Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 37 z 37

Wątek: Mikroskop

 1. #31
  | OlyJedi
  Dołączył
  Jan 2004
  Posty
  3.574
  Siła reputacji
  191
  Moja galeria
  "O zasadzie działania mikroskopu SEM także piszesz bzdury. Promieniowanie RTG, które powstaje podczas przeskoku elektronów na stanach energetycznych nie służy do obrazowania preparatu. Skąd Ty takie rewelacje znalazłeś?"

  W mikroskopie SEM, wiązka elektronów wzbudza w strefie przypowierzchniowej w kolejnych punktach obserwowanego preparatu promieniowanie rentgenowskie, które rejestrowane jest przez spektrometr rentgenowski (EDS) i wykorzystywane do obrazowania rozkładu i zawartości pierwiastków w poszczególnych miejscach skanowanej próbki.
  Emitowane są także elektrony wtórne i wstecznie rozproszone, które są rejestrowane i wykorzystywane do określenia topografii (w skali mikro i nano) próbki. Ta metoda nie ma nic wspólnego z optyką mikroskopu optycznego.
  Analogia zachodzi jedynie w przypadku tworzenia (skupiania) wiązki elektronów w kolumnie
  przed uderzeniem w preparat, gdzie są stosowane soczewki elektromagnetyczne.

  Inna sytuacja jest w mikroskopie elektronowym transmisyjnym, gdzie po stronie przed preparatem działa układ soczewek elektromagnetycznych skupiający, ogniskujący wiązkę, a po stronie "za preparatem" działa układ obrazowania
  powiększający to co przeszło przez preparat, układ w zasadzie taki sam jak układ optyczny, ale oparty o soczewki elektromagnetyczne.

  Czy obraz, który pokazujesz powyżej przedstawiający strukturę krystaliczną, a w niej regularne ułożenie atomów, ma charakter dyfrakcyjny, selekcyjny poprzez użycie spektrometru, czyli byłaby to mapa położenia atomów w krysztale, a nie same atomy?
  TJ

 2. #32
  Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
  Dołączył
  Nov 2005
  Mieszka w
  Lublin
  Posty
  3.200
  Siła reputacji
  115
  Moja galeria
  Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
  Poza tym o czym piszesz jest jeszcze jedna różnica bardzo istotna w wielu zastosowaniach. Wiązka elektronów jest silnie rozpraszana w gazach dlatego preparaty oglądane pod mikroskopem elektronowym są oglądane w próżni (preparat umieszcza się pod kloszem z którego wypompowuje się powietrze i dopiero wtedy traktuje się go wiązką elektronów). Uniemożliwia to oglądanie żywych organizmów a i w przypadku ich tkanek stanowi dość znaczne utrudnienie (podczas odpompowywania woda zawarta w komórkach intensywnie odparowuje co może powodować ich deformację lub zniszczenie).
  no nie pod kloszem, tylko w komorze z grubej stali (jakieś 4cm grubości). Próżnia jest różna w zależności od mikroskopu.
  W SEM z emisją polową cały mikroskop podzielony jest na 2 części. Część komory (10(-3) Pa) i kolumnę (działo elektronowe) w którym próżnia osiąga 10(-8 ) Pa.
  W SEM środowiskowym, w którym da się oglądać nieprzygotowane świeże preparaty biologiczne mamy wkręcaną przysłonę między komora a działem. Wtedy w dziale mamy 10(-4), a w komorze możemy zejść prawie do ciśnienia atmosferycznego. Niestety taka obserwacja ma sporo problemów i można stosować jedynie detektory BSE. W normalnym trybie (nie środowiskowym) nie ma tej wkręcanej przesłony i w całym mikroskopie jest 10(-4) Pa
  W mojej Emisji polowej mam system CRYOtransferu. Preparaty żywe/biologiczne/ciekłe zamrażam w ciekłym azocie i w temperaturze -150 st.C oglądam w mikroskopie.

  W TEM takze mamy podział na 2 części. Część obserwacyjną z ekranem pokrytym luminoforem i kamerą i część z działem elektronowym i optyką. W kamerze mamy 10(-4) do 10(-5) Pa, w dziale elektronowym 10(-7) Pa

  Tadeusz to nie jest obraz dyfrakcyjny tylko normalny obraz z trybu HiRes.

