Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Filtry

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2022
    Mieszka w
    Stryków
    Posty
    36
    Siła reputacji
    6
    Moja galeria

    Filtry

    Czy ktoś może używał albo używa i jest w stanie coś powiedzieć na jego temat?

    Filtr polaryzacyjny 2w1 CPL + Fader ND2-ND32 62mm K&F Concept Nano-X

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez AdamG Zobacz posta
    Czy ktoś może używał albo używa i jest w stanie coś powiedzieć na jego temat?

    Filtr polaryzacyjny 2w1 CPL + Fader ND2-ND32 62mm K&F Concept Nano-X
    Raczej bym unikał, bo potrafi paskudnie zepsuć zdjęcia.
    Zazwyczaj wszystko co jest wo więcej niż jednej rzeczy, jest także do doopy.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Też bym unikał. 2w1 to tylko szampon...
    Firma K&F Concept robi naprawdę dobry i precyzyjny sprzęt, ale łączenie polara i szarego w jednym to będzie bolało.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    No to się celebryci wypowiedzieli...
    Każdy fader, to dwa polarki, kręcenie jednym polarkiem zmienia jasność obrazu. Kręcenie oba polarkami jednocześnie zmienia stopień polaryzacji. Stopień polaryzacji zależy o różnicy między kątąm płaszczyzny filtra, a kątem padania swiatła. Dla standardowych ogniskowych i dłuższych nie jest to problem, ale przy szerokim kącie zdecydowanie widać nierównomierne działanie fltra polaryzacyjnego. To dotyczy każdego fadera, nie tylko dwa w jednym. Efekty na szerokim kącie mogą być nieco dziwne.
    Podsumowując: ten filtr, to klasyczny fader (dwa polarki zmieniające pozycję względem siebie), efekt polaryzacyjny, to prawdopodobnie jednoczesne obracanie dwoma polarkami, bez zmiany ich wzajemnego położenia, czyli trochę ciemniej niż przy jednym polarku.

    Zwyczajny komromis, maksymalna jakość to tradycyjny ND i polar, maksymalna wygoda, to fader+polar w jednym, ale nie dla szerokich kątów.

    Bodzip - szczere gratki, bardzo sprawnie omóżdżyłeś forum.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5

    Dołączył
    Jun 2022
    Mieszka w
    Stryków
    Posty
    36
    Siła reputacji
    6
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    No to się celebryci wypowiedzieli...
    Każdy fader, to dwa polarki, kręcenie jednym polarkiem zmienia jasność obrazu. Kręcenie oba polarkami jednocześnie zmienia stopień polaryzacji. Stopień polaryzacji zależy o różnicy między kątąm płaszczyzny filtra, a kątem padania swiatła. Dla standardowych ogniskowych i dłuższych nie jest to problem, ale przy szerokim kącie zdecydowanie widać nierównomierne działanie fltra polaryzacyjnego. To dotyczy każdego fadera, nie tylko dwa w jednym. Efekty na szerokim kącie mogą być nieco dziwne.
    Podsumowując: ten filtr, to klasyczny fader (dwa polarki zmieniające pozycję względem siebie), efekt polaryzacyjny, to prawdopodobnie jednoczesne obracanie dwoma polarkami, bez zmiany ich wzajemnego położenia, czyli trochę ciemniej niż przy jednym polarku.

    Zwyczajny komromis, maksymalna jakość to tradycyjny ND i polar, maksymalna wygoda, to fader+polar w jednym, ale nie dla szerokich kątów.

    Bodzip - szczere gratki, bardzo sprawnie omóżdżyłeś forum.
    Dzięki za szczegółowy opis, czyli idzie polar i osobno nd. A czy nd z regulowanym zakresem ma sens czy raczej też sobno kupić?

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @fret - bardzo mocno się zakręciłeś - jak ten filtr polar. Przy okazji obrażasz, ale to nic, niektórzy tak mają. Zawsze warto się dowartościować.
    @AdamG - popatrz jak działa to cudo. Kup i podziękuj @fret.

    https://www.fotezja.pl/filtr-szary-fader-czy-warto/
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2022
    Mieszka w
    Stryków
    Posty
    36
    Siła reputacji
    6
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    @fret - bardzo mocno się zakręciłeś - jak ten filtr polar. Przy okazji obrażasz, ale to nic, niektórzy tak mają. Zawsze warto się dowartościować.
    @AdamG - popatrz jak działa to cudo. Kup i podziękuj @fret.

    https://www.fotezja.pl/filtr-szary-fader-czy-warto/
    No fakt, nie wygląda to dobrze, obejrzałem teraz jeszcze na YouTube na kanale fotowarsztaty test tego k&f, niby jest lepiej niż u konkurencji ale też daje krzyż na szerokim szkle. No cóż, trzeba kupić osobno, zastanowić się tylko jakie parametry. Życie jest brutalne.

  8. #8
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez AdamG Zobacz posta
    No fakt, nie wygląda to dobrze, obejrzałem teraz jeszcze na YouTube na kanale fotowarsztaty test tego k&f, niby jest lepiej niż u konkurencji ale też daje krzyż na szerokim szkle. No cóż, trzeba kupić osobno, zastanowić się tylko jakie parametry. Życie jest brutalne.
    Sam filtr polaryzacyjny zabiera ok 2 EV światła.

    https://blog.cyfrowe.pl/filtr-polaryzacyjny/
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2022
    Mieszka w
    Stryków
    Posty
    36
    Siła reputacji
    6
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Sam filtr polaryzacyjny zabiera ok 2 EV światła.

    https://blog.cyfrowe.pl/filtr-polaryzacyjny/
    To już doczytałem, ale nie zawsze będę chciał likwidować odblaski, więc szary się przyda.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez AdamG Zobacz posta
    Dzięki za szczegółowy opis, czyli idzie polar i osobno nd. A czy nd z regulowanym zakresem ma sens czy raczej też sobno kupić?
    Kiedyś jeszcze w czasach analogowych aparatów gdy były problemy z kupieniem filtrów ND składałem taki filtr z dwóch filtrów polaryzacyjnych - zewnętrzny musiał być liniowy, ten od strony obiektywu mógł być liniowy lub kołowy (w przypadku lustrzanki raczej kołowy gdyż liniowy potrafił ogłupiać działanie automatyki). Przy umiarkowanych tłumieniach działał OK, przy silnych zaczynał pojawiać się zafarb. Efektów krzyża anie nierównomierności ekspozycji nie miałem ale już nie pamiętam z jakimi ogniskowymi tę konstrukcję używałem - mogły być na tyle długie że efekt się nie ujawnił.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. filtry
    By markopolo in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 24.10.09, 17:27
  2. SP-3XX i filtry
    By Mad in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22.09.06, 08:02
  3. filtry w c-765
    By frycek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.10.04, 14:22
  4. filtry etc..
    By maland in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28.09.04, 13:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.