Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: E-M10 Mark III S + 14-42mm ez

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E-M10 Mark III S + 14-42mm ez

    Dzień dobry.
    Jakiś czas temu złapałem bakcyla związanego z fotografia. Miałem leniwego Canona 50D z kitem 17-85. Duży, ciężki, nie poręczny jeśli chodzi o wyjazdy rodzinne itd. Stałem się więc szczęśliwym posiadaczem E-M10 Mark III S + 14-42 EZ. I wszystko stało się piękne. Jakoś zdjęć, ich jasność, mobilność, dosłownie wszystko poza jednym szczegółem. Na każdym programie zdjęcia przy nawet lekkim ruchu osoby fotografowanej wychodzą rozmyte. Poza programem z regulacja otwarcia czasu migawki. Tyle że przy ustawieniu np 1/160 czy 1/200 zdjęcia są bardzo ciemne nawet z dużą korekta ekspozycji. Wybaczcie pytanie laika ale jak to skorygować. Gdyby nie to rozmycie zdjęcia są jak na początek bardzo ładne. Przykład inny - zdjęcie z gór - wszystko piękne ale padający śnieg rozmyty... Na co nie zwracam uwagi? Tryb całkowicie manualny ti dla mnie na te chwile za wcześnie. Staram się i chłonę wiedzę ale pewnie nie zwracam uwagi na coś bardzo podstawowego... Pomóżcie proszę.
    Pozdrawiam
    DS.

  2. #2
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    127
    Moja galeria
    ... a stabilizację masz włączoną ??

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Ustaw pokrętło trybów na "A" - zaznaczam, to nie jest auto. To preselekcja przysłony. Jej wartość możesz regulować kółkiem obok kciuka.
    ISO w granicach 200 - 400
    Stabilizacja -> IS na 1
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    przy nawet lekkim ruchu osoby fotografowanej wychodzą rozmyte
    Rozumiem, że reszta kadru jest nieporuszona.
    Fotografujesz z priorytetem przysłony, więc automatyka ustawia stosunkowo długi czas naświetlania. Zakładam, że nieruchoma część kadru jest ostra, bo stabilizacja robi swoje, ale to co porusza się wychodzi nieostre.
    Sprawdź i napisz, jakie czasy masz tych zdjęciach, a najlepiej wszystkie parametry "trókąta ekspozycji".
    Podnieś ISO, żeby czasy były krótsze lub wręcz ustaw ISO na "auto". A czy nie za mocno przymykasz przysłonę? Jeśli to w pomieszczeniach, to możesz użyć lampy błyskowej, żeby zamrozić ruch.

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za odpowiedzi. A więc tak - po przyjrzeniu się info o zdjęciach wychodzi na to, że wartość F nie wychodzi poza minimum czyli 3.5 na ogniskowej 14mm. Przy ogniskowej 42mm jest F 5.6. Mam problem z podaniem informacji na temat czasu otwarcia migawki ponieważ na jednych zdjęciach jest np 250 a na innym 6. Czasami 1.2''. ISO w pomieszczaniach ( większość zdjęć przy słabym oświetleniu ) to 1600. W dzień 200. Idąż za poradą - ustawiam tryb "A", ISO 200 i... mam 20 sekund czas otwarcia migawki... Nie wiem jak trafić na takie ustawienie, które pozwoli mi np. zrobić zdjęcie lecącej mewy ale bez rozmazu skrzydeł i do tego jasne czy idących ludzi bez rozmazanych sylwetek.
    COBRA - tak jak piszesz - reszta zdjęcia jest ostra. Tylko np osoba gdy ruszy głową czy pies ogonem - są rozmazane. Tak więc jeśli ustawiam tryb z manualną regulacją przysłony - zdjęcia "naświetlają" się bardzo długo. Jeśli ustawię regulację czasu otwarcia migawki - są zbyt ciemne. Tryb AUTO lub AP w trybie cichej migawki powodują właśnie rozmycie ruchu.
    Teraz juz rozumie dlaczego nie byłem zadowolonym posiadaczem Canona 50D choć miałem go chwilę. Skoro wszystko szło na AUTO i skracałem czas migawki np do 1/160 albo nawet 1/250 to nic dziwnego, że zdjęcia przy słąbym oświetleniu wychodziły czarne. Nie mówiąc już o zachodzie Słońca... Dłuuuga nauka przede mną. Choć z Wasza pomocą czuje, że będzie to przyjemna nauka
    Pozdrawiam
    DS

