Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25

Wątek: Własny balans bieli - jak podejśc do tematu?

  1. #21
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    @Ghost1982
    ... posiadam 4 opcje dodania własnych ustawień. I tu rodzi się pytanie. Jak sprawnie tym manipuloać

    np. 1 - możesz zapisać BB dla pokoju gdzie jest oświetlanie LED z niskim współczynnikiem CRI,
    2 - BB dla światła żarowego
    3 - BB dla sesji na otwartej przestrzeni
    każdy z w/w pomiarów BB zapisujesz w jednym z czterech rejestrów aparatu między którymi w zależności od potrzeb się przełączasz
    ...aby uzyskać wymarzony efekt. ​A wymarzony efekt uzyskać w post produkcji mając poprawny materiał wyjściowy.

    Pozdrawiam

  2. #22
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Ja natomiast prawie zawsze ustawiam WB, wolę sam decydować

    A do @Ghost1982 żeby nie było całkiem offtopicznie, (dzięki nic nie wnoszącym postom):

    Opcja CustomWB jest właśnie do szybkiego ustawienia WB na wzorzec, bez zastanawiania się jaką temperaturę ustawić.

    Masz tu dwie możliwości: pierwsza - skorygować ustawieniami A+- i G+- (korekta w kierunku żółty/niebieski lub zielony/magenta). Upraszczając - pierwsza ociepla/ochładza zdjęcie, druga eliminuje zafarb od kiepskich źródeł światła (led, świetlówka etc).

    Druga to lifehack: poszukaj w domu kilku różnych białych kartek. Niektóre będą zażółcone, inne bardziej błękitnawe. Sprawdź jak zachowa się aparat przy ustawianiu bieli na każdą z nich. Zauważysz, że ustawienie na kartkę żółtawą da Ci zdjęcia zimne, na tą niebieskawą - cieplejsze. Jeśli chcesz "w polu" używać opcji CWB - bierz ze sobą wybrane kartki, będziesz wiedział jak się zachowa aparat.

    Choć korekta A/G jest chyba prostsza...

  3. #23
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Robicie zdjęcia w RAW czy w JPG?
    Zapraszam do albumu i galerii

  4. #24
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Witam
    ..
    Aparat chce, żebym zbliżyl białą kartkę papieru i zrobil zdjęcie. W jaki sposób aparat dobierze "temperaturę" zdjęcia do danego koloru? Załóżmy, że chcę mieć zdjęcie w ciepłych barwach albo zimniejszych barwach.
    Ghost, jesli zrobisz zdjęcie białej (a jeszcze lepiej lepiej wzorcowej szarej karty) to aparat ustawi się idealnie do światła jakie padnie na wzorzec. Zdjęcie nie będzie ani ciepłe, ani zimne.
    Jeśli chcesz zawsze takiego samego przesunięcia koloru robisz tak jak pisze epicure.
    Jeśli chcesz mieć zdjęcie ciepłe albo zimne to możesz sobie odpuścić używanie wzorca. Po prostu, tak jak pisął m_a_g ustawiasz sobie K suwakami w LR czy PS wg uznania.
    Nie potrzeba mieć czegos białego w kadrze. Bo po co? By ustawić realistyczny WB? Autor takiego nie chce. Chce ciepły (zimny).

    Rozróżnijmy dwa WB:
    1. idealny technicznie, czyli zdjęcie szarej karty Kodaka, a może jeszcze użycie Color Checkera by kolory oddać idealnie.
    2. taki jak nam się podoba. Przy wielu rodzajach zdjęć to istotniejsze. Dajmy na to przy portrecie czasami robi się cieplejszy WB. Wielu autorów zdjęć (np krajobrazowych) lubi pewną dominantę barwną i osiąga ją różnie, także przez ustawianie złego WB
    Wyobrażacie sobie zdjęcie zachodu słońca z ustawionym WB wg szarej karty???
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11.11.22 o 22:49

  5. #25
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    \
    Rozróżnijmy dwa WB:
    1. idealny technicznie, czyli zdjęcie szarej karty Kodaka, a może jeszcze użycie Color Checkera by kolory oddać idealnie.
    2. taki jak nam się podoba. Przy wielu rodzajach zdjęć to istotniejsze. Dajmy na to przy portrecie czasami robi się cieplejszy WB. Wielu autorów zdjęć (np krajobrazowych) lubi pewną dominantę barwną i osiąga ją różnie, także przez ustawianie złego WB
    Wyobrażacie sobie zdjęcie zachodu słońca z ustawionym WB wg szarej karty???
    No więc właśnie. Zauważyłem że to typowa przypadłość osób początkujących które naczytały się o karcie szarej i później bez głębszego zrozumienia tematu za wszelką cenę chcą prezentować kolory które zamiast klimatu czasu i miejsca oddają klimat laboratorium. Przecież w naturze nic tak nie wygląda, sposób odbioru środowiska zależy od rodzaju oświetlenia.
    Zachód słońca to jedno, ale wyobraża ktoś sobie nawet taki zwykły portret z balansem bieli ustawionym według karty?

Podobne wątki

  1. E-520 Balans Bieli
    By Punisher89 in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12.09.09, 23:53
  2. Balans bieli.
    By markopolo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 4.08.09, 18:30
  3. Balans bieli
    By Mustafa in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22.07.09, 22:39
  4. E-510 i balans bieli
    By Jacunio in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 31.03.08, 21:42
  5. Balans bieli w E-1.
    By Olo2 in forum E-System
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 23.10.06, 13:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.