Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Program do RAW co polecacie

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2017
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Program do RAW co polecacie

    Aktualnie posiadam LR5 który nie obsługuje ORF z OM-D EM1 mk III (wkrótce OM-1) i dręczy mnie przepuszczanie wszystkiego przez DNG konwerter. Jaki program do obróbki polecacie oprócz Adobe.
    Oczekiwania mam niewielkie bez zaawansowanych korekt ( wylaszczanie panny młodej, operacje plastyczne z odsysaniem i bez itp. ) ot krajobraz, przyroda pod i nad lustrem wody czasami jakieś pędzelki czy tasiemki na własne potrzeby.
    Brałem pod uwagę:
    - dxo PL5 podobno rewelacja w odszumianiu i wyostrzaniu a myślę, że pozostałe funkcje będą ponad moje potrzeby. Wadą jest brak tutoriali po polsku, kursów jak do LR a ang. niem. niestety nie na poziomie programów graficznych
    - Paint Shop Pro niewiele o nim wiem poza tym, że to taki prawie LR+PS interesują mnie warstwy ( szparowanie, prosty montaż np. ułożenie produktów z poj. zdjęć. Wady jak wyżej

    Potrzebuję coś prostego nie musi być darmowe. Jestem w tym wieku, że szkoda czasu na dogłębne przestudiowanie tematu i wiadomo starego psa nowych sztuczek się nie nauczy.
    Będę wdzięczny za rady z uzasadnieniem a może znajdzie się ktoś kto przepchnie dziadka przez początki potem może sam podryfuje.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Polecam DXO pureRAW
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  3. #3
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Adobe Camera Raw / LR / PS.
    Skoro już znasz ten program to po prostu kup sobie subskrypcję Creative Cloud i po kłopocie.

  4. #4
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Ja mam Olympus Workshop do podstawowych spraw a potem korzystam z Paint Shop Pro do jakiś obróbek porterów czy jakiegos usuwania artefaktów. Mam wrażenie, że pewnie większość tych rzeczy mógłbym też zrobić w darmowym GIMPie.

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Jak dla mnie do wywoływania RAWów nie ma nic prostszego od Lightrooma, dlatego też się martwię co będzie jak w końcu zmienię aparat na taki, którego mój LR6 nie będzie obsługiwał, bo tych wszystkich programów "w chmurach" nie lubię...
    Ale obok LR od lat używam czeskiego PhotoZonera - wprawdzie głównie do katalogowania i do korekty jpegów, ale jeśli chodzi o RAWy, to też duży postęp zrobili - a jestem z nimi od wersji 2.0 (dobrze ponad 10 lat).

  6. #6
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria
    Miałem podobny dylemat. LR 5 nie obsługiwał już nowych rawów z olka. Przez jakiś czas konwertowałem do dng ale wnerwiało mnie to a nie chciałem abonamentu to wybrałem DXO Photolab. wersja elite ma świetną redukcję szumów DeepPrime. A to w małych matrycach przydatne.
    Jacek

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bako Zobacz posta
    Aktualnie posiadam LR5 który nie obsługuje ORF z OM-D EM1 mk III (wkrótce OM-1) i dręczy mnie przepuszczanie wszystkiego przez DNG konwerter. Jaki program do obróbki polecacie oprócz Adobe.
    Oczekiwania mam niewielkie bez zaawansowanych korekt ( wylaszczanie panny młodej, operacje plastyczne z odsysaniem i bez itp. ) ot krajobraz, przyroda pod i nad lustrem wody czasami jakieś pędzelki czy tasiemki na własne potrzeby.
    Brałem pod uwagę:
    - dxo PL5 podobno rewelacja w odszumianiu i wyostrzaniu a myślę, że pozostałe funkcje będą ponad moje potrzeby. Wadą jest brak tutoriali po polsku, kursów jak do LR a ang. niem. niestety nie na poziomie programów graficznych
    - Paint Shop Pro niewiele o nim wiem poza tym, że to taki prawie LR+PS interesują mnie warstwy ( szparowanie, prosty montaż np. ułożenie produktów z poj. zdjęć. Wady jak wyżej

