Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: Fotografia dzieci

  1. #1
    Awatar Hermes
    Dołączył
    Dec 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Fotografia dzieci

    Witam szanowne grono.

    Od pewnego czasu borykam się z ostrym "bólem głowy" w którym kierunku powinienem się zwrócić.
    Póki dzieciaki były małe i niezbyt ruchliwe zdjęcia przy stosunkowo słabym świetle w mieszkaniu nie były problemem.
    Teraz jest już nieco gorzej.

    Posiadam OM-D E-M10 Mark II + 12-40/2.8.

    I teraz dochodzimy do wcześniej wspomnianego bólu głowy. Chcąc robić dzieciakom zdjęcia (zazwyczaj w mieszkaniu) rozważam dwie opcje:
    - tańsza - kupić lampę (nigdy wcześniej nie korzystałem), np. Quadralite Stroboss 36 F
    - droższa - kupić jasną stałkę, np. 17/1.8, 25/1.8 czy z Panasa 20/1.7

    Bardzo proszę o komentarze,
    z góry serdecznie dziękuję

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Stałki 1,7 czy 1,8 to nie są zbyt jasne stałki. Zysk na czasach żaden. Wyższe ISO też nie rozwiąże sprawy, bo matryca E-M10 nie jest pierwszej świeżości.
    Więc lampa.
    A jeśli nie lampa to Sigma 16/1,4 jest atrakcyjna cenowo. Przy większej kasie rozważ stałki ze światłęm 1,2
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Mozna zapytac, czemu rozwazasz glownie wzglednie szerokie obiektywy?
    Sigma 56mm podobno jest niezla, choc nie wiem jak bedzie z predkoscia AF. 45mm od Olka w uzywce mozesz tanio wyrwac, moze starczy kasy na obiektyw i lampe? Klasyczna portretowka, lekka, ostra, nawet w nowosci nie byla droga. Swiatlo tylko 1,8 ale swietny stosunek jakosc/cena do portretu.
    Jak chcesz szerzej to 25mm z Panaleici w uzywce. Swiatlo 1,4 i troche starsza konstrukcja, wiec cenowo powinna byc dostepna. Niezly obiektyw, wszechstronna ogniskowa. W 17mm to juz trzeba sie mocno zblizyc. Dzieci urosna, bedziesz chcial focic w ruchu, jakas zabawa, sport, to na glowe juz im nie wejdziesz.
    Na dwor chyba tez wychodzicie, czy tez bedziecie wychodzic, to moze przyda sie troche dluzej. Przeciez nie kupujesz obiektywu na pol roku jak wychodza z wozka, ale na pare lat.

    Stroboss 36 nie jest o ile pamietam droga lampa. Ale jest jeszcze ta smieszna mala lampka od olka. FL cos tam. Moze na doswietlenie w pomieszczeniach starczy.? Do 5ki dawali to w kicie (kiedys). Jesli nie masz, to powinno grosze kosztowac, moze ktos Ci pozyczy, bys sprobowal. Ja kiedys kombinowalam z ta lampa w nocy, srednio mi wychodzilo, ale jako glowne zrodlo swiatla i bez zadnego odblysnika.

    Sporo ludzi kupuje obiektywy uzywane. Ja mam takich wiekszosc, i tylko raz sie nacielam. Zawsze mozesz sie umowic na sprobowanie.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 23.12.22 o 11:05

  4. #4
    Awatar Hermes
    Dołączył
    Dec 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Bodzip, dzięki za sugestię z Sigmą! Czy ewentualnie coś jasnego i bardziej nalesnikowego się znajdzie w dobrej cenie (np. do 2kzł)?

    canimo, rozważam szerokie obiektywy z powodu często brakującego miejsca by złapać odpowiedni kadr. W tym co mam (12-40) zazwyczaj robie be na małych ogniskowych. Głośny AF panasa tez i nie przeszkadza, bo nie kręcę filmów.
    Stroboss 36 jest tani, dlatego myslę o nim jako o "teście" czy mi to wystarczy.

  5. #5
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Stałki 1,7 czy 1,8 to nie są zbyt jasne stałki. Zysk na czasach żaden. Wyższe ISO też nie rozwiąże sprawy, bo matryca E-M10 nie jest pierwszej świeżości.
    Zejście z 2.8 na 1.8 to ISO mniejsze 2.5 raza albo 2.5x krótszy czas. W moim przypadku to bardzo dużo - dzieciaki w domu (i nie tylko) robię właśnie szkłami 45 1.8 (za śmieszne pieniądze) albo 17mm 1.8. Z rezultatów jestem zadowolony - nawet gdy robię na ISO 3200 czy 4000, 5000 (choć oczywiście wolałbym mniej), choć to trochę zależy od światła.

    Więc lampa.
    Lampa jest a) duża i ciężka, b) musisz ją zasilać (upierdliwość), c) nie jest dyskretna.

