Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: E-M10 Mark III S + 14-42mm ez

  1. #11
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Rozważ też Sigmy ze światłem 1,4
    O ogniskowej 16, 30, 56 mm. Stosunkowo tanie i bardzo dobre jakościowo.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #12

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tyle, że w pomieszczeniu nie udało mi się jeszcze uzyskać czasu rzędu 1/60 sekundy. Max wyszło 1/40 i mniej. Musze faktycznie z tym ISO pokombinować. Co do obiektywów to na tą chwile muszę lekko przystopować z wydatkami. Nie nastawiam się, na żadne konkursy - dużo jeżdżę po Polsce i ogromną frajdę zaczęło mi sprawiać robienie zdjęć. Mam małe porównanie z Canonem o którym pisałem wyżej i mając Olympusa już wiem, że jednak można robic ładne zdjęcia... Jednak czasami chciałbym też zrobić coś w pomieszczeniach ale spoko - aparat w dłoń i ćwiczymy

  3. #13
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Zobaczysz jak się kiedyś dorwiesz do jakiejś stałki. Tylko broń boże nie czytaj forów bo się okaże, że nie możesz być zadowolony.

    Poza Sigmą, masz też fajne 45mm 1.8 Olympusa, który można wyrwać za nawet 600PLN za nowy, 25 1.7 Panasonica, który kiedyś był za jakieś 600pln, 17 1.8 Olympusa bywał w promocji za 1700-1800, ale jest tani w drugim obiegu... wybór spory.

  4. #14

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Oj wiem jak to jest ze stałkami bo miałem canona 50mm 1.8 i wiem, że różnica jest ogromna. Wszystko w swoim czasie - to na pewno

    A powiedzcie mi proszę jeszcze jedną rzecz. Dokopałem się do opcji stabilizacji obrazu. Są różne możliwości ale mnie interesuje ta standardowa a nie panorama itp. Wszystko ok bo jest włączona ale jest też jakieś ustawienie ogniskowej do stabilizacji. I jest ono ustawione na 9mm. Ustawienie wygląda tak _ _ _ _._ więc mogę ustawić np 14mm (kit 14-42). O co chodzi w tym ustawieniu ? Nie da się ustawić całego zakresu z pauzą - chyba że powinienem wpisać 1442.0 ?
    Ostatnio edytowane przez DariuszSikora ; 3.04.22 o 13:26

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    E-M10 Mark III S + 14-42mm ez

    Cytat Zamieszczone przez DariuszSikora Zobacz posta
    Mam problem z podaniem informacji na temat czasu otwarcia migawki ponieważ na jednych zdjęciach jest np 250 a na innym 6. Czasami 1.2''.
    To oznacza odpowiednio 1/250 s, 1/6 s i 1,2 s.

    Cytat Zamieszczone przez DariuszSikora Zobacz posta
    Idąż za poradą - ustawiam tryb "A", ISO 200 i... mam 20 sekund czas otwarcia migawki... Nie wiem jak trafić na takie ustawienie, które pozwoli mi np. zrobić zdjęcie lecącej mewy ale bez rozmazu skrzydeł i do tego jasne czy idących ludzi bez rozmazanych sylwetek.
    Jeśli przy ISO 200 masz czas 20 s, to albo fotografujesz po ciemku, albo używasz kosmicznych wartości przysłony. Chyba że źle odczytujesz czas. Wartość 20 na wyswietlaczu to nie 20 s, tylko 1/20 s. 20 s to byłoby 20”.

    Żeby zrobić ostre zdjęcie pozującemu nieporuszającemu się człowiekowi, bezpiecznym czasem powinna być 1/60 s. Niestety obiektyw, który masz, często może okazać się za ciemny, by uzyskać taki czas w pomieszczeniu przy ISO 200. Wtedy musisz się ratować dużo wyższymi czułościami.

    Żeby zrobić ostre zdjęcie poruszającego się obiektu, potrzebujesz 1/250 s, 1/500 s, 1/1000 s lub nawet krócej - w zależności od szybkości ruchu i kąta widzenia obiektywu. W przypadku ptaka w locie, sprzętem który masz, uda Ci się to zrobić jedynie w warunkach bardzo dobrego oświetlenia (lub kosmicznych wartości ISO, które zrujnują jakość obrazu). Pochmurny dzień już będzie problemem.