  Tak wygląda obraz dyfrakcyjny:

  Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-02-21_182622944.png
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	455,9 KB
ID:	252805


  A tak wygląda dyfraktogram z mikroskopu skaningowego z emisją polową (detektor EBSD):

  Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-02-21_183950231.png
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	540,0 KB
ID:	252806

  PS. Tadeusz, jakbym mógł prosić. Używaj standardowych kolorów czcionki. Używam trybu ciemnego i nie widzę co napisałeś.
  Ostatnio edytowane przez dzemski ; 22.02.23 o 10:38

 3. #33
  | OlyJedi
  Dołączył
  Jan 2004
  Posty
  3.574
  Siła reputacji
  191
  Moja galeria
  Dziękuję za informacje. Odbiegliśmy bardzo od tematu "mikroskop świetlny dla amatora".
  Swoją droga, to współczesna technologia pozwala zobaczyć to, co przedtem było "niewidzialne", lecz było znane po zinterpretowaniu różnego typu eksperymentów i połączeniu tych interpretacji w jedną całość świadczącą o atomowej i cząsteczkowej budowie materii.
  Jeszcze o coś zapytam.
  Czy ten obraz układu atomów w sieci krystalicznej, który pokazałeś powyżej, był uzyskany w mikroskopie transmisyjnym, który potrafi skanować folię bardzo wąską wiązką elektronów, węższa niż odległości międzyatomowe?
  Jakiego materiału dotyczy ten obraz?
  TJ
  Ostatnio edytowane przez Tadeusz Jankowski ; 22.02.23 o 11:32

 4. #34
  Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
  Dołączył
  Nov 2005
  Mieszka w
  Lublin
  Posty
  3.200
  Siła reputacji
  115
  Moja galeria
  Nie ma za co Tadeusz. Lubię opowiadać o swojej pracy

  Dzięki temu odbiegnięciu można zobaczyć jak bardzo rozległym i złożonym tematem jest mikroskopia

  - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

  Cytat Zamieszczone przez cosinus Zobacz posta
  Optyka profesjonalna - dobrze rozumiem - pozostała pod Olympusem ?
  Niestety Olympusowi coś się stało i właśnie pozbył się działu mikroskopowego. Ta firma idzie w dół. Zostali w tej chwili w endoskopii i urządzeniach medycznych oraz w usługówce, czyli sieci przychodni i laboratoriów medycznych dla mas.

 5. #35
  Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
  Dołączył
  Dec 2006
  Mieszka w
  Olsztyn
  Posty
  1.609
  Siła reputacji
  94
  Moja galeria
  Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
  Niestety Olympusowi coś się stało i właśnie pozbył się działu mikroskopowego. Ta firma idzie w dół. Zostali w tej chwili w endoskopii i urządzeniach medycznych oraz w usługówce, czyli sieci przychodni i laboratoriów medycznych dla mas.
  Również nad tym ubolewam, bo używam sporo sprzętu ich produkcji. Cóż, świat się zmienia...
  Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

 6. #36
  Awatar koza
  Dołączył
  May 2019
  Mieszka w
  Polska
  Posty
  473
  Siła reputacji
  48
  Moja galeria
  Częściowo wracam do tematu, trochę z innej strony.

  Czy ktoś widział konstrukcje, które pozwolą zamontować aparat do dołu, wpiąć jakiś obiektyw, mieć jakieś makro-światło i jakiś stolik ruchomy do kładzenia obserwowanej rzeczy?

  Idea oczywiście jest taka, żeby z Olka zrobić prosty mikroskop cyfrowy…

  (i pytanie czy takie coś w ogóle będzie się sprawdzać).

 7. #37
  | OlyJedi Awatar wyszomir
  Dołączył
  Mar 2013
  Mieszka w
  Łódź
  Posty
  7.546
  Siła reputacji
  376
  Moja galeria
  Szukaj pod hasłami 'statyw do reprodukcji' albo 'kolumna reprodukcyjna'. Przeznaczone zwykle do reprodukcji dokumentów, czasem też slajdów - po założeniu do aparatu obiektywu makro o w miarę długiej ogniskowej również jako prosty mikroskop cyfrowy powinny się sprawdzić. Z tym ruchomym stolikiem może być trochę trudniej, ale i takie rozwiązania bywały - nawet z elektrycznym przesuwem aparatu i stolika - https://sklep.foto-kurier.pl/produkt...-2motion-5710/ - tylko usiądź zanim spojrzysz na cenę... Nie wiem jak z precyzją ruchów takiego stolika - nie badałem tematu, ale z racji swojego przeznaczenia może się okazać że zastosowane silniki krokowe pozycjonują aparat nad stolikiem ze skokiem zbyt dużym do zastosowań mikroskopowych. Rozwiązaniem może być prosta kolumna reprodukcyjna w połączeniu ze stolikiem z jakiegoś złomowanego mikroskopu.
  Pozdrawiam!
  Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

 1. Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 11.01.13, 10:20

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.