Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: OMD EM10II Auto ISO w trybie A

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2022
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    OMD EM10II Auto ISO w trybie A

    Witam ponownie wszystkich,
    Mam pytanie dotyczące działania Auto ISO w trybie A.
    Fotografowałem wcześniej Nikonem D7000 i tam Auto ISO ustawiałem max ISO i najdłuższy czas migawki po przekroczeniu którego aparat podnosił ISO. Było to logiczne i funkcjonalne.
    W OMD mam tylko ustawienie max i domyślnego ISO (to rozumiem).
    W trybie A aparat podczas przymykania przysłony wydłuża czas, a podnosi czułość ok. czasu 1/50-1/60 s. Dalej nie wydłuża czasu tylko podnosi czułość. Dopiero po całkowitym domknięciu przysłony wydłuża czas. Dlaczego akurat taki czas (1/50-1/60s)?
    Może ma to jakieś logiczne uzasadnienie, ale wydaje mi się, że sposób w Nikonie był lepszy.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Teoretycznie 1/50-1/60 s to czas pozwalający zamrozić drobne ruchy pozującego do zdjęcia człowieka. Podobne wartości są domyślne dla Auto ISO we wszystkich znanych mi aparatach. Niektórzy producenci od dawna dają możliwość modyfikowania tego parametru, ale w Olku to się pojawiło stosunkowo niedawno i to tylko w tych droższych modelach.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2022
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Trochę szkoda, że nie można zmienić. Na nowy firmware chyba nie ma co liczyć w tym modelu Mam v1.4 to chyba najnowszy.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Spróbuj zmienić czas synchronizacji błysku, może w ten sposób da się to obejść.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2022
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Bingo, zadziałało.
    Nie Czas Synchronizacji tylko Długość Błysku i nie w pełnym zakresie.
    Działa dla czasów krótszych niż 1/50-1/60 s, ale teraz ma to sens i da się korzystać np. ustawiając 1/125 s. Dopiero poniżej tego czasu podnosi czułość.
    Bardzo Ci dziękuję.

  6. #6

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Pod Przehybą
    Posty
    43
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Teoretycznie 1/50-1/60 s to czas pozwalający zamrozić drobne ruchy pozującego do zdjęcia człowieka. Podobne wartości są domyślne dla Auto ISO we wszystkich znanych mi aparatach. Niektórzy producenci od dawna dają możliwość modyfikowania tego parametru, ale w Olku to się pojawiło stosunkowo niedawno i to tylko w tych droższych modelach.
    Prawda.

    Jak się czyta / ogląda blogi fotografów streetowych, a to grupa która potrzebuje i uwielbia Auto ISO, podają czasy graniczne 1/125 lub 1/250
    Na pierwszy rzut oka, wysokie wymagania na sytuacje uliczne, ale pewnie im chodzi o machnięcie aparatem jak rewolwerem "z biodra".

    Aparatem trzymanym stabilnie przy twarzy, ewentualnie śledzącym ruch przedmiotu zdjęcia *), można bardzo dużo zdziałać na 1/125, łącznie z pograniczem lekkiego sportu.

    Oczywiście zgadzam się @epicure z bardzo dużą przydatnością 1/60


    *) tu poboczny wątek o właściwym użyciu stabilizacji.
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 14.02.23 o 16:27
    GX7 , EM5 II, O12-45/4, P20/1.7, P25/1.7, P35-100/4-5.6, P14-42 , Canony i inne pie...ły

  7. #7
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cosinus Zobacz posta
    Prawda.

    Jak się czyta / ogląda blogi fotografów streetowych, a to grupa która potrzebuje i uwielbia Auto ISO, podają czasy graniczne 1/125 lub 1/250
    Na pierwszy rzut oka, wysokie wymagania na sytuacje uliczne, ale pewnie im chodzi o machnięcie aparatem jak rewolwerem "z biodra".