  6. #6
    Awatar r_m
    Dołączył
    Dec 2021
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    95
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DariuszSikora Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedzi. A więc tak - po przyjrzeniu się info o zdjęciach wychodzi na to, że wartość F nie wychodzi poza minimum czyli 3.5 na ogniskowej 14mm. Przy ogniskowej 42mm jest F 5.6. Mam problem z podaniem informacji na temat czasu otwarcia migawki ponieważ na jednych zdjęciach jest np 250 a na innym 6. Czasami 1.2''. ISO w pomieszczaniach ( większość zdjęć przy słabym oświetleniu ) to 1600. W dzień 200. Idąż za poradą - ustawiam tryb "A", ISO 200 i... mam 20 sekund czas otwarcia migawki... Nie wiem jak trafić na takie ustawienie, które pozwoli mi np. zrobić zdjęcie lecącej mewy ale bez rozmazu skrzydeł i do tego jasne czy idących ludzi bez rozmazanych sylwetek.
    COBRA - tak jak piszesz - reszta zdjęcia jest ostra. Tylko np osoba gdy ruszy głową czy pies ogonem - są rozmazane. Tak więc jeśli ustawiam tryb z manualną regulacją przysłony - zdjęcia "naświetlają" się bardzo długo. Jeśli ustawię regulację czasu otwarcia migawki - są zbyt ciemne. Tryb AUTO lub AP w trybie cichej migawki powodują właśnie rozmycie ruchu.
    Teraz juz rozumie dlaczego nie byłem zadowolonym posiadaczem Canona 50D choć miałem go chwilę. Skoro wszystko szło na AUTO i skracałem czas migawki np do 1/160 albo nawet 1/250 to nic dziwnego, że zdjęcia przy słąbym oświetleniu wychodziły czarne. Nie mówiąc już o zachodzie Słońca... Dłuuuga nauka przede mną. Choć z Wasza pomocą czuje, że będzie to przyjemna nauka
    Pozdrawiam
    DS
    Mewę w locie polecam spróbować w trybie S (wtedy ustawiasz czas otwarcia migawki) i dać np. 1/2000. Iso na Auto, Przysłonę aparat dobierze sam.

