Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Własny balans bieli - jak podejśc do tematu?

  1. #11
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Aleś mu rzeczowo odpowiedział Gdyba sprawa była banalnie prosta, to fotografowie, którym zależy na poprawnej reprodukcji kolorów nie używaliby np. Color Checkera.
    Fotografowie którzy potrzebują poprawnej reprodukcji koloru nie ustawiają balansu bieli w aparacie....

  2. #12

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Fotografowie którzy potrzebują poprawnej reprodukcji koloru nie ustawiają balansu bieli w aparacie....
    Może nie znam za wielu profesjonalnych fotografów, ale to co napisałeś to chyba dość odważne twierdzenie...

  3. #13
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Może nie znam za wielu profesjonalnych fotografów, ale to co napisałeś to chyba dość odważne twierdzenie...
    Jestem odważny Do tego zatrudniam kilu (a przez ostatnie 10 lat kilkunastu się przewinęło) fotografów zawodowych do fotografii produktowej gdzie odwzorowanie koloru jest ważne, i NIKT nie ustawiał bieli w aparacie. Bo i po co? Na początku dnia po ustawieniu oświetlenia robi się jedno zdjęcie z wzornikiem bieli, a potem jednym klikiem aplikuje tenże to wszystkich zdjęć z całego dnia w ACR.

  4. #14

    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    20
    Siła reputacji
    6
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    .....Na początku dnia po ustawieniu oświetlenia robi się jedno zdjęcie z wzornikiem bieli, a potem jednym klikiem aplikuje tenże to wszystkich zdjęć z całego dnia w ACR.
    Czyli jednak ustawia się balans bieli za pomocą wzornika
    E-M1 Mark II ; M.Zuiko 25 mm F1,2, M.Zuiko 12-40 F2.8 II, M.Zuiko 40-150 F2,8

  5. #15
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    W czym widzisz problem, bo nie rozumiem? Tu magii nie trzeba bo sprawa jest banalnie prosta, wystarczy trochę doświadczenia.
    Jestem wyraźnie głupszy od przeciętnej, zatem, proszę, oświeć mnie. Załóżmy, że mam kolorowe liście na tle błękitu nieba. I nie, dociągnięcie krawędzi histogramu w RGB do deski nie daje właściwego efektu.

  6. #16
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Problem z balansem bieli występuje w mieszanym świetle.

    Na przykład pierwszy plan jest oświetlony błyskiem, a drugi plan zastanym żarowym.
    Zapraszam do albumu i galerii

  7. #17
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Jestem wyraźnie głupszy od przeciętnej, zatem, proszę, oświeć mnie. Załóżmy, że mam kolorowe liście na tle błękitu nieba. I nie, dociągnięcie krawędzi histogramu w RGB do deski nie daje właściwego efektu.
    Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka, i co ma wspólnego histogram z balansem bieli? Kolego szanowny to dwie różne rzeczy przecież.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez MAF Zobacz posta
    Problem z balansem bieli występuje w mieszanym świetle.

    Na przykład pierwszy plan jest oświetlony błyskiem, a drugi plan zastanym żarowym.
    Z całą pewnością jednak problem z balansem bieli nie występuje kiedy fotografuje się liście pod światło, tutaj co najwyżej mamy problem z fotografem

  8. #18
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka, i co ma wspólnego histogram z balansem bieli? Kolego szanowny to dwie różne rzeczy przecież.
    Balans bieli to regulacja wzmocnienia w kanałach R i B w stosunku do G, nieprawdaż? Można to zrobić obserwując / modyfikując histogramy kanałów.

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Z całą pewnością jednak problem z balansem bieli nie występuje kiedy fotografuje się liście pod światło, tutaj co najwyżej mamy problem z fotografem
    Z całą pewnością nie mówię o fotografowaniu pod światło. Dla ustalenia uwagi (takie były pod ręką):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K1.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	592,0 KB
ID:	249595Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K2.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	634,4 KB
ID:	249594

    jak byś tu balans ustawił? Ta róża bardziej w czerwień czy magentę? A może liście za żółte? Hmmm...
    To tylko przykład, że ustawienie bieli w aparacie może być przydatne (a nawet niezbędne) do prawidłowego wywołania.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Balans bieli to regulacja wzmocnienia w kanałach R i B w stosunku do G, nieprawdaż? Można to zrobić obserwując / modyfikując histogramy kanałów.



    Z całą pewnością nie mówię o fotografowaniu pod światło. Dla ustalenia uwagi (takie były pod ręką):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K1.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	592,0 KB
ID:	249595Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K2.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	634,4 KB
ID:	249594

    jak byś tu balans ustawił? Ta róża bardziej w czerwień czy magentę? A może liście za żółte? Hmmm...
    To tylko przykład, że ustawienie bieli w aparacie może być przydatne (a nawet niezbędne) do prawidłowego wywołania.
    Co do przykładów, mój WB wstrzeliłby się pomiędzy.
    Ja sobie też nie wyobrażam robienia zdjęć bez ustawienia wstępnie w puszce jak najlepszego WB. Szkoda mi potem czasu i nerwów przed kompem.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  10. #20

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Klasyczny spór odkąd pojawiły się aparaty cyfrowe i programy do ich obróbki... "robić" zdjęcia aparatem czy komputerem.
    Chociaż nie, nie mam racji - ten problem istniał i wcześniej, tylko zamiast programu graficznego była ciemnia
    Ja niestety łączę najgorsze elementy obydwu podejść - robię zdjęcia zazwyczaj na autoWB a potem próbuję coś z tego wyciągnąć na komputerze.
    Czasem wychodzi lepiej, czasem gorzej - niestety wtedy kiedy fotografuję najczęściej - czyli o wschodzie słońca - warunki zmieniają się tak dynamicznie, że chyba musiałbym co chwilę poprawiać ustawienia WB.
    Rzecz jest prostsza, kiedy ma się pewność, że warunki świetlne będą przez dłuższy czas stabilne.

Podobne wątki

  1. E-520 Balans Bieli
    By Punisher89 in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12.09.09, 23:53
  2. Balans bieli.
    By markopolo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 4.08.09, 18:30
  3. Balans bieli
    By Mustafa in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22.07.09, 22:39
  4. E-510 i balans bieli
    By Jacunio in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 31.03.08, 21:42
  5. Balans bieli w E-1.
    By Olo2 in forum E-System
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 23.10.06, 13:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.