Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Blenda

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Blenda

    Proszę o porady odnośnie zakupu i stosowania blendy. Chciałbym doświetlać osobę lub kilka osób albo też niewielkie obiekty.
    Pytania:
    Jak duża blenda? A może mała - poręczna ( tak fi 60 cm) plus większa?
    Jaki kolor blendy?
    Jakieś rozwiązania praktyczne co do przenoszenia i użytkowania.
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  2. #2
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Nie popełnij błędu i nie kupuj 5 w 1. Tylko i wyłącznie biało-srebrna. Rozmiar zależny od kadru. Do portretu mniejsza, 80-90-120, do całej osoby potrzebna jest ta 180 cm.

  3. #3
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    A co jest złego w 5 w 1?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    @Jacek_Z dziękuję. @koza - pewnie Jacek miał na myśli, że reszta jest mało użyteczna.
    Sporo sobie wyjaśniłem oglądając film Jakuba Kaźmierczaka https://www.youtube.com/watch?v=DehAMQLsrz0

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Wstępnie moją uwagę zwróciła Panelite 120 x 180 cm Silver/White. Z uwagi na koszt zastanawiam się ...
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  5. #5
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    A co jest złego w 5 w 1?
    Zdziwię cie. Powodem by tego nie kupować jest... czas i wygoda. Zadam pytanie. Zawsze wiesz jakiej z tych stron użyć? Białej czy srebrnej? Zapewne nie. Lepiej spróbować. Obrócenie blendy zajmuje sekundy. Czy aby na pewno? Weź blendę 5 w 1 i to zrób. Załóżmy, że mam biały mat. By zobaczyć jak odbije srebrna musisz rozpiąć zamek, wywinąć materiał na drugą stronę i zapiąć. Po czym stwierdzasz, że srebrna jest za mocna i wracasz do matu. Czyli znowu rozpinasz, wywijasz, zapinasz. A modelka czeka. Dodam, że pozostałe 2 kolory nie są prawie nigdy używane. Czasami dyfuzor. Ale ... dyfuzor małych rozmiarów jest do kitu, bo jego cień obejmie najwyzej twarz, ale juz nie tło za modelką. Dlatego dyfuzory są oferowane w rozmiarach 2x2 i 3x3 m.
    Ergo - z blendy 5 w 1 przydaje się tylko biały i srebrny, reszta ... tylko przeszkadza w sprawnym posługiwaniu sie takim ekranem.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 6.03.22 o 19:42

  6. #6
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    No spoko, ja mam standardowo ustawione na srebrną i czasem jak się bawię to zamieniam na złotą .

  7. #7
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Nie pochwalam tego Srebrna w słoneczny dzień jest za mocna. Daje cień w drugą stronę (nos). Wtedy najczęściej się używa matowej białej. No chyba, ze focimy w cieniu. Wtedy srebrna. Albo w pochmurny dzień.
    Złota w ogóle jest do kitu. Zmienia kolor, WB. I to niestety tylko z jednej strony kadru.
    Sam mam taką srebrno-zlotą Lastolite. Używana wyjątkowo rzadko.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 6.03.22 o 19:50

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Jak już decydujesz się na 180 (ja wolę 200) to brałbym 5w1. Masz doświetlenie, dyfuzor, murzyna oraz czarne i białe tło gdybyś chciał popstrykać w domu z lampką. Pamiętaj, że blenda, to puszczanie zajączków prosto w oczy, srebrna raczej w bardzo pochmurne dni, chyba, że ktoś pozuje za karę, albo za sporą kasę. W słoneczny dzień wiele osób nie wytrzymuje nawet białej. No i do takiej blendy raczej jest potrzebny trzymacz, w plenerze to jest niezły żagiel. Bez trzymacza coś mniejszego (120) i też stawiam na 5w1, cięższa, mniej wrażliwa na wiatr.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Blenda - homemade
    By NightCrawler in forum Studio
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.04.10, 22:29
  2. Domowe studio - blenda za grosze
    By pajkert in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 6.10.09, 12:39
  3. Jaka blenda - wymiary
    By Shevers in forum Studio
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 17.06.09, 15:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.