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DariuszSikora Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedzi. A więc tak - po przyjrzeniu się info o zdjęciach wychodzi na to, że wartość F nie wychodzi poza minimum czyli 3.5 na ogniskowej 14mm. Przy ogniskowej 42mm jest F 5.6. Mam problem z podaniem informacji na temat czasu otwarcia migawki ponieważ na jednych zdjęciach jest np 250 a na innym 6. Czasami 1.2''. ISO w pomieszczaniach ( większość zdjęć przy słabym oświetleniu ) to 1600. W dzień 200. Idąż za poradą - ustawiam tryb "A", ISO 200 i... mam 20 sekund czas otwarcia migawki... Nie wiem jak trafić na takie ustawienie, które pozwoli mi np. zrobić zdjęcie lecącej mewy ale bez rozmazu skrzydeł i do tego jasne czy idących ludzi bez rozmazanych sylwetek.
    COBRA - tak jak piszesz - reszta zdjęcia jest ostra. Tylko np osoba gdy ruszy głową czy pies ogonem - są rozmazane. Tak więc jeśli ustawiam tryb z manualną regulacją przysłony - zdjęcia "naświetlają" się bardzo długo. Jeśli ustawię regulację czasu otwarcia migawki - są zbyt ciemne. Tryb AUTO lub AP w trybie cichej migawki powodują właśnie rozmycie ruchu.
    Teraz juz rozumie dlaczego nie byłem zadowolonym posiadaczem Canona 50D choć miałem go chwilę. Skoro wszystko szło na AUTO i skracałem czas migawki np do 1/160 albo nawet 1/250 to nic dziwnego, że zdjęcia przy słąbym oświetleniu wychodziły czarne. Nie mówiąc już o zachodzie Słońca... Dłuuuga nauka przede mną. Choć z Wasza pomocą czuje, że będzie to przyjemna nauka
    Pozdrawiam
    DS
    Wynika z tego że coś jest źle. Może przysłona w obiektywie się zacina ? Masz inny obiektyw ?
    U mnie przy nastawach:
    ISO = 200
    f = 5,6
    czas wychodzi mi w okolicach 1/50 s
    Zdjęcie robione w pokoju z jednym oknem.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzisiaj zrobiłem pierwszy test na zewnątrz - sporo śniegu, Słońce, ogólnie bardzo jasno. Tryb "A" czyli regulacja przysłony + ISO ustawione na 200 :
    F5,6 - czas wychodzi 1/640
    F4,5 - czas 1/400
    F3,5 - czas 1/1600 (w stronę Słońca)
    F3,5 - czas 1/800 (sporo w bok od Słońca)
    F11 - 1/125
    F16 - czas 1/60
    Więc wydaje mi się, że wszystko działa jak należy i na zewnątrz znajdę złoty środek. Gorzej w pomieszczeniu. Również dzisiaj przy takiej samej pogodzie i w pomieszczeniu z 1 oknem :
    F3,5 - czas 1/40
    F5,6 - czas 1/8 (ze światłem)
    F5,6 - czas 1/15 (pod światło)
    F9 - czas 1,3''
    O tyle o ile na zewnątrz myślę, że jakoś to ogarnę bo widzę, że w trybie z regulacją przysłony czy czasu otwarcia migawki jestem w stanie to ustawić (praktyka czyni mistrza) to w pomieszczeniu nadal pojawia się problem. Czas otwarcia migawki jest zbyt krótki aby zamrozić obraz. Nadal ruch głowy itp powoduje rozmycie tego elementu zdjęcia. A odpalanie lampy błyskowej przy takiej pogodzie w pomieszczeniu chyba mija się z celem. Jak Wy to ogarniacie chcąc zrobić zdjęcie komuś w pomieszczeniu? Jasne, że przy samych wnętrzach - no problemo - bo stabilizacja działa świetnie, ewentualnie statyw i jest pięknie.
    Pozdrawiam.

  9. #9
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    1/60 w domu ma szansę na ostre zdjęcie, w praktyce mówi się o 1/160 albo krócej. Jeśli lampa,to tylko zewnętrzna, którą można oświetlić sufit (czyli ustawić "pionowo").

    Nie bój się też podnieść ISO w domu.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    @DariuszSikora Nie musisz poprzestawać na ISO 200, przy stałej przysłonie podniesienie czułości (ISO) pozwoli skrócić czas naświetlania. Spokojnie można korzystać z ISO 640, 800.
    Drugi kierunek to jasne stałki. Seria obiektywów ze światłem F 1,2 to wersja PRO i swoje kosztuje, ale te ze światłem 1,8 (Olympus) lub 1,7 ( Panasonic), szczególnie używane, nie są już takie drogie.
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30.06.21, 18:18
  2. 14‑42mm F3.5‑5.6 II R vs 14‑42mm F3.5‑5.6 EZ Pancake
    By miromat in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 6.08.20, 15:59
  3. Olympus M10 mark II lub Mark III + jasny obiektyw
    By SarsaParilla in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.11.18, 20:24
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 6.08.18, 15:19
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.02.18, 11:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.