Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 69

Wątek: Chcę poczuć magię FF! Ratunku!

  1. #21

    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    86
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Na sprzęcie foto sie sporo traci i z czasem sie straci jeszcze bardziej {mowie tu i zakupie nowego i odsprzedaży po czasie}, bo ludzie już sie przesiedli na smartfony w wiekszości a ja z aparatem na szyi czy w ręku czuje sie jak nie myśliwy na polowaniu, a raczej jak zwierzyna tropiona nieprzychylnym wzrokiem {oby tylko} mijanych po drodze.
    Z FF ja sie przychylę do opinii stawiajacej na Sony , ale to każdy musi sobie sam rozważyć, czego oczekuje i co chce uzyskać.
    Sony : ergonomia trochę na bakier, menu gorsze niż Olympus, stabilizacja też ale mnostwo obiektywow , także innych, niż sony, lekkich, małych, nieżlych, w różnych cenach i o różnej jakości, do wyboru, do koloru.Ja kupiłem mały korpus {7c}, ktory przy olympusie omd om-5 wydaje sie jednak spora kobyłą, ale w porownaniu do innych FF jest niewielki i w połączeniu z małą stałką nie ciąży za mocno na szyi.AF jest ok., wizjer moglby być lepszy ale tu można pomyslec o A7iii {lepsza ergonomia itp.}lub A7riii jesli komuś rozdzielczości brakuje.
    Jeśli jest możliwość "pomacać" sprzęt przed zakupem to bezwzględnie warto to zrobić, nic nie zastąpi bezposredniego odczucia.

  2. #22
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Na szybko "magia" vs brak "magii"




    Co kupić? Jak chcesz "po taniości" i sprawny AF nie jest potrzebny to używane Sony A7 lub A7II, drożej, ale znacznie lepiej Sony A7III -> głównie dużo lepsza bateria i już na prawdę bardzo dobry AF.

    Szkła używane Samyangi, czy Viltroxy jak poszukasz to trafisz tanio, do szukania "magii" i tak nie ma sensu kupować ciemnych zoomów bo nic nie znajdziesz .

    Ja lubię m43, ale FF też lubię.
    Zapraszam do albumu i galerii

  3. #23
    tt
    Gość
    Dziś rano za oknem mgła, więc zabrałem stareńką torbę ze wszystkimi maleńkimi stałkami i EM5. W lesie było ciemno. Wybrałem 45/1.8 i dobrze się bawiłem zamieniając przyjemny obowiązek spaceru z psiakiem na przyjemny wypad foto z psiakiem
    Uwielbiam m4/3. Już nie chodzi o to co potem widać na monitorze. Po prostu frajda z używania jest dla mnie ogromna. Ktoś napisał, że sprzęt Olympusa jest jak biżuteria. I moim zdaniem miał rację.
    I w związku z tym podsumowując w kilkunastu słowach:
    1. Jeśli matryca ma być lepsza niż moja obecna i ma być to widać w takiej fotografii, którą "uprawiam" najczęściej, trzeba iść w A7iii, Z6, S5. Czyli od 6000zł za używane. Do tego porządne stałki.
    2. Oglądając na monitorze (nie 1:1) lub w albumie A4 i tak pewnie nie zobaczę wielkiej różnicy.
    3. Taką magię, którą powyżej pokazał @MAF to można zrobić (jakże przykro to pisać) dwoma kliknięciami w LR. Wiem, że to niesportowe zachowanie, ale co zrobić: taki jest fakt.
    4. Lepiej zrobię próbując innych obiektywów. Wytypowałem na rynku wtórnym Sigmę 56/1.4, 25/1.2, 75/1.8 i coś, co powinno mi dać zupełnie inne obrazowanie niż mam dotychczas: Panaleica 200/2.8 (idealne uzupełnienie 75-300 przy karmniku i chyba się super przyda w tych moich równinnych krajobrazach, gdzie zazwyczaj trzeba ciąć ile się da, żeby było co ładnego pokazać).
    I powoli sobie posprawdzam każdego, a w razie braku magii odsprzedam dalej.
    5. Zupełnie nie brałem pod uwagę speedbosterów czy jak się to nazywa. Np. Coś, co pozwoli podpiąć EF85/1.8 (kosztuje chyba kilka stów) i zrobi z niego coś krótszego i jaśniejszego z dobrą jakością, bo skorzysta się tylko ze środka soczewek. Prawda to? Może warto pobawić się w ten sposób również?
    Uprzejmie wszystkim dziękuję za wypowiedzi.
    Amen

  4. #24
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez MAF Zobacz posta

    ...Jak chcesz "po taniości" i sprawny AF nie jest potrzebny to używane Sony A7...

