.04, 03:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.