Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Odległosć hiperfokalna - z czym to się je

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria

    Odległosć hiperfokalna - z czym to się je

    Witam

    Czytałem, że aby uzyskać najostrzejsze zdjęcia nalezy zastosować zasadę tzw. odległości hiperfokalnej. Wg poradnikow wszystko wygląda prosto, ale w praktyce gorzej. Niby ustawiam ostrość na danym obiekcie (1-punktowy AF na obiekt znajdujący się w jakiejś odległości), przysłonę przymykam, a mimo to i tak w tle wychodzi mi lekki bokeh. Co jeszcze może być nie tak?

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Bo to nie może być jakaś tam odległość, tylko konkretna odległość dla danej przysłony i ogniskowej. Poza tym hiperfokalna wcale nie gwarantuje najwyższej ostrości, tylko w miarę akceptowalną ostrość, często nie idealną, za to w bardzo dużej rozpiętości planów.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    Są kalkulatory do obliczania odległości hiperfokalnej. Np. na Androida taką funkcję na Light Meter-Free.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Odległość hiperfokalna to odległość przy nastawieniu której głębia ostrości zaczyna sięgać do nieskończoności - czyli wszystko od pewnej odległości (mniejszej od hiperfokalnej gdyż głębia ostrości rozciąga się w obie strony od odległości nastawionej na obiektywie) aż do nieskończoności będzie ostre. Odległość ta zależy od kilku czynników - ogniskowej, liczby przysłony, przyjętej dopuszczalnej średnicy krążka rozproszenia (czyli upraszczając tego jak silnie rozmyty obraz będziemy jeszcze uważali za ostry).

    Znajomość odległości hiperfokalnej przydaje się głównie przy szerokokątnych obiektywach gdy nie chcemy korzystać z automatycznego ustawiania ostrości (bo np. jest dość ciemno i zbyt wolno lub niepewnie łapie ostrość albo korzystamy z manualnego obiektywu bez AF) - nastawiamy odległość hiperfokalną i wiemy że np. od dwóch metrów do nieskończoności wszystko będzie ostre i jeśli tylko motyw nie jest zbyt blisko ostrością nie musimy się przejmować mając ostre zarówno motyw i tło.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 25.10.22 o 15:43
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Witam

    Czytałem, że aby uzyskać najostrzejsze zdjęcia nalezy zastosować zasadę tzw. odległości hiperfokalnej. Wg poradnikow wszystko wygląda prosto, ale w praktyce gorzej. Niby ustawiam ostrość na danym obiekcie (1-punktowy AF na obiekt znajdujący się w jakiejś odległości), przysłonę przymykam, a mimo to i tak w tle wychodzi mi lekki bokeh. Co jeszcze może być nie tak?
    Nie najostrzejsze tylko z prawdopodobnie z największą ( w sensie odległościowym) ostrą przestrzenią dla danego obiektywu i konkretnego ustawienia. Bo jeśli punkt ustawienia ostrości będzie przed punktem hiperfokalnym to ostrość będzie trochę z przodu tego punktu i trochę z tyłu. Jeśli zaś na odległość hiperfokalną to będzie ostrość sięgać: od połowy odległości do tego punktu i aż do nieskończoności. Ale tak jak dalej odległe przedmioty widzisz ostro ale z mniejszą ilością szczegółów niż te trochę bliższe tak samo będzie z tą ostrością - ostro ale im dalej tym z mniejszą szczegółowością detali.Przy czym lepszy jakościowo obiektyw będzie miał wolniejszy spadek rozróżniania szczegółów, gorszy szybciej będzie rozmazywał. Pobaw się DOFsimulator to tam są pokazane poszczególne przestrzenie ostrości dla konkretnych aparatów z konkretnymi szkłami i dla danych ustawień ogniskowa-punkt ostrzenia-przysłona.
    Nie warto też często ustawiać na hiperfokalną dla każdego zdjęcia bo lepszy efekt artystyczny/lepsze zdjęcie będzie jak będzie to z tyłu rozmazane. Dla zdjęć krajobrazowych lepiej używać: a)większych matryc i b) z większą ilością pikseli i c)z lepszym jakościowo obiektywem.
    Ostatnio edytowane przez pstrykacz_smartfonowy ; 25.10.22 o 17:26
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.001
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Uzupełniając to co koledzy wyżej napisali, acz bardziej namacalnie:
    na poniższym zdjęciu jest manualny Jupiter 9. Zwróć uwagę na pionowe kreski naniesione między oczkami przesłony a skalą odległości w metrach.
    Przykładowo weź przysłonę 16 na lewo i prawo od czerwonej linii. Obszar ostrości będziesz miał między 1,5 a 2 metry. To jest obiektyw o ogniskowej 85 mm ze stałym światłem 2,0 - więc głębia ostrości dla tego szkła nie będzie duża/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA250470.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	1,95 MB
ID:	249092
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25.10.10, 20:02
  2. LV na odległość
    By dobas in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20.08.10, 08:17
  3. Hiperfokalna
    By Laberiusz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10.06.06, 23:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.