    Absolutnie odradzam A7 w wersji 1. No chyba, że ktoś będzie podpinał jedynie małe i lekkie szkła. Puszka nie ma stabilizacji i ma poważną wadę konstrukcyjną, która wyklucza praktycznie używanie większych i ciężkich szkieł. Byłem świadkiem jak takie szkło odpadło wraz z całym mocowaniem od korpusu. Jeśli A7 i tanio to tylko wersja 2.

    Oczywiście, wiele też zależy od tego co rozumiesz pod pojęciem MAGIA. Ale tak na szybko to jednak mniejsza GO, czyli bardziej rozciapciany bokeh. Możliwość zabawy ze starymi manualnymi szkłami bez utraty ogniskowej (ja się bawię na adapterze tilt, co daje pojechane efekty) i taki flektogon 20/2.8 ma 20mm, nie 40 ISO o 2EV lepsze niż w olku i dynamika sporo lepsza. Minus, to wielkość i waga, no i w A7 II akumulatorki, które wystarczają na 200 zdjęć. A tak, jeszcze jedno. Poza Olkiem, żaden aparat nie ma sprawnej czyszczałki matrycy, niestety.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    kilka fotków z magiom Zenitar 50/1.7 na adapterze tilt i Sony A7II





    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 5.11.22 o 11:34

  5. #25

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    @ToTom absolutnie polecam wymienioną przez Ciebie Sigmę 56/1.4. Kapitalne szkło, w połączeniu z EM1 sprawuje się świetnie.
    Używam jej czasem do kwiatuszków zamiast 60 Macro - żeby uzyskać mniejszą GO. Jak mniejsze obiekty warto dołożyć pierścienie pośrednie.
    1. f/2.0


    2. f/1.4


    3. f/1.8


    Sprawdza się też świetnie do portretów - niestety mam głownie przykłady zdjęć rodziny, a tych nie udostępniam, ale jedno swoje mogę
    4. f/4.0


    Oczywiście w przypadku tego ostatniego większość napisz - gdzie tu magia? I będzie mieć rację, aczkolwiek jak porównuję zdjęcia z tej Sigmy i z Olka 12-40/2.8 (też przecież super szkło) to widzę różnicę.
    Poważnie się zastanawiam nad zakupem którejś z pozostałych sigm f/1.4 - czyli 16mm lub 30mm - bo te 56mm jest trochę ciasno.

  6. #26
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.575
    Siła reputacji
    192
    Moja galeria
    Ostatni portret mi się podoba, pozujący model i od strony technicznej podobają mi się proporcje ostrości pierwszego planu - modela i tła, bez nadmiernego epatującego plamkami, kółeczkami, podwójnymi obwódkami bokehu jednocześnie pokazującego gdzie zachodzi to pozowanie, przy jakiej ścianie.
    TJ

  7. #27
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @August68 - jeśli myślisz o Sigmie 30/1,4 to poszukaj tej starej do dużego 4/3. Jest lepsza optycznie. Z M1 działa bardzo dobrze. Ja osobiście używam jej z wielką przyjemnością.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060955.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	1,99 MB
ID:	249417
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #28

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Lubię stare Sigmy, ale w tym przypadku musiałbym jeszcze dokupić przejściówkę 4/3 na m4/3 - jakoś dotychczas nie potrzebowałem.
    Muszę się rozejrzeć jak by to wyglądało w porównaniu - wielkościowo i cenowo.

