Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Migawka elektroniczna

  1. #11
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    To jakoś fotomontaż...
    Ludzie pochyleni w lewo, bo panoramowanie. Ale dlaczego koło rozciągnięte w tym kierunku? Nie wiem... już za późno dla mnie.
    Sądzę, ze dlatego, że fotografujący nieco za wolno panoramował. Na dodatek bliższe koło jest znacznie silniej zniekształcone niż dalsze co świadczy o tym że zdjęcie zostało zrobione z małej odległości obiektywem o szerokim kącie widzenia.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #12

    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    77
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta

    To też zbytnie uproszczenie, jest to kwestia aparu i tego czy ma flicker detection czy nie. Ale faktycznie w przypadku starszego / tańszego sprzętu tak może się dziać.
    Na 10 mkII jedynki nie miałem jeszcze okazji wypróbować w takich warunkach. Przyznam się szczerze że na "flicker detection" nie zwróciłem uwagi.

  3. #13
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fotna Zobacz posta
    Na 10 mkII jedynki nie miałem jeszcze okazji wypróbować w takich warunkach. Przyznam się szczerze że na "flicker detection" nie zwróciłem uwagi.
    To sprawdź, bo możesz mieć bardzo pozytywne zaskoczenie że wszystko wygląda tak jak powinno. Warto przetestować, zwłaszcza że matryce MFT mają szybszy czas odczytu niż FF i ogólnie lepiej sobie radzą z rolling shutter niż inne systemy.

  4. #14
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    matryce MFT mają szybszy czas odczytu niż FF i ogólnie lepiej sobie radzą z rolling shutter niż inne systemy.
    Rozmawiałem kiedyś ze sprzedawcą Sony - konkretnie pytałem czy A7III czy A7IIIR w kontekście fotografowania ptaków. Powiedział, że lepiej brać ten o mniejszej rozdziałce, bo właśnie ludzie się trochę skarżą na rolling shutter w wersji R. Ciekawe ile w tym prawdy (i ciekawe jak to wygląda w takim Nikonie, bo mój znajomy ptasiarz zachwalał właśnie wersję o wyższej rozdzielczości).

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    Rozmawiałem kiedyś ze sprzedawcą Sony - konkretnie pytałem czy A7III czy A7IIIR w kontekście fotografowania ptaków. Powiedział, że lepiej brać ten o mniejszej rozdziałce, bo właśnie ludzie się trochę skarżą na rolling shutter w wersji R. Ciekawe ile w tym prawdy (i ciekawe jak to wygląda w takim Nikonie, bo mój znajomy ptasiarz zachwalał właśnie wersję o wyższej rozdzielczości).
    Sczytywanie danych z mniejszego sensora jest szybsze i na pewno daje mniejszą szansę na wyraźne wystąpienie tego zjawiska.
    Najczęściej objawia się jako pochylenie przemieszczających się obiektów, jak pokazał @m_a_g. Jeśli to nie jest np. jadący samochód, to często trudno jest to zjawisko zobaczyć. Kto zwróci uwagę, że lecący ptak ma przyklapniętą grzywkę? . Bardzo rzadko pojawia się efekt który pokazałem powyżej. Ale to na prawdę przy bardzo szybkim ruchu i małej odległości do obiektu.

    Pierwszą zaletą dużej matrycy jest możliwość cropowania. A drugą jest jakość obrazka, gdy obiekt wypełni cały kadr. To całkiem inna liga. Ale tu jest pewna pułapka. Nie wiem jak inni posiadacze puszek z dużymi sensorami to postrzegają. Ja mam wrażenie że zdjęcia takie pięknie wyglądają w dużej rozdzielczości. co najmniej 3000x2000 px.
    W miarę zmniejszania zdjęcia wyrazistość, "ostrość" detalu spadają tracąc fajny naturalny wygląd. I często po zmniejszeniu do średniej forumowej wielkości, fotka już nie zachwyca. Próbowałem w C1 ostrzyć obrazki na różne sposoby, bo daje ten program wiele możliwości. Ale znalezienie złotego środka nie jest łatwe.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  6. #16
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Ciekawi mnie Twój ostatni punkt, o jakości obrazka, gdy wypełni cały kadr - być może czegoś nie rozumiem.

