Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 57

Wątek: Obiektywy co zmienić?

  1. #31
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria
    Konkretnie. Co to jest plastyka obiektywu?
    TJ

  2. #32

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Pod Przehybą
    Posty
    43
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    Plastyka to nie tylko bokeh i odseparowanie tła. To także transmisja światła i kolory. Jeżeli twoim priorytetem jest jak najmniejsza głębia ostrości,to średni format czeka
    Przypadkowo posiadam i uprawiałem analogowe średniaki. Wysilony 24x36mm może mieć mniejszą głębię.

    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Konkretnie. Co to jest plastyka obiektywu?
    TJ
    Dla mnie ?
    Odcięcie tła jest ważniejsze niż np kolory. Wierzę, że niektórzy ludzie "mogą" widzieć różnice kolorów z obiektywów (choć wielu świadków tego faktu bym chętnie potraktował ślepym testem), sam tego (prawie) nie dostrzegam. Jestem na wszystkich systemach RAWowcem.

    Co nie znaczy, ze nieostrość musi rzucać na kolana, rozjazd, rozpad, "nic nie widać".
    Nie. Ale przedmiot zdjęcia ma się różnić od tła. "Tak, faktycznie tam jest gospodarstwo tego rolnika, ale nie o tym zdjęcie"
    GX7 , EM5 II, O12-45/4, P20/1.7, P25/1.7, P35-100/4-5.6, P14-42 , Canony i inne pie...ły

  3. #33
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Chyba nie ma czegoś takiego. Można mówić o plastyce obrazu, która jest wypadkową obiektywu, matrycy, światła, kompozycji. Chociaż to i tak mglisty termin. W wielu przypadkach to zwykłe placebo - zdjęcie nam się podoba, nie do końca wiemy dlaczego, więc tłumaczymy to mityczną plastyką, przypisując nie wiadomo jakie zasługi sprzętowi, a najczęściej główną rolę odgrywają pozostałe czynniki.

    A co do f/2,8 w m4/3, to zgadzam się, że to najczęściej niewystarczająca przysłona do odseparowania planów na szerokim kącie.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #34

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Pod Przehybą
    Posty
    43
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Chyba nie ma czegoś takiego. Można mówić o plastyce obrazu, która jest wypadkową obiektywu, matrycy, światła, kompozycji. Chociaż to i tak mglisty termin. W wielu przypadkach to zwykłe placebo - zdjęcie nam się podoba, nie do końca wiemy dlaczego, więc tłumaczymy to mityczną plastyką, przypisując nie wiadomo jakie zasługi sprzętowi, a najczęściej główną rolę odgrywają pozostałe czynniki..
    Tak, Twoja wypowiedź podoba się mojej inżynierskiej duszy.

    Użyłem szerszego (i subiektywnego) słowa "plastyka" na coś węższego (odcięcie / separacja planów, co zarazem jest bardziej wymierne)
    GX7 , EM5 II, O12-45/4, P20/1.7, P25/1.7, P35-100/4-5.6, P14-42 , Canony i inne pie...ły

  5. #35
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.666
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Dla jasności- obiektywy f2.8 w m4/3 uważam za tzw świnkę morską- ani jasne ani małe i lekkie. Wolę zestaw f4 + stalka ze światłem <2.0.
    i tak, światła często brakuje. W samo południe cholera jasna..
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  6. #36
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Co do "plastyki" lub "odcięcia... @cosinus - jeśli podajesz przykład FF 40/2,8 i podajesz przeliczeniowo dla m4/3 17/2,8 to wprowadzasz klienta w błąd. A piszesz o "inżynierskiej" duszy
    Przeliczeniowo to powinno być 20/1,2 a nawet 25/1,4 już ładnie odcina tło (Leica) - wiem bo mam. Tak, MUSISZ przeliczyć także przesłonę.
    I jeszcze uwzględnij odległość tła od obiektu - im dalej tym większa mamałyga.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #37

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Pod Przehybą
    Posty
    43
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Przeliczeniowo to powinno być 20/1,2
    a nawet 25/1,4 już ładnie odcina tło (Leica) - wiem bo mam. Tak, MUSISZ przeliczyć także przesłonę.
    Coś nie gra w tych liczbach. 20/1.2 to by była większa soczewka niz w 40/2.8. Wiem, że istnieje kilka schematów liczenia, i któreś są bardziej papieskie od papieża.

    W realnym życiu 20/1.7 m43 ma porównywalne możliwości separacji jak 40/2.8 FF


    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    I jeszcze uwzględnij odległość tła od obiektu - im dalej tym większa mamałyga.
    To wiadomo. Głowna wypowiedź była nt portretu środowiskowego, 2 a bardziej 3m

    25/1.7 m43 też daje zaaranżować to i owo (oczywiście 1/1.4 byłby lepszy), nawet przy głównym temacie 3m naciągając do 4m. Ale wyłącznie pełna dziura, i separacja taka lekka, bardziej zasygnalizowana niż totalna. Ale to często wystarcza, zależnie od dziedziny / tematu zdjęcia

    I to kres. Chcesz więcej, FF 50/1.4 (awaryjnie 1.osiem)
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 4.02.23 o 14:06
    GX7 , EM5 II, O12-45/4, P20/1.7, P25/1.7, P35-100/4-5.6, P14-42 , Canony i inne pie...ły

  8. #38
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.587
    Siła reputacji
    195
    Moja galeria
    Jeśli chodzi o bokeh jako element plastyki, to jest on w jakiś sposób odbierany i mógłby być kryterium oceny plastyki. Tylko, że ci, którzy operują tym terminem nie twierdzą, ze bokeh, to plastyka.
    TJ

  9. #39

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Pod Przehybą
    Posty
    43
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
    Jeśli chodzi o bokeh jako element plastyki, to jest on w jakiś sposób odbierany i mógłby być kryterium oceny plastyki. Tylko, że ci, którzy operują tym terminem nie twierdzą, ze bokeh, to plastyka.
    TJ
    No tak. W literalnym sensie pewnie tak...
    Rozdrabniać na czworo to można długo.

    Np pierwotne znaczenie "bokeh" to NIE średnica plamki rozproszenia, fizykalna wielkość tego efektu - tylko SUBIEKTYWNA ładność lub brzydkość (to po części zaawansowany optyk wywiedzie z sumy wad / poprawnych parametrów, położenia przysłony w długości itd ... )

    TUTAJ mówimy o separacji tła w m43, więc "nie jest ostre" to już naprawdę dużo, o piękności/brzydkości krążka rozproszenia nikt nawet nie wspomina.
    ps. ale DLA MNIE ta ledwo-ledwo nieostrość w m43 musi być zaakcentowana OSTROŚCIĄ głównego obiektu
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 4.02.23 o 18:35
    GX7 , EM5 II, O12-45/4, P20/1.7, P25/1.7, P35-100/4-5.6, P14-42 , Canony i inne pie...ły

  10. #40

    Dołączył
    Feb 2023
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Jeśli chodzi o "plastykę "to mnie najbardziej odpowiada 60 macro. Do portretów i ciaśniejszych kadrów jest super ze względu na tło

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw a w zasadzie zmienić czy nie zmienić?
    By gotterdammerung in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 25.05.18, 12:17
  2. Zostać czy zmienić?
    By Kamol3 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 3.04.15, 08:59
  3. Na co zmienić E-510 ?
    By maestro in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 25.05.09, 09:53
  4. Czy warto zmienić E-300 na D 70s?
    By sliwka in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 4.01.07, 22:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.