Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Który lepszy dla średniozaawansowanego?

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria

    Który lepszy dla średniozaawansowanego?

    Witam

    Od ponad 2 lat używam budżetowego Olympusa M10 III. O ile jakość zdjęć i odwzorowanie barw uwazam za bardzo dobre to nadal jest budżetówka z brakiem pewnych funkcji. Natrzaskalem nim już masę zdjeć, ale chyba pora na przesiadkę poziom wyżej. I tu pojawiają się dylematy. Z jednej strony używam aparatu TYLKO czysto hobbystycznie, ale czasem warto mieć coś więcej. Obecnie zastanawiam się, która z poniższych opcji jest najkorzystneijsza jeśli chodzi o korpus (obiektywy już mam):
    - średnia półka - M5 Mk III - nadal dostępny w sklepach, zakladam, że po premierze OM-5, M5 Mk III lawinowo stanieje i będzie na wyprzedażach.
    - używany M1 Mk II (może jest "za bardzo pro"?)
    - a może jeszcze trochę pokatować M10 i poczekać na nowy OMSystem OM-5?

    Wzsystkie powyższe są w podobnej półce cenowej. A wy? Co byście wybrali na moim miejscu?
    Ostatnio edytowane przez Ghost1982 ; 24.10.22 o 13:35

  2. #2

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    Zależy jakie masz obiektywy. Jak mało to może warto przekalkuować przesiadkę na system pełnoklatkowylub apsc? Bo będziesz raczej się rozwijał, a system m43 zaczyna być cenowo za drogi.. Używany m1m2 w cenie do 3000zł. m5m3 nie warto, bo ma wadliwą obudowę - wydasz 4500-5000zł i się (szybko 2-3lata) zepsuje.
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pstrykacz_smartfonowy Zobacz posta
    Zależy jakie masz obiektywy..
    Klasyczny pakiet fotografii - szeroki kąt 14-42 mm EZ, "porttretówka" Lumix 25 mm f/1.7 ASPH i zoom 40-150 mm EZ


    Cytat Zamieszczone przez pstrykacz_smartfonowy Zobacz posta
    Jak mało to może warto przekalkuować przesiadkę na system pełnoklatkowylub apsc? .
    Zależy mi na miniaturyzacji i na fotografii samej w sobie. Pełna klatka za wielkie obiektywy, APS-C może i tak, ale jak już iść wyżej to od razu w pełną klatkę niż bawić się w APS-C. Do tego cena. Jeśli juz zostanę pro i będę mial chęć to wtedy szarpnę się na jakiś Canon czy Sony. Póki, co w grę wchodzi Olympus. M1 Mk II podobno "zyskał" jak porobili mu update firmware dlatego jest na mojej liście mimo, że to niby aparat dla profesjonalsitów, a z drugiej strony teraz jest dośc tani.
    Ostatnio edytowane przez Ghost1982 ; 24.10.22 o 13:53

  4. #4

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Bierz M1 mk II. Aparat na pewno większy od M10, ale ma o wiele więcej niż potrzeba do amatorskiej fotografii i da Ci przepustkę do serii Pro Olympusa, jak stwierdzisz, że chcesz się rozwijać.
    Ceny niezajechanych używek są dzisiaj całkiem akceptowalne.

  5. #5

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    A czy to nie jest tak, że150mm jest za mało czyli raczej będziesz w przedziale do 100mm.(czyżby 12-100 f4 było idealne?) A może mniej? (12-40 f2,8+ 75 f1, Zatem się zastanów jakich zakresów będziesz używać. Do tego w jakich warunkach będzisz fotografować, bo może podpowiadać jasniejsze obiektywy o stałym świetle i swoją fotografię ogarniesz stałkami lub standardowym zoomem, a do tego jakiś teleobiektyw do ptaków(czyli coś z przedziału 100-300/400.) Kolejne pytanie czy w obecnym momencie wystarcza jakości i rozdzielczości otrzymanej z body. Bo m1 waży te 600g plus zmienisz obiektywy na lepsze jakościowo. Zmienisz . Koncentrujesz się na body, a raczej powinieneś pomyśleć o używanych obiektywach (jakie ogniskowe i jasności), potem zastanowić się nad parametrami body (rozdzielczość,funkcje) i dopiero rozbudowywać system. Jak m43 wystarcza to ok, pytanie czy za kolejne 2 lata nie będziesz mieć takiego samego problemu ale już wpakowane więcej pieniędzy w system i zmiana będzie kosztowniejsza.No i przejdziesz z 400-500g raczej na 800g plus.Choć m10 jest naprawdę kieszonkowe, lekkie i przewygodne.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Bierz M1 mk II. Ceny niezajechanych używek są dzisiaj całkiem akceptowalne.
    Pytanie ile m1m2 było używanych do filmowania? Bo z tym "niezajechaniem"może być już różnie.
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