  9. #29
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ToTom Zobacz posta
    I w związku z tym podsumowując w kilkunastu słowach:
    1. Jeśli matryca ma być lepsza niż moja obecna i ma być to widać w takiej fotografii, którą "uprawiam" najczęściej, trzeba iść w A7iii, Z6, S5. Czyli od 6000zł za używane. Do tego porządne stałki.
    Dla mnie największy zysk z FF to wyraźnie większy zakres tonalny. To zyskasz nawet mając A7II i tanie stałki czy bazowe zoomy.
    Czy stałki muszą być porządne? Zależy co przez to to rozumiesz, ja kupuję tylko te 1.8 i w jaśniejsze i dużo droższe iść nie zamierzam.

    Wyższe użyteczne ISO aparatu FF jestem w stanie kompensować w znacznej mierze jaśniejszym szkłem do m43. Ale to dlatego że nie kupuję drogich i wielkich jasnych szkieł pod FF.

    2. Oglądając na monitorze (nie 1:1) lub w albumie A4 i tak pewnie nie zobaczę wielkiej różnicy.
    W szczegółowości nie, może zysk z DR, może separacja od tła ze jasnym szkłem typu 1.8.

    3. Taką magię, którą powyżej pokazał MAF to można zrobić (jakże przykro to pisać) dwoma kliknięciami w LR. Wiem, że to niesportowe zachowanie, ale co zrobić: taki jest fakt.
    To było w ramach żartu ale z drugiej strony ja nie modyfikuję tak zdjęć w LR i może dlatego nie polubiłem się z m.Zuiko 45mm 1.8, jednak ten obrazek z niego coś mi nie leżał.

    4. Lepiej zrobię próbując innych obiektywów. Wytypowałem na rynku wtórnym Sigmę 56/1.4, 25/1.2, 75/1.8 i coś, co powinno mi dać zupełnie inne obrazowanie niż mam dotychczas: Panaleica 200/2.8 (idealne uzupełnienie 75-300 przy karmniku i chyba się super przyda w tych moich równinnych krajobrazach, gdzie zazwyczaj trzeba ciąć ile się da, żeby było co ładnego pokazać).
    I to jest chyba dobra droga, choć niekoniecznie tania (może z wyjątkiem Sigmy 56/1.4)

    Tutaj na przykład jest magia?



    Mnie trudno powiedzieć czy jest, ale to 35mm@2.8 na APS-C, czyli coś podobnego powinno być do zrobienia z Zuiko 25mm 1.8
    Zapraszam do albumu i galerii

  10. #30
    tt
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
    Absolutnie odradzam A7 w wersji 1. No chyba, że ktoś będzie podpinał jedynie małe i lekkie szkła. Puszka nie ma stabilizacji i ma poważną wadę konstrukcyjną, która wyklucza praktycznie używanie większych i ciężkich szkieł. Byłem świadkiem jak takie szkło odpadło wraz z całym mocowaniem od korpusu. Jeśli A7 i tanio to tylko wersja 2.
    Boję się jeszcze o jedno: Moje Olympusy są piekielnie szybkie. Włączenie, wybudzenie, AF, menu... Ekranik jest porządny. A EM1 ma już całkiem fajny wizjer.
    Miałem w rękach A7I i A7II i wydaje mi się, że tam jednak jest z tym dużo gorzej. A jak się mam bawić z przyjemnością, no to nie wiem do końca, czy aż takie uwstecznienie mi dobrze zrobi.
    PS. Twoje zdjęcia z magia są tak fajne, że wbijam na bloga popatrzeć co tam masz
    PS2. dzemski.pl nie działa .

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    @ToTom absolutnie polecam wymienioną przez Ciebie Sigmę 56/1.4. Kapitalne szkło, w połączeniu z EM1 sprawuje się świetnie.
    Sprawdzimy wkrótce czy i mnie podejdzie. Dam znać!
    I ja też lubię takie portrety, na których widać kontekst miejsca i sytuacji. Absolutnie nie jestem zwolennikiem ostrych tylko źrenic i kawałka ucha. Ale to kwestia gustu.

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    @August68 - jeśli myślisz o Sigmie 30/1,4 to poszukaj tej starej do dużego 4/3. Jest lepsza optycznie. Z M1 działa bardzo dobrze. Ja osobiście używam jej z wielką przyjemnością.
    Ale numer! Przecież ja miałem taką sigmę pod APSC jeszcze w czasach Sony a700! Wrzucę nieco magii na końcu posta.
    Może też spróbuję na m4/3?


