Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Zepsuta stabilizacja w M10 Mk III?

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria

    Zepsuta stabilizacja w M10 Mk III?

    Niedawno, w dość słabych warunkach oświetleniowych zauważyłem, że robiąc zdjęcia z ręki, z włączona stabilizacją zdjęcia wychodzą mi bardziej rozmazane niż bez. W Menu stabilizacji zauważyłem też, że bez względu jaki obiektyw podłącze aparat nie wykrywa mi ogniskowej - wcześniej nie było z tym problemu. Przywróciłem wartości fabryczne i nic.Teraz pokazuje mi, 9mm, mimo, że mam podłączony obiektyw M. Zuiko 40 mm. W sumie z aparatem raczej delikatnie się obchodzę, chociaż kilka dni temu, torba z aparatem spadła mi na ziemię. Czy to możliwe, że coś mogło się zepsuć ze stabilizacją? Nie słyszę też takiego charakterystycznego dźwięku matrycy, gdy zmieniam położenie korpusu w przestrzeni. Co się dzieje i czy możliwa jest naprawa stabilizacji?

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Styki na bagnecie do przeczyszczenia. Aparat nie dostaje informacji o ogniskowej i nie może poprawnie ustawić stabilizacji.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Styki na bagnecie do przeczyszczenia. Aparat nie dostaje informacji o ogniskowej i nie może poprawnie ustawić stabilizacji.
    O, spróbuję tyle, że staram się na dłużej nigdy nie zdejmować i odkrywać matrycy, żeby kurz nie naleciał. Co ciekawe z tym obiektywem 40-150 mm M. Zuiko zawsze były jakieś problemy i aparat dziwnie się zachowywał.. A to nagle wyłączanie się tego obiektywu i musiałem go na nowo podłączać, a to zawieszanie się aparatu. No, ale teraz, jak wspomniałem żaden obiektyw nie ma wykrywanej ogniskowej. Co ciekawe, gdy zmieniam ogniskową w 40 - 150 to widzę, że na ekranie zmienia się wartość f, więc jednak coś tam wykrywa.
    Dobra wiadomość jest taka, że sama stabilizacja chyba jednak działa - zrobiłem test na statywie.
    Ostatnio edytowane przez Ghost1982 ; 7.01.23 o 14:19

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Niestety nic to nie dało. Czyściłem wciskalem styki i nic. Czy jeśli na stale ustawię ogniskową np. 150 mm to to wtedy matryca będzie dobrze obsługiwać mniejsze ogniskowe?