    Drobna rada: używaj trybu A tylko wtedy, gdy przysłoną chcesz kontrolować głębię ostrości. Ponieważ obiektyw, który posiadasz, jest na tyle ciemny, że daje znikomą kontrolę nad głębią ostrości, nic tutaj na A nie zdziałasz. Jeśli fotografujesz tym obiektywem poruszające się obiekty, używaj trybu S i wybieraj czas adekwatny do szybkości ich ruchu.
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 3.04.22 o 13:25
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #16

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Szybki test w pomieszczeniu przy słonecznej pogodzie i jednym oknie - program "S" - regulacja czasu otwarcia migawki :
    F3,5 1/200 EV +0,7 14mm - ISO...6400
    Przy takich samych ustawieniach ale ISO ręcznie na 400 - zdjęcie właściwie czarne
    Nie udało mi się zejść z ISO poniżej 4000 tak aby zdjęcie było jasne.

    Zdjęcia na zewnątrz w tym samym trybie i czasie otwarcia migawki rzędu 1/200 - 1/400, ISO 200 i F4 wychodzą bardzo ładne.
    Tak jak pisałem wyżej - muszę trafić jakiś złoty środek przy gorszej pogodzie i zdjęciach wewnątrz. Dlatego bardzo Wam dziękuję za wszystkie pomysły a właściwie podstawy, na których mogę się opierać i szukać parametrów adekwatnych do warunków.

  7. #17

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    A powiedzcie mi proszę jeszcze jedną rzecz. Dokopałem się do opcji stabilizacji obrazu. Są różne możliwości ale mnie interesuje ta standardowa a nie panorama itp. Wszystko ok bo jest włączona ale jest też jakieś ustawienie ogniskowej do stabilizacji. I jest ono ustawione na 9mm. Ustawienie wygląda tak _ _ _ _._ więc mogę ustawić np 14mm (kit 14-42). O co chodzi w tym ustawieniu ? Nie da się ustawić całego zakresu z pauzą - chyba że powinienem wpisać 1442.0 ?
    Masz obiektyw systemowy (komunikujący się stykami z korpusem) i korpus wie jaka jest ogniskowa, dla zooma też. Ten paramert o którym piszesz (u Ciebie ustawione 9mm) to ręczne ustawienie dla obiektywu bez styków. Wtedy ogniskową musisz podać, żeby stabilizacja prawidłowo działała.

  8. #18
    Awatar r_m
    Dołączył
    Dec 2021
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    95
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DariuszSikora Zobacz posta
    Szybki test w pomieszczeniu przy słonecznej pogodzie i jednym oknie - program "S" - regulacja czasu otwarcia migawki :
    F3,5 1/200 EV +0,7 14mm - ISO...6400
    Przy takich samych ustawieniach ale ISO ręcznie na 400 - zdjęcie właściwie czarne
    Nie udało mi się zejść z ISO poniżej 4000 tak aby zdjęcie było jasne.

    Zdjęcia na zewnątrz w tym samym trybie i czasie otwarcia migawki rzędu 1/200 - 1/400, ISO 200 i F4 wychodzą bardzo ładne.
    Tak jak pisałem wyżej - muszę trafić jakiś złoty środek przy gorszej pogodzie i zdjęciach wewnątrz. Dlatego bardzo Wam dziękuję za wszystkie pomysły a właściwie podstawy, na których mogę się opierać i szukać parametrów adekwatnych do warunków.
    Podpowiedz kolejna przestaw tak żeby nie było EV +0,7 to spowoduje, że iso spadnie….

    kolejna kwestia, jeśli testujesz wewnątrz to istotne jest to komu/czemu robisz to testowe zdjęcie i jak ten obiekt jest położny względem okna (wpadającego światła). Jeśli celujesz i robisz zdjęcie czegoś w ciemnym kącie pokoju to iso będzie wysokie, jesli zdjęcie kwiatka stojącego na parapecie w bezpośrednim świetle wpadającym oknem to powinieneś mieć mniej więcej parametry jak na zewnątrz. Sprawdź
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 3.04.22 o 21:20

  9. #19
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    +0,7 EV spowoduje wydłużenie czasu, co da rozmycie osób - nie będzie zamrożenia ruchu.
    Wszystko zależy jakie osoby chcesz "zamrozić". Jak dzieci to lampa zostaje niestety, lub bardzo bardzo jasna stałka.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  10. #20

    Dołączył
    Apr 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Hmm a więc dzisiaj będzie test z EV. Jak tylko wstane bo nie spałem od wczoraj rano I muszę na 3h się położyć. Później sprawdzę jaki wpływ na ISO I inne parametry ma to EV I dam Wam znać o szczegółach. Jesteście wielcy!

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30.06.21, 18:18
  2. 14‑42mm F3.5‑5.6 II R vs 14‑42mm F3.5‑5.6 EZ Pancake
    By miromat in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 6.08.20, 15:59
  3. Olympus M10 mark II lub Mark III + jasny obiektyw
    By SarsaParilla in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.11.18, 20:24
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 6.08.18, 15:19
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.02.18, 11:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.