    Bawiłem się kiedyś trybem hires w Olku. 10x8k pikseli. Zmniejszałem je potem do FHD (1920x1080) i ślepe testy 80MPx vs 2MPx na laptopie wykazały, że mało kto widzi różnice, nie mówiąc o stwierdzeniu, ktore zdjęcie jest lepsze.

  7. #17
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Migawka elektroniczna w niewielkim stopniu degraduje jakość obrazka, ale to wychodzi dopiero przy ekstremalnym wyciąganiu cieni. W fotografii przyrody nie będzie to miało znaczenia, ale np. w fotografii architektury czy krajobrazu pod słońce już może mieć.

    Rolling shutter będzie występował zawsze, ale nie zawsze będzie zauważalny. W najszybszych matrycach jest on praktycznie tak znikomy, że można tych aparatów używać do panoramowania.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #18
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    Ciekawi mnie Twój ostatni punkt, o jakości obrazka, gdy wypełni cały kadr - być może czegoś nie rozumiem.

    Bawiłem się kiedyś trybem hires w Olku. 10x8k pikseli. Zmniejszałem je potem do FHD (1920x1080) i ślepe testy 80MPx vs 2MPx na laptopie wykazały, że mało kto widzi różnice, nie mówiąc o stwierdzeniu, ktore zdjęcie jest lepsze.
    A dlaczego oczekiwałeś jakichkolwiek różnic? Zmniejszanie zdjęć degraduje obrazek.
    Różnice będą gdy będziesz oglądał obraz na monitorze 8k w natywnej rozdzielczości.
    Tylko że potem bardzo bolesny jest powrót do normalnego monitora.







    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Migawka elektroniczna w niewielkim stopniu degraduje jakość obrazka, ale to wychodzi dopiero przy ekstremalnym wyciąganiu cieni. W fotografii przyrody nie będzie to miało znaczenia, ale np. w fotografii architektury czy krajobrazu pod słońce już może mieć.

    Rolling shutter będzie występował zawsze, ale nie zawsze będzie zauważalny. W najszybszych matrycach jest on praktycznie tak znikomy, że można tych aparatów używać do panoramowania.
    Sam nie testowałem, ale widziałem wypowiedzi na dpreview że migawka elektroniczna zmniejsza dynamikę tonalną nawet o 1 EV. Wypowiedzi tyczyły się pewnych modeli panasoniców MFT.
    Pewnym potwierdzeniem może być to, że Z9 ma dynamikę tonalną mniejszą o około 1 EV od Z7 mimo takiego samego lub bardzo podobnego sensora.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Migawka elektroniczna w niewielkim stopniu degraduje jakość obrazka, ale to wychodzi dopiero przy ekstremalnym wyciąganiu cieni. W fotografii przyrody nie będzie to miało znaczenia, ale np. w fotografii architektury czy krajobrazu pod słońce już może mieć. ...
    Tak na szybko z google odnośnie migawki elektronicznej: ,,Główną wadą migawki elektronicznej jest występowanie efektu rolling shutter, który sprawia, że szybko poruszające się obiekty są zniekształcone."...
    Wygląda na to, że ewentualny problem może być przy szybko poruszających się obiektach. Architektura czy krajobraz (nawet pod słońce) raczej szybko się nie porusza ?...to chyba bardziej statyczne "obrazki".
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 7.05.22 o 16:54
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #20
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Sam nie testowałem, ale widziałem wypowiedzi na dpreview że migawka elektroniczna zmniejsza dynamikę tonalną nawet o 1 EV. Wypowiedzi tyczyły się pewnych modeli panasoniców MFT.
    Pewnym potwierdzeniem może być to, że Z9 ma dynamikę tonalną mniejszą o około 1 EV od Z7 mimo takiego samego lub bardzo podobnego sensora.
    Z7 ma inną matrycę niż Z9, stąd ta różnica w dynamice tonalnej.
    To nie tak że migawka elektroniczna sama w sobie zmniejsza dynamikę tonalną.
    Masz rację z tym porównaniem Z7 i Z9 ale przyczyny są cokolwiek inne.
    Z7 ma świetną matrycę ale odczyt jednak dość wolny do pewnych zastosowań więc bez mechanicznej migawki się nie obyło.
    W Z9 jest matryca zaprojektowana pod kątem prędkości odczytu (niby 12 razy szybciej) ale za to kosztem innych parametrów jak widać.
    Często słyszę i czytam że to są "podobne matryce", ale podobne to one są w tym sensie że obie Nikona i obie mają taką samą rozdzielczość.
    Technologia wykonania w celu przyspieszenia odczytu zupełnie inna.

