Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 40

Wątek: Mikroskop

  1. #1
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Mikroskop

    Hej,

    Robił ktoś jakieś rozeznanie w mikroskopach? Najlepiej takich, do których można podpiąć Olka.

    Nie żebym czegoś konkretnego szukał, ale może zamiast kolejnego szkła kupić mikroskop i pobawić się w oglądanie komórek.

    Raczej pytam o nowe sprzęty, wiem że kiedyś były te polskie dobre maszyny ale nie mam doświadczenia,żeby kupować używki.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.618
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    Jeśli mikroskop jest wyposażony w odpowiedni port, to raczej nie powinno być problemu z podłączeniem aparatu dowolnej marki, bo to kwestia adaptera. Można też pokusić się o wyprowadzenie obrazu przez okular, ale to taka trochę partyzantka.
    A co do konkretnej marki/modelu i jego parametrów, to chyba musisz zdefiniować obiekt, no i fundusze
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  3. #3
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    To tak:

    1. Chcę coś, czym moje wnuki za 40 lat będą się mogły bawić. Czyli ma być solidne, niekoniecznie mieć tony elektroniki (a nawet lepiej).
    2. Coś modułowego, przez analogię do foto: chcę kupić body z kitem a potem bawić się w kolejne obiektywy. Czyli żeby nie zamykać się przykładowo na jeden rodzaj oświetlenia.
    3. Co bym chciał obserwować: jeśli dałoby się obejrzeć jakieś pantofelki czy coś takiego to byłoby spoko. Też nie wykluczam oglądania różnych skał czy minerałów. (podejrzewam, że to ma wpływ na światło)
    4. W partyzantki bawić się nie chcę - już mam za dużo pomysłów na partyzantki i najczęściej mi nic z tego nie wychodzi - więc system powinien działać w miarę od razu.
    5. Budżet niezdefiniowany, ale myślę między 5-10k.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    musisz się zdecydować zatem jaki typ mikroskopu chcesz. Do skał, czy całych robali potrzebujesz mikroskopu pracującego w świetle odbitym, a do pantofelków i komórek mikroskopu pracującego w świetle przechodzącym. Są oczywiście hybrydy, ale raczej mało udane, bo do obydwu tych rodzajów obserwacji używa sie zupełnie innego zakresu powiększeń. Inna jest konstrukcja takich mikroskopów, a przez zakres powiększeń zupełnie inaczej wygląda sprawa z obiektywami.

    Cenowo także będzie różnica. Mikroskopy do światła odbitego są prostsze w konstrukcji i przez to tańsze. Mikroskopy do światła przechodzącego mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę, i optyka musi tam być na dużo wyższym poziomie. Przez to są sporo droższe.

    Mikroskop, z którego korzystam podpinając do niego EM5 mkII to Olympus IX71. To mikroskop odwrócony, do obserwacji w świetle przechodzącym. Używany egzemplarz takiego sprzętu to jakieś 5500-6000 dolarów.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-02-20_085030144.png
Wyświetleń:	966
Rozmiar:	715,5 KB
ID:	252726





























































    Do światła odbitego mam mikroskop Olympus SZX 10. To rzadka konstrukcja, która ma 2 obiektywy na karabinku. Zazwyczaj takie mikroskopy mają pojedynczy obiektyw. Pozwala także na obserwacje wświetle przechodzącym. Niestety max powiększenie to 200x, a optyka nie jest do tego skonstruowana, więc otrzymuje się obrazki marnej jakości. Za to te ze światła odbitego są jak najbardziej ok. Mam do niego osobne źródło światła halogenowego i kamerę cyfrową Olympusa, mikroskopową kamerę (widać ją na samej górze). Ten mikroskop jest jeszcze droższy. Na ebay ceny się zaczynają od 9000 dolarów.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-02-20_085234600.png
Wyświetleń:	960
Rozmiar:	126,4 KB
ID:	252727


































    Obydwa te mikroskopy są moimi ulubionymi. Mam w pracy w sumie z 15 mikroskopów, Olympusa, Zeissa i Leica. Najbardziej lubię Olympusy. M.in. dlatego lata temu kupiłem lustro Olympusa (E300).


    W budżecie, który podałeś kupisz jakiegoś kiepskiego chińczyka. Ale do domowej zabawy powinien wystarczyć. Ale jak pisałem, trzeba się zdecydować co się chce, albo kupić 2 mikroskopy.

    Tu masz firmę z Lublina, z którą współpracuję. Sprzedaje chińskie, sprawdzone konstrukcje. Powinni Ci coś w tej cenie sklecić. https://mikrolab.pl/oferta
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 20.02.23 o 10:03

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.618
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    Nie będę się powtarzać, bo Dzemski wyjaśnił już sprawę Oczywiście, pozostaje kwestia pieniędzy, która w tym przypadku może być kluczowa. W miarę dobry sprzęt musi kosztować, niestety. Spróbuj zatem poszukać w podanym linku. Jeśli nic nie znajdziesz, to daj znać a postaram się też coś alternatywnego podesłać.
    Ostatnio edytowane przez zigger ; 20.02.23 o 12:30
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria
    Do obserwacji na mikroskopie obiekty musza być w jakiś sposób przygotowane. Jak są przygotowywane obiekty do obserwacji w świetle odbitym, jak do obserwacji w świetle przechodzącym?
    TJ

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Do obserwacji na mikroskopie obiekty musza być w jakiś sposób przygotowane. Jak są przygotowywane obiekty do obserwacji w świetle odbitym, jak do obserwacji w świetle przechodzącym?
    TJ
    Jeśli dobrze pamiętam biologię z podstawówki, to do światła przechodzącego preparat pokrojony w cienkie plasterki Przez całą muchę światło nie przejdzie
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria
    Jak oglądać pierwotniaki, np. pantofelki?
    TJ

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Do światła odbitego nie trzeba nic robić. Do przechodzącego powinno sie preparat odwodnić, utrwalić, wykontrastować, zatopić w parafinie i pociąć na plasterki na mikrotomie. Można także oglądać preparaty ot tak przekrojone na cienkie plasterki, ale im grubszy preparat, tym gorsze światło i ostrość/detale. Pantofelki zakraplamy na szkiełko podstawowe i na nie nakładamy szkiełko nakrywkowe i oglądamy. Dobrze, jak można spolaryzować też światło, będą lepiej widoczne.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria
    Co można zobaczyć na surowym przedmiocie w świetle odbitym, np. w powiększeniu 200x?
    TJ

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11.01.13, 10:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.