Strona 52 z 97 PierwszyPierwszy ... 242505152535462 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 511 do 520 z 969

Wątek: Pierwszy flagowiec od OM - bis

  1. #511
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Nie tylko w m4/3 - we wszystkich systemach bezlusterkowych obiektywy są korygowane programowo.
    Pisałem o RAW, i nie, nie są. Mam w tej chwili przez sobą bezlusterkowce od Sony (A7RIII, A6500), Canon (R5) i NIkon (Z9) , i mogę na 100% stwierdzić że w plikach RAW dystorsje obiektywu nie są korygowane programowo.
    W każdym z tych aparatów można sobie normalnie otworzyć plik w ACR / LR i zobaczyć oryginał zdjęcia bez korekty, można też samodzielnie skorygować poprzez włączenie korekty na profil obiektywu.
    Ale zdecydowanie nie jest tak jak w Olympusie i Panasonicu, że plik RAW jest już po korektach dystorsji / winiety i nawet nie da się tego podejrzeć any wyłączyć (no przynajmniej nie oficjalnym oprogramowaniem).

    Edit. Tu masz przykład z plikiem RAW od Nikona.
    Korekta obiektywu jest opcjonalna i NIE JEST ROBIONA przez aparat.
    Jedno zdjęcie jest bez korekty i widać winietę (dystorsja jest bardzo mała bo to stałka 500mm), drugie zdjęcie już po korekcie, bez winiety.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 2022-04-06 at 16.24.52.png
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	9,31 MB
ID:	243281
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 2022-04-06 at 16.26.22.png
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	9,10 MB
ID:	243287
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 6.04.22 o 22:34

  2. #512
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Pliki RAW z Oly/Panas też nie są korygowane w aparacie. Można sobie otworzyć surowy plik w Darktable, i dopiero po włączeniu korekcji obiektywu można podpatrzeć zmiany.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #513
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Pliki RAW z Oly/Panas też nie są korygowane w aparacie. Można sobie otworzyć surowy plik w Darktable, i dopiero po włączeniu korekcji obiektywu można podpatrzeć zmiany.
    OK, źle się wyraziłem. W plikach Oly/Panasonic profil obiektywu jest zawsze zaszyty w pliku RAW. I jest domyślnie korygowany przez wszelkie firmowe oprogramowanie. Ja wiem że w linuxowym Darktable można to wyłączyć, ale przeciętny użytkownik oprogramowania Olympusa / Panasonica / czy też takich kombajnów jak Photoshop / Lightroom nie jest w stanie odtworzyć pliku RAW bez korekty.
    Inni producenci robią inaczej - obiektyw można sobie skorygować profilami, ale one nie są zaszyte w plik RAW, tylko dostarczane do producentów oprogramowania takich jak Adobe. I domyślnie, po otwarciu pliku RAW widać oryginalną wersję bez korekty.

  4. #514
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Rok temu w LR nie mogłem wyłączyć włączonej korekty szkła z obiektywów z bagnetem Z.
    Ty piszesz o obiektywie z bagnetem F. One jeszcze działają na starej zasadzie. Nawet przez FTZ.
    Tak mi się wydaje.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  5. #515
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Rok temu w LR nie mogłem wyłączyć włączonej korekty szkła z obiektywów z bagnetem Z.
    Ty piszesz o obiektywie z bagnetem F. One jeszcze działają na starej zasadzie. Nawet przez FTZ.
    Tak mi się wydaje.
    No chyba że tak, do Nikona mam tylko jeden obiektyw na chwilę obecną i muszę go używać z adapterem.
    Ale w Sony - mam szafę pełną obiektywów natywnych z bagnetem E, zarówno systemowe Sony, jak i Sigmy Art, i korekty obiektywu nie ma zaszytej w RAW - trzeba samemu włączyć.
    Wiem na pewno bo kilka miesięcy po zakupie nowej Sigmy Art 85mm f1.4 wersja natywna Sony E (nie stara wielka krowa ART która powstała jeszcze na lustrzanki, tylko zeszłoroczny model dedykowany pod bezlustra) musiałem czekać kilka miesięcy aż Sigma wypuściła profil obiektywu do ACR / LR.
    Ba, nie tylko ja, cały internet na to czekał bo ten nowy obiektyw owszem bardzo ostry i mały, ale miał tragiczne zniekształcenia wymagające korekty.
    Można sobie poczytać: https://www.thephoblographer.com/202...ew/#distortion

    W Canonie - powiem szczerze mam dużo szkieł ale wszystkie z bagnetem EF używane przez adapter, korekta obiektywu jest opcjonalna tak samo jak w Sony, przynajmniej z adapterem.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 6.04.22 o 23:14

