Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: Pytanie o OM-1

  1. #1
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria

    Pytanie o OM-1

    Tak, wiem, szok że się pytam
    Ale pytam się bo znajomy poradził się mnie w sprawie tego aparatu skłaniam się aby mu go polecić, chciałem się tylko upewnić w kilku kwestiach.
    Spawa jest taka: kolega szuka uniwersalnego aparatu na wszelkie wyjazdy, do używania na wycieczkach, przy dobrym świetle.
    Aparat będzie traktował... no dość burtanie, użytkowo, nie cacka się ze sprzętem, plaża, piasek, woda, te sprawy.
    Nie obrabia i nie będzie obrabiał zdjęć.
    Wie że telefonem można robić, ale ma kasę i chce aparat, taka zachcianka.
    Obiektywów zmieniać nie ma zamiaru.
    Wymyśliliśmy sobie OM1 z 12-100 f4 PRO.
    Używałem kiedyś ten aparat ale niedawno po premierze i mam pytanie w sprawie AF - czy kilka nowych fimware coś tu zmieniło?
    Najbardziej przeszkadzało mi przy fotografii ludzi że wykrywanie twarzy jakby nie reagowało na wybór punku AF, aparat wybierał sobie dowolną twarz w kadrze a nie tą najbliżej wybranego punktu AF jak w innych systemach. Zmieniło się to?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria
    Nie próbowałem AFu przy kilku osobach, nie miałem jeszcze okazji. Natomiast trzeba być dość blisko fotografowanej osoby by AF wskoczył na oko. A i tak przy przeglądaniu zrobionych zdjęć w wielu punkt ostrości wypadał obok na czole, czy między oczami. W efekcie przy f/2,8 (12-40) na m4/3 i tak nie było źle. Nie mam obiektywu z f/1,2 czy 1,4. niemniej jednak jak porównywałem z kolegą ( sony A7m4 z 24-105 f/4 ) to dwa światy. Brakuje mi jednak umiejętnego wykorzystania możliwości OM-1 . Jak się uda to jutro popracuję nad tym.
    Jacek

  3. #3
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Dzięki za odzew! Daj znać jak sprawdzisz. Ja tam cudów nie oczekuję, zresztą z obiektywem 12-100 f4 GO jest na tyle duża że powinno być dobrze, chodzi tylko o to czy można samemu wskazać osobę do śledzenia.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria
    Uzbierałem dzisiaj wielką grupę ( 3 osoby ) i AF złapał wszystkie twarze ale jak już chwycił oko to nie puszczał. Przesuwałem aparatem w lewo i prawo i nic, trzymał się jednej osoby. Gdy chciałem inną osobę mieć w punkcie AFu to musiałem puścić przycisk 'af on" i przekadrować. Wystarczyło że fotografowana osoba na moment schyliła głowę i AF się gubił. Mi to jeszcze nie przeszkadza, wolałbym aby łapał z większej odległości niż 3-4 metry.
    Nie mam doświadczenia w portrecie więc warto te moje testy skonfrontować z innymi.
    Jacek

  5. #5
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    @yac dziękuję Ci bardzo za ten test, dużo mi to wyjaśniło.

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Trzeba popracowac w ustawieniach AF
    Tzn zmienic priorytet twarzy na priorytet na AF zachowujac jednoczesnie wykrywanie twarzy i oka.
    https://www.youtube.com/watch?v=XvNtVLFYWpk
    Tak ok 3min 35s. Wiem, ze fimik nie jest dokladnie o tym, ale imho tak to powinno zadzialac.
    Dziala nawet w wersji1,0

    Natomiast AF na duza odleglosc ma srednia celnosc. Na mala-jest super. 3-4 metry to mala. Oko wykrywa z wiekszej, ptasie tak z 6-10m

    BTW odpowiedz na punkt AF miedzy brwiami tez znajdzie sie na tym filmiku Po prostu masz za duzy krok AF, musisz zmniejszyc.
    Wiem, ze jak sie ma Olki od zawsze, to ogladanie filmikow dla debiutantow to obciach.
    Niemniej w zwiazku z bardzo duza iloscia pkt AF i wykrywaniem, to tutaj jest inna logika ustawien.

