Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Rozważania o portrecie

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Marcin Tyszka fotografuje smartfonem i nieźle mu to wychodzi. Nie jest to tylko chwyt marketingowy ( huawei) miał z nim kiedyś umowę i robił sesje glamur 20tką. Ale nadal sporo pracy wykonuje dobrymi smartfonami. Wiem to, gdyż znam go osobiście od lat i nie tylko robi to dla pieniędzy ale i przyjemności. Ja swoją wieloletnią serię portretową robię albo 150 albo 300 i są to jednak portrety. Przynajmniej jury konkursów fotograficznych ich nie odrzuca a czasami nagradza. Sprzęt to rzecz drugorzędna, liczy się to co masz w głowie i sercu a w tedy zrobisz świetnie zdjęcie nawet z założonym deklem na obiektywie 75 1.8 to świetny obiektyw do portretów choć ja oczywiście wolę 12-40 z którym się nie rozstaję tak jak kiedyś z 12-60.
    Ostatnio edytowane przez jagger ; 11.02.23 o 12:41

  2. #22

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    @jagger

    W agencjach modelek testy na szybko też się kiedyś robiło Polaroidami serii 600.
    -takie g... https://www.polaroid-passion.com/app...format-600.php
    Ostatnio edytowane przez dcs ; 11.02.23 o 12:48

  3. #23
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    W agencjach się nadal robi polaroidy, ale nie polaroidami. Nazwa została. Przy czym w agencjach mówiąc o polaroidach nie ma sie na mysli w ogóle sprzętu, a komplet "surowych" zdjęć modelki. Takie "policyjne" kadry pokazujące modelkę z każdej strony - przód boki, tył (w stroju kąpielowym bądź sportowej bieliźnie).

    jagger - Sęk w tym, że dokładasz kolejną sytuację, która jest wyjątkiem. Tych sytuacji ja wymieniłem też kilka i napisałem, że jest ich jeszcze więcej. I żadne dopisanie kolejnego wyjątku nie zmieni sytuacji. Przy masie fotografujących ten procent po prostu niknie, nie ma znaczenia w kwestii tego co jest standardem. Ja te wyjątki znam, niektóre podziwiam. Znajdziesz w PL 500 wyjątków, tylko że to nie stanowi wyznacznika tego co jest standardem, bo o tym świadczy 30.000 pozostałych fotografów w PL i opasłe księgi mówiące jak sie robi portrety. Tak wiem, to nie zapewnia że sie zrobi dobry portret. Najfantastyczniejszy sprzęt nie gwarantuje zrobienie dobrego zdjęcia i to jest bezdyskusyjne, tylko do diabła przyznajcie, że bardzo to ułatwia. Bo za chwilę będzie można odnieść tu wrażenie, że do portretu służy wszystko, tylko nie jasne obiektywy portretowe.
    Polecam fotografowanie sportu tak jak ten pan, ponawigujcie po tej stronie:
    https://www.davidburnett.com/gallery...lympics#image9
    On fotografuje na olimpiadach zdjęcia są fajne, przyznacie, artystyczne. Są dobre? Jaki w związku z tym sprzęt służy do fotografii sportowej? Body ze świetnym AF, sporo fps, teleobiektywy - tak czy nie? Czy aparat wielkoformatowy i zdjęcia wykonane z tilt-shift? No bo da sie udowodnić, jak widać, że wielki format jest do tego świetny. Będziesz go polecał innym fotografom sportowym?
    Ja nie polemizuje z tym, że można czym innym. Sam mogę sypać przykładami (i to robię).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11.02.23 o 13:22

  4. #24

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

  5. #25

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    I tym sposobem wszystko sprowadza się do tego o czym pisał @wyszomir - to "jakim" jesteś fotografem pokazuje Twoje portfolio, a nie Twój sprzęt...
    Ale trochę się zgadzam z @Jacek_Z - są szkła dedykowane do pewnych rodzajów fotografii - a przynajmniej uznawane za takowe.
    Nie bez kozery o 50mm pisze się obiektyw standardowy, a o 85 mm "portretówka".

  6. #26
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    No właśnie. I zrobienie zasponsorowanej sesji Huaweiem tez jest wyjątkiem, bo smartfony nie sa predysponowane do portretu, choć nastoletnie dziewczyny nagminnie ich do tego uzywają robiąc selfie. Jakie z tego wnioski? Że wszystko schodzi na psy, niestety.
    Zresztą zapewne ta sesja Tyszki to nie były typowe kadry portretowe tylko szersze plany.
    Kiedyś pewna (bogata) firma odzieżowa chciała wynająć jedynie studio. Zapytałem panią z marketingu kto będzie focił (może ktos kogo znam, albo może jeszcze nie wybrali fotografa i się załapię?). Dwóch chłopaków. OK. Pytam czy mają doświadczenie studyjne. Nie, nie potrzebują go bo te zdjęcia mają wyglądać na amatorskie, na takie jak robi nastolatka nastolatce. Bo taki target. Zapytałem czy oni potrafią ustawić światło, bo to w studiu podstawa. Ona nie wie (a to jakiś kłopot?)

  7. #27
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Za kilka lat wyjątkiem będą Ci co portrety robią aparatami z wymienną optyką. A n pewno ci co fotografują m4/3
    Ja już jestem bumerem. Robię sesje wielkoformatowe dla firm (m4/3 daje radę) ale moi znajomi swoje aparaty mają w kieszeni i żyją z tego świetnie. Jest to ich jedyne źródło dochodu. Takie czasy że baner czy plakat przegrywa z instagramem czy pinterestem
    Ostatnio edytowane przez jagger ; 11.02.23 o 13:57

  8. #28

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Być może za kilka lat, Ci co W OGÓLE robią zdjęcia aparatami będą wyjątkiem...

  9. #29

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Już są.
    92,5% zdjęć robi się smartfonami, a tylko 7% aparatami.
    Według danych Photutorial, w 2022 roku na całym świecie zrobiono 1.72 biliona zdjęć.
    https://photutorial.com/photos-statistics/

  10. #30

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ciekawe, że w wyposażeniu portrecisty nie wymieniłeś obiektywu. Uważam to za najważniejsze z narzędzi. Body jest na drugim miejscu. Zresztą taka hierarchia jest w prawie każdej dziedzinie fotografii.
    Hmmm...a gdyby zapiąć to samo szkło do FF sony i aps-c sony to łatwiej " portretowość" uzyskamy na FF chyba co? Czyli bardziej decyduje wielkość matrycy niż samo szkło.
    W fotografii np zwierzęcej, sportowej gdzie pracuje się na dłuższych tele bardziej szkło decyduje o końcowym wyniku.Tak mi się wydaje.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    Tu nic nowego nie ma

    A z aparatów, to najszybciej spodziewacie się nowego:
    Raczej będą ze szkieł tańszych rezygnować.I chyba z f1,2 bo za drogie.I z konwertera 2x bo nie ma dobrych recenzji. Oczekiwał bym dalszej serii f1,4
    Jeśli chodzi o body pytanie czy całkowicie zrezygnują z dolnych serii czyli m10. Kontrastowy AF dzisiaj jest passe.
    Na om3 za wcześnie bo muszą opróżnić magazyny z om5.
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

Podobne wątki

  1. Leica 45mm, 2.8 w portrecie
    By klikacz in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 28.08.12, 19:31
  2. Oświetlenie modela w portrecie
    By RadioErewan in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28.11.08, 20:35
  3. Madamme w portrecie
    By MichelCat in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 1.07.06, 00:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.