    A jeśli nie lampa to Sigma 16/1,4 jest atrakcyjna cenowo.
    Zobacz tylko, czy masa i wielkość Ci pasuje. Masz fajny mały system, takie szkła to często kobyły (choć pewnie podobne gabarytowo do 12-40).

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Mam Strobossa. Ma ok wielkosc, ma jakis tam odblysnik i plastikowy kapturek. Sprobuj. A rozumiem, ze tej malej nie masz?
    Stroboss 36 spoko wystarczy, nawet jak pokierujesz w sufit , czy sciane, to watpie bys potrzebowal pelnej mocy. No chyba, ze mieszkasz na Wawelu w komnatach, wtedy swiatla zabraknie.
    Krakow? Daleko, bo bym Ci pozyczyla.
    Ale ja uzywam do 1ki- proporcje ma lepsze.
    Lampe FL-LM3 kupisz za ponizej 100 zl. I pewnie latwiej poustawiasz parametry w aparacie, bo to olkowa.
    Nie wiem co tam da sie zalozyc jako dyfuzor, ale kubeczek po jogurcie powinien wystarczyc.

    Kadry beda sie zmieniac w trakcie rozwoju dzieciaka. 45 rzeczywiscie w pomieszczeniach wychodzi wasko, pare metrow warto odejsc. Za to do pierwszych kontaktow z pilka, woda itp jest super.
    20mm Panasonica ponoc ma wolny AF. Nie wiem, uzywalam zwykle do krajobrazu, rusza sie wolniej niz dzieciaki.
    25 PanaLeici troche grzechocze, ale grzechocze mi tak od lat i nie przeszkadza to w dzialaniu. Fajny obiektyw, polecam. Zreszta 200mm tez ponoc grzechocze, widac tak maja;

    FL-LM3, Olek 45 i Panaleica 25 sa chyba odpowiednie wielkosciowo.
    Ta lamka chodzila w kazdym kicie do 5tek i jedynek, bez problemu widze za 70 zl, powinna sie i taniej znalezc. Sama mam 2. Pewnie trzeba ja sprobowac z jakimkolwiek dyfuzorem, bo palnik nieduzy i swiatlo bedzie skupione i za ostre.

    Sigma 16 to juz spore bydle.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 23.12.22 o 12:30

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Zdecydowanie bierz lampę, nie kombinuj z dyfuzorami, skieruj ją w sufit i będziesz szczęśliwy. Jeśli za duża do korpusu, to ustaw ją na stole i wyzwalaj zdalnie (choćby błyskiem wbudowanej na początek, jakieś tanie wyzwalacze też będą kilka razy tańsze od obiektywu). Nawet najjaśniejszy i najdroższy obiektyw nie da choćby porównywalnego efektu do zaświecenia najprostszą lampą w sufit.

    Lampę bierz manualną, mocną i tanią
    W mieszkaniu automatyka nie jest potrzebna, nawet bym zaryzykował, że bardziej przeszkadza niż pomaga.
    Ostatnio edytowane przez fret ; 23.12.22 o 13:01
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Wlasnie mam watpliwosci, czy Strobossa da sie wyzwolic blyskiem lampy wbudowanej od Olka.
    Zreszta jak rozumiem, tej dawanej w kicie kolega tez nie ma.
    Aw OM D 10 jest jakas lampa wbudowana?

    Do wyzwalania Strobossa jest nawigator X. Kolejny wydatek. Obsluga nie jest specjalnie intuicyjna, i nawet w 1ce jest spory i wlazi na szerokosc na pokretlo zmiany trybow.
    To juz lepiej blyskac z sanek niz miec 2 takie klocki. Jasne tam jest kilka kanalow, po kilka grup-warto jak sie bedzie rozbudowywalo system lamp, inaczej nie.

    Jasne, ze w sufit, lub sciane.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 23.12.22 o 13:31

  9. #9
    Awatar Hermes
    Dołączył
    Dec 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    W OM-D E-M10 jest lampa wbudowana.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Jeśli lampa ma być typowo do mieszkania, to bym się nie upierał przy tym Strobosie. Brałbym coś mocniejszego, manualnego i z zasilaniem 4xAA (szybsze ładowanie przy tej samej mocy), nie wiem co jest teraz na rynku, ale kiedyś świetnie sprawdzało się YN 560II (u mnie sprawdza się do dziś, nie chce się posuć). OM 10 ma wbudowaną lampkę, do tego jakiś mini odbłyśnik z folii aluminiowej, żeby nie błyskać na wprost i jest od czego zaczynać.

    Jeśli lampka ma być bardziej uniwersalna (np. używana latem do doświetlania cieni) to ten Strobos może być udanym kompromisem.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. [OPL] Jak fotografować dzieci?
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19.06.18, 12:51
  2. dzieci
    By gosiek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20.05.06, 23:30
  3. C-770 Zagrzał się na basenia dla dzieci
    By ironandy in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19.02.06, 19:14
  4. Oly 8080 i zdjęcia dzieci.....
    By AnulaI in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15.05.05, 20:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.