    U mnie, (wersja 1,0 i problem z lacznoscia z kompem) AF kompletnie sie gubi przy znacznej zmianie odleglosci. i to niekoniecznie z nieskonczonosci na 1 m, wystarczy z 50 na 3 (tak mniej wiecej). Moze to zostalo poprawione. Oktualnie ostrze na punkt posredi i potem drugi raz. A obiekt nie zawsze czeka.

    Problem z lacznoscia z Macami juz gdzies widzialam na forach, na razie nie udalo mi sie go rozwiazac. Wiec przy okazji jakby ktos odkryl gdzie on jest, to prosze o info.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 6.03.23 o 16:55

  7. #7
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Super, dzięki!

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Zreszta normalnie wykrywa twarz blizsza polu AF. Czasem po prostu pole AF jest za male i pole poczatkowe jest odlegle od tej blizszej twarzy tzn jej nie obejmuje.
    I tu tez wracamy do innej logiki ustawien. Czasem warto miec wieksze pole, jak korzysta sie z wykrywania i zadowala tym, ze aparat wykryje obiekt najblizszy.

    Ciagle jest duzo narzekan na AF przy fimowaniu, wiec jesli Twoj znajomy filmuje, to chyba do odradzenia. Choc ciekawi mnie jak poradzil sobie Lukasz Bozycki, on sie mocno przerzucil na filmowanie.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 6.03.23 o 17:54

  9. #9
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez canimo Zobacz posta
    Zreszta normalnie wykrywa twarz blizsza polu AF. Czasem po prostu pole AF jest za male i pole poczatkowe jest odlegle od tej blizszej twarzy tzn jej nie obejmuje.
    I tu tez wracamy do innej logiki ustawien.

    Ciagle jest duzo narzekan na AF przy fimowaniu, wiec jesli Twoj znajomy filmuje, to chyba do odradzenia. Choc ciekawi mnie jak poradzil sobie Lukasz Bozycki, on sie mocno przerzucil na filmowanie.
    Nie jestem pewny czy Cię rozumiem - na pewno wykrywa twarz bliższą punktowi AF?
    Dam Ci przykład z M1X - mam punktowy AF ustawiony maksymalnie z lewej strony ekranu.
    W kadrze są 3 osoby, przy czym ta z prawej jest najbliżej (ale nie jakoś dużo bliżej, wszystkie osoby sa mniej więcej w głębi ostrości).
    Czy aparat mimo to wybierze twarz osoby z lewej strony najbliżej punktu AF (tak jak powinien) czy tej najbliższej z prawej?

  10. #10

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Chyba zalezy jaki masz punkt AF. Jesli "All" plus wykrywanie to wybierze najblizszy obiektywu czyli z prawej.
    IMHO jesli zastosujesz wersje ustawien, o ktorej napisalam, tzn zmniejszysz pole i prowadzisz priorytet AF to te z lewej, ale nie sprawdzalam.
    Rzadko ustawiaja mi sie 3 kolibry. Z kilkoma kaczkami i zmiana ptaka jakos sobie radzilam, ale nie pamietam jak. Mysle, ze zwyczajnie, przesuwajac pkt AF. Pewne rzeczy robisz instyktownie, czasem to dziala,czasem nie, i zwykle wtedy szukasz przyczyny.


    Tej logiki z M1X nie da sie przelozyc na OM1, w kazdym razie nie 1:1. Dlatego "starzy olkowicze" troche sie mecza.

Podobne wątki

  1. Pytanie
    By GMaciek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.02.08, 04:44
  2. pytanie
    By nib in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 6.10.06, 17:37
  3. MAM PYTANIE???????
    By grossmann30 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14.08.06, 11:13
  4. Pytanie o C55
    By arpi1101 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 4.05.05, 13:20
  5. c 765 - pytanie.
    By cubik in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.07.04, 12:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.