    PS. To co czytałeś na DPreview - sam też czytałem i uczestniczyłem w tych dyskusjach - dotyczyło to niektórych aparatów Panasonic. Modeli nie pamiętam, jakiś tańszych, tych przed G9.
    Faktycznie to prawda że migawka elektroniczna ograniczała dynamikę tonalną - ale potem okazało się że to dlatego żę z jakiś przyczyn w tamtych aparatach Panasonic zapisywał zdjęcia z migawką mechaniczną jako 12 bitowe, a elektroniczną jako 10 bitowe, i to z tego zapisu wynika różnica w dynamice. Ludzie wrzucali później testy z G9 albo GH5 i późniejszych i tam już różnicy nie było.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    Rozmawiałem kiedyś ze sprzedawcą Sony - konkretnie pytałem czy A7III czy A7IIIR w kontekście fotografowania ptaków. Powiedział, że lepiej brać ten o mniejszej rozdziałce, bo właśnie ludzie się trochę skarżą na rolling shutter w wersji R. Ciekawe ile w tym prawdy (i ciekawe jak to wygląda w takim Nikonie, bo mój znajomy ptasiarz zachwalał właśnie wersję o wyższej rozdzielczości).
    Bo do ptaków jak się nie fotografuje jakiś ekstremalnych przypadków że konieczne są czasy po 1/4000 to dużo lepiej mieć większą rozdzielczość niż mało w przyrodzie zauważalny efekt rolling shutter.
    Ja przyrodę fotografowałem zawsze na migawce elektronicznej i nigdy nie zauważyłem tego efektu na żadnym moim zdjęciu.
    Za to lepsza matryce o wyższżej rozdzielczości to korzyści pod każdym względem - lepszy obrazek, swoboda w kadrowaniu - bo można szerzej i wyciąć według potrzeby - co przy fotografowania akcji obiektywem stałoogniskowym jest nie do przecenienia.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Nie wiem jak inni posiadacze puszek z dużymi sensorami to postrzegają. Ja mam wrażenie że zdjęcia takie pięknie wyglądają w dużej rozdzielczości. co najmniej 3000x2000 px.
    W miarę zmniejszania zdjęcia wyrazistość, "ostrość" detalu spadają tracąc fajny naturalny wygląd. I często po zmniejszeniu do średniej forumowej wielkości, fotka już nie zachwyca..
    Wiem dokładnie o czym mówisz, znam ten ból. U mnie zaczął się od od kiedy kupiłem Canon 5D MK IV (30 mpix) a potem Sony A7RIII (42 mpx). Z tym że moim zdaniem wynika to z czego innego - że widziałeś zdjęcie w dużej rozdzielczości jako pierwsze. Czyli zrobiłeś super zdjęcie gdzie detal zachwyca, dopieściłeś tak że super przyjemnie ogląda się na dużym monitorze 4K, a potem wrzucasz na forum i nikt nie jest w stanie zauważyć tego wszystkiego co cieszyło Twoje oko i wiesz że tam jest. Sam tam mam. A już zupełnie inny jest odbiór takiego zdjęcia na grupach FB gdzie ludzie oglądają zdjęcia na telefonach, i jeżeli nie ma czegoś dużego i wyraźnego na pierwszym planie to nie ma zdjęcia
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 7.05.22 o 19:04

Podobne wątki

  1. Poziomica elektroniczna Olympus Omd Em 1 Mark2
    By FrankDux in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 5.05.21, 11:48
  2. Olympus OMD EM5 problem z migawką elektroniczną
    By cissic in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 23.01.20, 22:51
  3. elektroniczna migawka
    By bogdi in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 5.05.16, 22:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.