Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Obiektyw typu makro. Co wybrać?

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2022
    Mieszka w
    Chojnice
    Posty
    20
    Siła reputacji
    2
    Moja galeria

    Obiektyw typu makro. Co wybrać?

    Cześć.
    Niedawno wszedłem w system m4/3 i chciałbym zacząć robić zdjęcia makro. Troszkę czytałem i tak naprawdę są dwie opcje.
    1. 7artisans 60mm
    2. Olympus 60mm
    Tutaj moja zagadka. Czy wziąć tańsza wersję 1 czy 2. Wiem, że przy makro i tak będę ostrzył ręcznie ale nie ukrywam, że brakuje mi jakiegoś obiektywu do portretów czy ten Olympus sprawdzi się również przy tym?
    Czy może lepiej kupić numer 1 i dokupić sobię stalkę 45 z światłem 1.8?
    No i na końcu, który z tych dwóch obiektywów da większą frajdę w robieniu makro? Którym z nich jest to prostsze?
    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    60mm to bardzo dobry obiektyw, nie tylko do makro, fajnie wychodzą też portrety - długa ogniskowa + spoko jasność dają całkiem fajne efekty. Obiektyw jest bardzo ostry.

    Co więcej, ma AF, co pozwoli Ci automatyzować focus bracketing i ew. focus stacking, zależnie od body.

    I czemu piszesz, że w makro będziesz ostrzył ręcznie? Ja co prawda nie jestem magikiem jak forumowi koledzy, ale 99% czasu korzystam z AF z tym obiektywem (często ustawiając skalę 1:1 sprzęgłem, które jest na obudowie).

    Aha, i zajrzyj do mojego wątku - jest tam parę zdjęć robionych właśnie 60mm 2.8.
    Ostatnio edytowane przez koza ; 16.08.22 o 13:31

  3. #3

    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    77
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Ja prawie nie robię macro ale odkąd mam 60 nie używam 45 do portretów.
    Potwierdzam to co pisał koza powyżej AF się sprawdza ostrość przy portretach nie przeostrzona a rozmycia są rewelacyjne

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.854
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Kiedyś też przy motywach makro ostrzyłem zawsze ręcznie. Od kilku lat jednak gdy weszły do użycia korpusy z możliwością łatwego przesunięcia pola AF w dowolny punkt kadru również przy makro w przypadku motywów poruszających się włączam często AF - po prostu zauważyłem że w trybie AF z punktem ostrości ustawionym tam gdzie w kadrze chce mieć oko motywu procent prawidłowo naostrzonych kadrów jest większy niż w przypadku gdy ostrzę ręcznie. Natomiast przy spokojnych motywach nadal preferuję ręczne ostrzenie z włączonym focus peakingiem. Również gdybyś miał korpus z funkcją focus bracketing i chciał przymierzyć się do stackowania obiektyw z AF będzie bardzo ułatwiał pracę. Kolejna kwestia - jeśli dobrze pamiętam 7artisans się przy ostrzeniu wydłuża, Olympus nie zmienia rozmiarów co też znacznie ułatwia pracę. Reasumując - jeśli Twoje finanse pozwalają na zakup Olympusa 60f2.8 Macro zdecydowanie wybrałbym ten właśnie obiektyw.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5

    Dołączył
    Jul 2022
    Mieszka w
    Chojnice
    Posty
    20
    Siła reputacji
    2
    Moja galeria
    No to sprawa wydaje sie być przesadzona. Będę szukał olympusa 60mm. Dziękuję Wam bardzo

  6. #6
    Awatar OLYIRASS
    Dołączył
    Apr 2019
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    144
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Zdecydowanie M.Zuiko Digital ED 60mm F2.8 Macro .

  7. #7
    | OlyJedi Awatar zulka
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    koniec świata - ostatni dom po lewej :)
    Posty
    316
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Nie wiem na ile wątek jest aktualny ale pojawił się cashback na obiektywy macro od olympusa -- >450 zł do 02.10.22

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Przed wejsciem nowego makro 100mm?

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw typu pancake do EPL-3
    By sanco1 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.07.12, 16:15
  2. Co wybrać do makro
    By m_kola in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30.09.09, 18:58
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15.01.09, 21:00
  4. Co wybrać m.in. do makro? E-1 czy konkurencję?
    By Dexter in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 25.07.06, 13:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.