    Potrzebuję coś prostego nie musi być darmowe. Jestem w tym wieku, że szkoda czasu na dogłębne przestudiowanie tematu i wiadomo starego psa nowych sztuczek się nie nauczy.
    Będę wdzięczny za rady z uzasadnieniem a może znajdzie się ktoś kto przepchnie dziadka przez początki potem może sam podryfuje.
    A dlaczego chcesz podejmować decyzję na podstawie opinii innych osób, które na pewno mają inne preferencje?
    Jak napiszę Ci, że C1 jest super i jest banalnie prosty. To mi uwierzysz i go nabędziesz|?
    Przecież możesz ściągnąć triale i każdym programem chwilę popracować. Wszystko będziesz wiedział.
    To chyba najlepsza droga do znalezienia odpowiedniego softu .

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  8. #8

    Dołączył
    Dec 2017
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rzuciłem pytanie i pojechałem na Hel ale przez Gdańsk gdzie odebrałem OM-1 (fajny sprzęt) i przez ponad tydzień tylko spacery z wnukiem i nową zabawką i zero internetu.
    Próbowałem zrobić rozpoznanie bojem ale przy takiej mnogości programów i świadomości upływającego czasu zapytałem na forum i ograniczyłem listę do:
    OM Workspace właśnie próbuję ogarnąć i słabo wychodzi (może powinienem przeinstalować na nowy sprzęt)
    Dxo PL5 (wyostrzanie - odszumianie) lub Paint Shop Pro (warstwy)
    Dziękuję.

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bako Zobacz posta
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rzuciłem pytanie i pojechałem na Hel ale przez Gdańsk gdzie odebrałem OM-1 (fajny sprzęt) i przez ponad tydzień tylko spacery z wnukiem i nową zabawką i zero internetu.
    Próbowałem zrobić rozpoznanie bojem ale przy takiej mnogości programów i świadomości upływającego czasu zapytałem na forum i ograniczyłem listę do:
    OM Workspace właśnie próbuję ogarnąć i słabo wychodzi (może powinienem przeinstalować na nowy sprzęt)
    Dxo PL5 (wyostrzanie - odszumianie) lub Paint Shop Pro (warstwy)
    Dziękuję.
    Najlepszy dla Ciebie program musisz znaleźć sobie sam. Czym więcej przetestujesz softu tym lepiej wybierzesz. OM Workspace mi też nie podchodzi. Nie potrafię nim edytować zdjęć.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  10. #10
    | OlyJedi Awatar lcf
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    294
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Z komercyjnych najbardziej do gustu mi przypadł Capture One (niestety dość drogi, więc warto polować na okazje typu black friday), z darmowych - RawTherapee (ma kilka zaawansowanych opcji, których nie widziałem w żadnym innych oprogramowaniu, typu pominięcie demozaikowania - przydatne np. w przypadku matryc bez CFA).

    W przypadku potrzeby obróbki plików RAW, których dany edytor jeszcze nie wspiera, przydatny też jest darmowy Adobe DNG Converter.
    OM-1, mZD 12-40 F/2.8, mZD 60 F/2.8, Nocticron 42.5 F/1.2
    flickr: lcf80

Podobne wątki

  1. lampka do m4/3 z HSS co polecacie
    By gentlemanmystic in forum Oświetlenie micro 4/3
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 5.02.17, 09:22
  2. Jaki program do obróbki zdjęć polecacie?
    By Namor1 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 538
    Ostatni post / autor: 12.02.16, 22:42
  3. Kompakt - co polecacie
    By forgot in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 2.10.14, 22:43
  4. Jaką lustrzankę polecacie !!!
    By aho in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 123
    Ostatni post / autor: 5.12.11, 22:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.