  6. #6

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pstrykacz_smartfonowy

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


    Pytanie ile m1m2 było używanych do filmowania? Bo z tym "niezajechaniem"może być już różnie.
    Dla mnie aparat mógłby nie mieć nawet trybu fimowego, bo nie używam. W M10 użyłem raz przez przypadek wciskajac przycisk Rec na obudowie Maniak nagrywania raczej kupi "kombajn" od Sony czyli kamerę z dodatkową funkcją aparatu lub Panasonica.

  7. #7

    Dołączył
    Nov 2020
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    41
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Ja również mam E-M10 mark III.
    Pewnie za jakiś czas przyjdzie pora na następcę. Dla mnie naturalnym wyborem będzie O-M5. Z tym że w zestawie z obiektywem.
    Ale to na spokojnie, bez pospiechu, trzeba nasłuchiwać na promocje, cashbacki i takie tam.
    Olympus O-MD E-M10 Mark III + 14-42mm f/3.5-5.6 EZ

  8. #8

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ems Zobacz posta
    Ja również mam E-M10 mark III.
    Pewnie za jakiś czas przyjdzie pora na następcę. Dla mnie naturalnym wyborem będzie O-M5. Z tym że w zestawie z obiektywem.
    Ale to na spokojnie, bez pospiechu, trzeba nasłuchiwać na promocje, cashbacki i takie tam.
    Recenzje są podzielone. widze, że ci co nie mają to powini iść już w ten nowy OM-5, a jak ktoś ma M5 III to pownien zostać. Z drugiej strony, jak widzę, że nawet nie dali matrycy stack, jak w OM-1 to mimo wszystko bralbym M5 Mk III Szczególnie, że pewnie będzie taniał na wyprzedażach.
    Ostatnio edytowane przez Ghost1982 ; 3.11.22 o 15:23

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    ...nawet nie dali matrycy stack, jak w OM-1...
    Pewnie gdyby dali, to cena tego aparatu byłaby o 2 tys. zł wyższa, bo te matryce kosztują tyle, jakby były ze złota. Tylko dwa cropowe aparaty mają taką matrycę i oba są drogie. Fuji wypuściło X-H2S i X-H2, różniące się głównie matrycą, i ten z matrycą stacked jest dużo droższy. A zysk na jakości obrazu w zasadzie żaden, jedynie na szybkości. Nic więc dziwnego, że skąd inąd amatorski OM-5 takiej matrycy nie dostał, bo koszt byłby zbyt duży w porównaniu do korzyści.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Pewnie gdyby dali, to cena tego aparatu byłaby o 2 tys. zł wyższa, bo te matryce kosztują tyle, jakby były ze złota. Tylko dwa cropowe aparaty mają taką matrycę i oba są drogie. Fuji wypuściło X-H2S i X-H2, różniące się głównie matrycą, i ten z matrycą stacked jest dużo droższy. A zysk na jakości obrazu w zasadzie żaden, jedynie na szybkości. Nic więc dziwnego, że skąd inąd amatorski OM-5 takiej matrycy nie dostał, bo koszt byłby zbyt duży w porównaniu do korzyści.
    A czy przypadkiem ta matryca z OM to nie jest mniejsza wersja tej od Sony? Podobno OM korzysta z matryc Sony.

Podobne wątki

  1. OMD M10 vs M5 który lepszy |?
    By Jd in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24.06.15, 12:45
  2. Który aparat kompaktowy lepszy ?
    By irek83 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 15.11.12, 10:55
  3. Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 12.06.08, 23:09
  4. Który lepszy
    By krzysiek1902 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 7.10.07, 08:32
  5. Który Lepszy
    By czepard in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12.11.03, 11:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.