  6. #516
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Sugeruję pobrać i zainstalować niezależny program "ufraw".
    Dla ciekawych - kiedyś tu na forum pokazywałem zdjęcia z E-PL3 z założonym obiektywem 14-54 z dużego 4/3 gdzie zadbano o korekcję + prostoliniowość, oraz z kalsycznego mikro 14-42.
    Bardzo ładnie widać wklęsłości przy obiektywie mikro na ogniskowej 14 mm.
    Polecam, bo program malutki i nie tworzy plików xmp lub pp3
    http://ufraw.sourceforge.net/
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #517
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Sugeruję pobrać i zainstalować niezależny program "ufraw".
    Dla ciekawych - kiedyś tu na forum pokazywałem zdjęcia z E-PL3 z założonym obiektywem 14-54 z dużego 4/3 gdzie zadbano o korekcję + prostoliniowość, oraz z kalsycznego mikro 14-42.
    Bardzo ładnie widać wklęsłości przy obiektywie mikro na ogniskowej 14 mm.
    Polecam, bo program malutki i nie tworzy plików xmp lub pp3
    http://ufraw.sourceforge.net/
    Dzięki wielkie, z ciekawości sobie sprawdzę

  8. #518
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Tylko że to nie jest na pewno exif tego zdjęcia, Bo po sekwencji kolejnych powiększeń jest "cięcie". A po nim jest pokazane jest zdjęcie bez powiększenie (czy na pewno te same?) wraz z exifem.. I to ostatnie zdjęcie, mz trochę się różni od tych wcześniejszych. Ale to i tak nie ma znaczenia, bo program firmowy do obróbki fotek z tej puszki, wszystko jak leci odszumia automatycznie.
    Więc zawsze będzie miód malina.
    To chyba o to chodzi w fotografii żeby zdjęcia wychodziły zawsze "miód, malina".
    W końcu po po używa się też wielu zewnętrznych programów do obróbki zdjęć a nawet ich "poprawy" oderwanej od rzeczywistości.
    Z tej Waszej piany można by juz przyrządzić "BEZĘ GIGANT".
    [a to dowód "beznadziejności" sprzętu Olympus ...: https://forum.olympusclub.pl/threads...66#post1421666 (#6105)]
    Ostatnio edytowane przez DzejPi ; 7.04.22 o 06:17

  9. #519
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    @m_a_g
    W plikach Oly/Panasonic profil obiektywu jest zawsze zaszyty w pliku RAW. I jest domyślnie korygowany przez wszelkie firmowe oprogramowanie. Ja wiem że w linuxowym Darktable można to wyłączyć, ale przeciętny użytkownik oprogramowania Olympusa / Panasonica / czy też takich kombajnów jak Photoshop / Lightroom nie jest w stanie odtworzyć pliku RAW bez korekty.
    Inni producenci robią inaczej - obiektyw można sobie skorygować profilami, ale one nie są zaszyte w plik RAW, tylko dostarczane do producentów oprogramowania takich jak Adobe. I domyślnie, po otwarciu pliku RAW widać oryginalną wersję bez korekty.
    No ale tutaj chwalisz Olka/Panasa czy ganisz?

    Bo jak dla mnie to jest bardzo wygodne, że nie muszę się bawić w jakieś ściąganie profili, włączanie korekcji, pamiętanie o tym itd.


    @paparapa
    Ale to i tak nie ma znaczenia, bo program firmowy do obróbki fotek z tej puszki, wszystko jak leci odszumia automatycznie.
    Jesteś pewny? Można tam przecież wyłączyć tam odszumianie - twierdzisz, że nawet przy wyłączonym odszumia?

  10. #520
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DzejPi Zobacz posta
    To chyba o to chodzi w fotografii żeby zdjęcia wychodziły zawsze "miód, malina".
    W końcu po po używa się też wielu zewnętrznych programów do obróbki zdjęć a nawet ich "poprawy" oderwanej od rzeczywistości.
    Z tej Waszej piany można by juz przyrządzić "BEZĘ GIGANT".
    [a to dowód "beznadziejności" sprzętu Olympus ...: https://forum.olympusclub.pl/threads...66#post1421666 (#6105)]

    Oj żeby Ci tylko nie zaszkodziła ta beza. Objawy przejedzenia do fajnych nie należą.


    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    @m_a_g


    No ale tutaj chwalisz Olka/Panasa czy ganisz?

    Bo jak dla mnie to jest bardzo wygodne, że nie muszę się bawić w jakieś ściąganie profili, włączanie korekcji, pamiętanie o tym itd.


    @paparapa


    Jesteś pewny? Można tam przecież wyłączyć tam odszumianie - twierdzisz, że nawet przy wyłączonym odszumia?

    Jesteś pewny? Można tam przecież wyłączyć tam odszumianie - twierdzisz, że nawet przy wyłączonym odszumia?[/QUOTE]



    Napisz proszę gdzie można wyłączyć to odzumianie, bo ja nie umiem znaleźć takiej możliwości.

    A że odszumia to fakt, bo aż bije to po oczach. Zdjęcia zrobione z dużą czułością i wyświetlone w OM W są mydlane.
    Dla pewności porównałem zdjęcie z ISO 12800 ze zdjęciem Z 7 na tej samej czułości otwartym w C1.
    Zdjęcie z OM1 jest gładziutkie jak pupcia niemowlęcia w porównaniu do zaszumionej foty z Z7.
    Nawet zdjęcia z mojego Panasonica na ISO 200 wyglądają inaczej niż otwarte w C1.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



Podobne wątki

  1. Sony A9 - nowy flagowiec
    By nightelf in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 26.03.19, 12:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.