    Aparatem trzymanym stabilnie przy twarzy, ewentualnie śledzącym ruch przedmiotu zdjęcia *), można bardzo dużo zdziałać na 1/125, łącznie z pograniczem lekkiego sportu.

    Oczywiście zgadzam się @epicure z bardzo dużą przydatnością 1/60


    *) tu poboczny wątek o właściwym użyciu stabilizacji.
    To nie ma nic wspólnego z fotografią "z biodra". I moim zdaniem 1/125 z "pograniczem lekkiego sportu" to żart.
    Osobiscie nawet portrety w plenerze fotografuję na 1/500 z prostej przyczyny - dłonie, palce, włosy, generalnie ruchy głową - przy dłuższych czasach na zbliżeniach widać rozmycie wywołane poruszeniem.
    Na 1/60 to można sobie fotografować osobę która stara się stać spokojnie i najlepiej nie oddychać...

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ja w streecie staram się nie schodzić z 1/500 s, chyba że mi już ISO brakuje albo zależy mi na rozmazaniu ruchu. Oczywiście mam na myśli zdjęcia z ludźmi w ruchu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Pod Przehybą
    Posty
    43
    Siła reputacji
    4
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    To nie ma nic wspólnego z fotografią "z biodra". I moim zdaniem 1/125 z "pograniczem lekkiego sportu" to żart.
    Osobiscie nawet portrety w plenerze fotografuję na 1/500 z prostej przyczyny - dłonie, palce, włosy, generalnie ruchy głową - przy dłuższych czasach na zbliżeniach widać rozmycie wywołane poruszeniem.
    Na 1/60 to można sobie fotografować osobę która stara się stać spokojnie i najlepiej nie oddychać...
    Pewnie "nieco" zaokrągliłem liczbę do "lekkiego sportu" *) - podobnie jak ty w/s wstrzymywania oddechu. Człowieka czy to uspokojonego/zamyślonego, czy to który trochę pomaga w pozowaniu mozna fotografować do 1/15 a i 1/8 nie jest bez szans.


    *) mi osobiście poruszenie szprych roweru (np góra koła, przy nieruchomym aparacie, ma 2x większą prędkość), stopy rowerzysty, ręki siatkarza najzupełniej nie przeszkadza a nawet powiedziałbym, że (zależnie od kontekstu) uznam za walor.
    Możemy się różnic pozycjami w dyskusji, wiem ze wielu musi mieć żyletę ze smeczujacej ręki siatkarza czy tenisty. Są różne stanowiska. 1/125 pogranicze sportu, 1/250 już pełną gębą bym się osmielał. Jak chcemy totalnego zamrożenia, to zmienia kontekst.

    Podobnie wybaczam (a nawet czasem docenię) lekkie poruszenie wiodącego elementu przy portrecie sytuacyjnym (ręka stolarza z pilnikiem), palce gitarzysty.

    https://i.guim.co.uk/img/static/sys-...5&dpr=1&s=none
    GX7 , EM5 II, O12-45/4, P20/1.7, P25/1.7, P35-100/4-5.6, P14-42 , Canony i inne pie...ły

  10. #10

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    Przy ruchu wzdłuż: Rozmycie przy1/80 może być fajnie wykorzystanedla pokazania ruchu. Czasy1/125 wydaje się minimum by nie było widać rozmycia przy zwykłych nieenergiczych ruchach.
    Przy ruchu poprzecznym: tu trzeba sobie potestować jaki minimalny czas daje nam takie efekty jakie chcemy.
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

Podobne wątki

  1. OMD EM10II czy Fuji XT-10?
    By xoxer in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 26.03.16, 19:28
  2. VR-310 zakres ISO w trybie ISO Auto
    By Mju in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 9.05.11, 18:39
  3. ciemne zdjecia w trybie auto -czemu? pyta laik
    By pylek07 in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14.02.09, 22:34
  4. Rzecz o trybie auto według Pollescha
    By grizz in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22.09.06, 10:32
  5. Przeswietlanie w trybie AUTO - Olek 770 ! help !
    By szimka in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31.07.05, 16:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.