    Cytat Zamieszczone przez MAF Zobacz posta
    Dla mnie największy zysk z FF to wyraźnie większy zakres tonalny. To zyskasz nawet mając A7II i tanie stałki czy bazowe zoomy.
    Czy stałki muszą być porządne? Zależy co przez to to rozumiesz, ja kupuję tylko te 1.8 i w jaśniejsze i dużo droższe iść nie zamierzam.
    Jakby popatrzeć w suche cyferki, to ten większy zakres tonalny czy DR na bazowych ISO dla starych FF w porównaniu do EM5mk2 to nie wiem, czy jest aż tak wielki.

    PS. Na Twoim zdjęciu jest magia. I to podwójna. Bo jeszcze magia świąt!

    Miałem dziś podpiętego pod EM1 Panasonika 200/2.8. NIESAMOWITY obiektyw. Warunek był zły. Światła brak. Czasy za długie. A obrazek jak marzenie.

    Trochę starej magii z a700 i Sigmy 30/1.4:


    Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
    Absolutnie odradzam A7 w wersji 1. No chyba, że ktoś będzie podpinał jedynie małe i lekkie szkła. Puszka nie ma stabilizacji i ma poważną wadę konstrukcyjną, która wyklucza praktycznie używanie większych i ciężkich szkieł. Byłem świadkiem jak takie szkło odpadło wraz z całym mocowaniem od korpusu. Jeśli A7 i tanio to tylko wersja 2.
    Boję się jeszcze o jedno: Moje Olympusy są piekielnie szybkie. Włączenie, wybudzenie, AF, menu... Ekranik jest porządny. A EM1 ma już całkiem fajny wizjer.
    Miałem w rękach A7I i A7II i wydaje mi się, że tam jednak jest z tym dużo gorzej. A jak się mam bawić z przyjemnością, no to nie wiem do końca, czy aż takie uwstecznienie mi dobrze zrobi.

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    @ToTom absolutnie polecam wymienioną przez Ciebie Sigmę 56/1.4. Kapitalne szkło, w połączeniu z EM1 sprawuje się świetnie.
    Sprawdzimy wkrótce czy i mnie podejdzie. Dam znać!
    I ja też lubię takie portrety, na których widać kontekst miejsca i sytuacji. Absolutnie nie jestem zwolennikiem ostrych tylko źrenic i kawałka ucha. Ale to kwestia gustu.

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    @August68 - jeśli myślisz o Sigmie 30/1,4 to poszukaj tej starej do dużego 4/3. Jest lepsza optycznie. Z M1 działa bardzo dobrze. Ja osobiście używam jej z wielką przyjemnością.
    Ale numer! Przecież ja miałem taką sigmę pod APSC jeszcze w czasach Sony a700! Wrzucę nieco magii na końcu posta.
    Może też spróbuję.


    Cytat Zamieszczone przez MAF Zobacz posta
    Dla mnie największy zysk z FF to wyraźnie większy zakres tonalny. To zyskasz nawet mając A7II i tanie stałki czy bazowe zoomy.
    Czy stałki muszą być porządne? Zależy co przez to to rozumiesz, ja kupuję tylko te 1.8 i w jaśniejsze i dużo droższe iść nie zamierzam.
    Jakby popatrzeć w suche cyferki, to ten większy zakres tonalny czy DR na bazowych ISO dla starych FF w porównaniu do EM5mk2 to nie wiem, czy jest aż tak wielki.

    PS. Na Twoim zdjęciu jest magia. I to podwójna. Bo jeszcze magia świąt!

    Miałem dziś podpiętego pod EM1 Panasonika 200/2.8. NIESAMOWITY obiektyw. Warunek był zły. Światła brak. Czasy za długie. A obrazek jak marzenie.

    Trochę starej magii z a700 i Sigmy 30/1.4:

    Załącznik 249436

    Załącznik 249437

    Załącznik 249438

Podobne wątki

  1. Ratunku, trochę zalałem lustrzankę !!!
    By ukasz_100 in forum E-System
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 26.02.14, 16:08
  2. Ratunku! Coś dzieje się z karta Dx
    By Adam56 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11.12.04, 18:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.