Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Olympus OM-D 10 Mark II i obiektyw manualny

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2022
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus OM-D 10 Mark II i obiektyw manualny

    Witam serdecznie.
    Jestem od kilku dni użytkownikiem aparatu wymienionego w tytule.
    Szukam informacji, a nie znalazłem na forum lub nieumiejętnie szukałem, odnośnie ostrzenia przy obiektywie manualnym. Wcześniej używałem systemu sony E i tam nie było problemu bo wybierało sie zarys ostrości i kolor zarysu i po sprawie. W tym aparacie nie mogę znaleźć takiej funkcji. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mnie naprowadził.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Olkusz
    Posty
    86
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Tu jest podobnie. O ile się nie mylę w polskiej wersji menu ta opcja nazywa się Podglądanie. Przy użyciu manualnych obiektywów musisz sobie ją podpiąć pod jakiś konfigurowalny przycisk i aktywować ręcznie. Kolor można wybrać spośród zdaje się 4 zdefiniowanych (przynajmniej w EM5.2 można...)

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez maciorra Zobacz posta
    Tu jest podobnie. O ile się nie mylę w polskiej wersji menu ta opcja nazywa się Podglądanie. Przy użyciu manualnych obiektywów musisz sobie ją podpiąć pod jakiś konfigurowalny przycisk i aktywować ręcznie. Kolor można wybrać spośród zdaje się 4 zdefiniowanych (przynajmniej w EM5.2 można...)
    Masz rację - nazywa się to "Podglądanie" i aby działało z obiektywami manualnymi (oraz z obiektywami systemowymi gdy ostrzymy nie korzystając z pierścienia ostrości a zbliżając/oddalając aparat od motywu) trzeba to sobie podłączyć pod któryś z przycisków. Cztery kolory podświetlania, jego intensywność oraz dostosowanie jasności obrazu możemy wybrać w "Menu własne", sekcja "D", pozycja "Ustawienia podglądu".
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4

    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Olkusz
    Posty
    86
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Swoją drogą tłumaczenia menusów mnie często zniechęcają do używania polskich wersji. Przecież wiadomo, że "peaking" powinno być przetłumaczone jako "szczytowanie"...

  5. #5

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Masz rację - nazywa się to "Podglądanie" i aby działało z obiektywami manualnymi (oraz z obiektywami systemowymi gdy ostrzymy nie korzystając z pierścienia ostrości a zbliżając/oddalając aparat od motywu) trzeba to sobie podłączyć pod któryś z przycisków. Cztery kolory podświetlania, jego intensywność oraz dostosowanie jasności obrazu możemy wybrać w "Menu własne", sekcja "D", pozycja "Ustawienia podglądu".
    Ewentualnie w szybkim menu przełączyc autofocus na "manualny" czyli MF a w menu w sekcji A włączyć obie pozycje dla "asystenta MF" Wtedy jak kręcimy pierśceniem ostrości od razu powiększa nam się obraz i sygnalizuje ostrość zgodnie z tym co Marek napisał. Tryb manualny mozna też ustawić w sekcji A i wejść w "tryb AF" i przełączyć "zdjęcie" na MF
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Dla mnie zarówno "podgląd" jak i "szczytowanie" nie są zbyt oczywiste - zdecydowanie wolę angielskie "peaking".

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    U Panasonica nazywa się to 'wyróżnienie punktu ostrości' - też nie jest to dla mnie zgrabne tłumaczenie.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7

    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Olkusz
    Posty
    86
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    "Szczytowanie" było żartem, gdybym miał to tłumaczyć na poważnie to pewnie jako "podświetlenie krawędzi", ale to długa nazwa i znając realia w menu skończyłoby się czymś w stylu " podśw. kraw."
    Generalnie gdzie się da ustawiam menu angielskie i tak jest mi zdecydowanie lepiej...

  8. #8

    Dołączył
    Nov 2022
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Jesteście wielcy.
    Tak to jest jak zmienia się system.

Podobne wątki

  1. Olympus M10 mark II lub Mark III + jasny obiektyw
    By SarsaParilla in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.11.18, 20:24
  2. Panasonic G7 jaki obiektyw manualny
    By cris6 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21.02.17, 23:52
  3. Jaki obiektyw manualny 20-28 mm?
    By cissic in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 14.04.14, 22:59
  4. obiektyw manualny 135 mm
    By psemo in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 14.07.11, 10:46
  5. EC-14, obiektyw manualny i stabilizacja obrazu
    By hijacintus in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 2.10.08, 02:01

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.