Strona 10 z 21 PierwszyPierwszy ... 8910111220 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 202

Wątek: M.Zuiko Digital ED 90mm F3.5 Macro IS PRO

  1. #91

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Optyczne go zamiotło. https://www.optyczne.pl/565.1-Test_o...ro_IS_PRO.html

    Skoro do pełnej klatki można zrobić udany obiektyw makro o świetle f/2.8, nie mam wątpliwości, że do matrycy Mikro 4/3 można było zaoferować co najmniej tak samo udany obiektyw makro o świetle f/2.0, który na dodatek byłby wciąż wyraźnie mniejszy i lżejszy. /.../


    A skoro firma OMDS zdecydowała się na zaoferowanie obiektywu makro o świetle f/3.5, poniosła bardzo brutalne konsekwencje takiej decyzji. Sprawcą tej brutalności były prawa optyki. /.../
    Mówiąc inaczej, decyzja o zastosowaniu światła f/3.5 spowodowała, że użytkownicy tego obiektywu mogą wykorzystać ledwie trochę ponad połowę rozdzielczości, jaką może zaoferować cały system.

    Z tych samych przyczyn polecanie fotografom, żeby podpinali do OM System M.Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO telekonwertery jest kolejnym nieporozumieniem. Kuszeni jesteśmy imponującą skalą odwzorowania wynoszącą 4:1, ale, co z tego, jeśli pracując w jej okolicach możemy liczyć na maksymalne, efektywne światło wynoszące f/16. A przy f/16 system Mikro 4/3 jest nieużyteczny, bo daje rozdzielczości na poziomie 40–42 lpmm. Tak naprawdę nawet one są tutaj nieosiągalne, bo to jest limit dyfrakcyjny dla tej wartości przysłony. Tymczasem dla omawianego układu jest to maksymalny otwór względny, który wymaga przymknięcia o 1–3 EV, żeby go sprowadzić do optymalnych osiągów. To dla odmiany oznacza, że pracujemy na efektywnych przysłonach f/22–45, absolutnie bezużytecznych w przypadku systemu Mikro 4/3.

  2. #92
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    4:1 to on ma bez konwertera w przeliczeniu na pełną klatkę, to co można będzie robić tym szkłem bez dodatkowych soczewek, szyn itd to jego ogromna zaleta. Cena kosmiczna, ale tak po prawdzie na tą chwilę nie ma konkurencji. Nie jest to szkło dla każdego. Dla mnie było by super w tym co robię. Do focenia bez stakowania w sumie lepiej kupić 60. A te wszystkie opinie nim się osobiście nim porobi zdjęcia, dla mnie są bezsensowną krytyką...

  3. #93
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.093
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    No cóż, bo to nie jest żadna nowa konstrukcja Om system, tylko zapewne konstrukcja opracowana już kilka lat temu przez olympus. Jakaś przyczyna była, że nie zaistniał wcześniej.

  4. #94
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Roberto73 Zobacz posta
    No cóż, bo to nie jest żadna nowa konstrukcja Om system, tylko zapewne konstrukcja opracowana już kilka lat temu przez olympus. Jakaś przyczyna była, że nie zaistniał wcześniej.

    To może mieć zasadniczy wpływ na opłacalność uruchomienia produkcji, jeśli przygotowania Olka były wystarczająco zaawansowane, a OM dostał wszystko w pakiecie za symboliczne pieniądze.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #95
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Zbytnio go na optyczne.pl nie zjechali. Czepiali się do jasności 3.5 i kiepskiej rozdzielczości z konwerterami. Co do konwerterów zapewne mieli rację - też jak przeczytałem że OM zachwala możliwość uzyskania skali 4:1 po podpięciu MC-20 o którym niedawno czytałem że z 40-150f2.8 czy 300f4 rezultaty daje raczej smętne miałem wątpliwości czy jego współpraca z 90f3.5macro będzie miała sens. Co do jasności 3.5 - limit dyfrakcyjny niewątpliwie swoje robi, ale przy makrofotografii przyrodniczej ze względu na głębię ostrości obiektyw i tak jest zazwyczaj silnie przymykany (z mZD60f2.8 macro najczęściej pracuję przy przysłonach z zakresu 8-11). Jedynie przy stackach głębia ostrości nie wymusza przymykania przysłony ale i wtedy sądzę że jasność 3.5 zwykle wystarczy. Zwiększenie jasności wymagałoby albo dalszego wzrostu rozmiarów obiektywu albo ograniczenia maksymalnej skali odwzorowania. Osobiście nie szedłbym w takim kierunku - wolałbym raczej obiektyw o tej samej jasności ale mniejszy z maksymalną skala odwzorowania 1:1 zapewniający możliwość zwiększenia skali odwzorowania poprzez dokręcanie makrokonwertera takiego jak Raynoxy z serii DCR. Podejrzewam zresztą że z tymi makrokonwerterami będzie 90f3.5macro całkiem dobrze współpracował.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 8.02.23 o 12:20
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #96

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    20 marca 2018 patent M.Zuiko Digital ED 100mm f/2.8 Macro IS PRO

    https://cameraears.com/new-patent-ol...o-is-pro-lens/

    7 lutego 2023 M.Zuiko Digital ED 90mm F3.5 Macro IS PRO



    https://jp.omsystem.com/product/lens...o/feature.html

  7. #97
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Jeszcze nie przeczytałem nawet informacji prasowej o tym obiektywie, ale już wiem, co przeczytam w komentarz od osób, które ani nie robią makro, ani nawet nie fotografują m4/3, ani nawet specjalnie niczym nie fotografują, bo za dużo czasu spędzają na komentowaniu: porażka, klapa, drogo, ciężko, duża GO, śmierć systemu, Canon RP za 4000 zł.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #98
    tt
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    (...)Canon RP za 4000 zł.
    Bzdura. Idź w SONY!

  9. #99
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Już poszedłem, mam słuchawki, nawet dwie pary
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #100
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.093
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Idź stond , do Fuji. lubimy przysrywac temu padającemu systemowi i już!
    Ps. Pisownia zamierzona

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23.04.18, 09:23
  2. Vivitar 90mm 1:2.8 auto telephoto macro - co to za obiektyw?
    By sepi19 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28.12.13, 23:29
  3. Obiektyw Panagor 90mm f2.8 Macro PMC 1:1 - warto?
    By Iwo in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27.12.10, 22:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.