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Jak kręcisz zoomem to pokazuje Ci się na ekranie zmieniająca się wartość ogniskowej?
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Niestety nic to nie dało. Czyściłem wciskalem styki i nic. Czy jeśli na stale ustawię ogniskową np. 150 mm to to wtedy matryca będzie dobrze obsługiwać mniejsze ogniskowe?
    Dla matrycy w sensie zbierania obrazu ustawiona na stałe ogniskowa nie będzie miała znaczenia, ale stabilizacja przy ogniskowych innych niż nastawiona nie będzie działać poprawnie. Dla wyliczenia potrzebnych dla ustabilizowania obrazu ruchów matrycy nie wystarczą same sygnały z czujników bezwładnościowych w korpusie - potrzebna jest też informacja o ogniskowej i jeśli jest ona niepoprawna wyliczone ruchy matrycy też będą niepoprawne. W efekcie włączenie stabilizacji z błędną informacja o ogniskowej może nie tylko nie zmniejszać, ale nawet w pewnych warunkach zwiększać rozmazanie obrazu spowodowane poruszeniem.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Jak kręcisz zoomem to pokazuje Ci się na ekranie zmieniająca się wartość ogniskowej?
    Tak, jak normalnie fotografuję, np. w trybie M, to widzę, że zmienia się i ogniskowa i obiektyw jest normalnie wykrywany. Problem jest tylko w menu stabilizacji.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Dla matrycy w sensie zbierania obrazu ustawiona na stałe ogniskowa nie będzie miała znaczenia, ale stabilizacja przy ogniskowych innych niż nastawiona nie będzie działać poprawnie. Dla wyliczenia potrzebnych dla ustabilizowania obrazu ruchów matrycy nie wystarczą same sygnały z czujników bezwładnościowych w korpusie - potrzebna jest też informacja o ogniskowej i jeśli jest ona niepoprawna wyliczone ruchy matrycy też będą niepoprawne. W efekcie włączenie stabilizacji z błędną informacja o ogniskowej może nie tylko nie zmniejszać, ale nawet w pewnych warunkach zwiększać rozmazanie obrazu spowodowane poruszeniem.
    Czyli teraz muszę ręcznie ustawiać za kazdym razem? O ile w ogóle ten mechanizm dziala skoro stabilizacja nie wykrywa mi obiektywu.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Wykrywa Ci obiektyw, wszystko działa prawidłowo. Tę ogniskową w menu wpisujesz tylko w przypadku zastosowania obiektywu bez styków. Przy obiektywach ze stykami ta wartość jest ignorowana.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Wykrywa Ci obiektyw, wszystko działa prawidłowo. Tę ogniskową w menu wpisujesz tylko w przypadku zastosowania obiektywu bez styków. Przy obiektywach ze stykami ta wartość jest ignorowana.
    Na pewno? Zawsze było tak, że mi się zmieniala w zależności od ogniskowej. Np. gdy mi spadł aparat miałem podłączony 25 mm. Gdy zauważylem problem ze stabilzaicją pzy obiektywie 40 mm z przerażeniem stwierdzilem, że nadal widoczna jest 25 mm - czyli ostatniego użytego obiektywu, tego z dnia upadku aparatu. Ręcznie tej wartości nigdy wcześniej nie ustawialem, ale kiedyś jak sprawdzalem to pamiętam, ze te wartości tam się zmieniały, gdy byl obiektyw M. Zuiko.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Na pewno? Zawsze było tak, że mi się zmieniala w zależności od ogniskowej. Np. gdy mi spadł aparat miałem podłączony 25 mm. Gdy zauważylem problem ze stabilzaicją pzy obiektywie 40 mm z przerażeniem stwierdzilem, że nadal widoczna jest 25 mm - czyli ostatniego użytego obiektywu, tego z dnia upadku aparatu. Ręcznie tej wartości nigdy wcześniej nie ustawialem, ale kiedyś jak sprawdzalem to pamiętam, ze te wartości tam się zmieniały, gdy byl obiektyw M. Zuiko.
    Przypuszczam że to jednak jakiś problem z komunikacją przez styki. Jeśli nie rozpoznaje ogniskowej przy różnych obiektywach to problem jest raczej w bagnecie aparatu. Na wszelki wypadek dla potwierdzenia czy nie rozpoznaje możesz jeszcze sprawdzić dane exif wykonanych zdjęć. Czy gdy spojrzysz po zdjęciu obiektywu na styki w bagnecie aparatu wszystkie są wysunięte na identyczną wysokość? Jeśli któryś jest głębiej to może to świadczyć o jego uszkodzeniu - być może wystarczy go delikatnie rozruszać ale może się też okazać ze konieczna jest wymiana elementu sprężystego który go wysuwa (to już raczej serwis i może się okazać że wymienią Ci spory kawałek aparatu). Może się też okazać że styk wysuwa się prawidłowo ale nie ma prawidłowego kontaktu elektrycznego między stykiem a elektroniką wewnątrz aparatu (jakaś pęknięta ścieżka lub coś w tym rodzaju) - też raczej serwis.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Stabilizacja w 35-100/2.8
    By maver1ck in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 21.01.15, 15:49
  2. Zepsuta karta XD - do wywalenia?
    By gregu21 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.07.09, 08:11
  3. Zepsuta elektronika w wizjerze
    By teufel in forum E-System
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20.10.08, 13:22
  4. STABILIZACJA w e-3
    By kallafiorr in forum E-System
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21.03.08, 14:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.