Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Aparat do fotografowania sportu - amatorsko

  1. #1

    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Aparat do fotografowania sportu - amatorsko

    Witam.

    W chwili obecnej mam Nikona D7100 i obiektyw Sigma 70-200 2.8 wersja II bez stabilizacji.

    Moi drodzy gdybym zadał pytanie czy dostanę aparat że stajni Olympusa z:
    - celnym dobrze działającym AF nawet po zmroku przy sztucznym stadionowym osiwetleniu
    - użyteczne ISO do poziomu 3200 (mało światła)
    - tryb seryjny 8-9 kl/s
    -najlepiej uszczelnione body

    To jakiego body (mogą być pierwsze wersję aparatów) i jaki obiektyw jako amator powinienem szukać.?

    Coś co da mi taka sama ergonomię jak D7100 ale lepszy AF i lepszy tryb seryjny.?

  2. #2
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    OM-1 Ale to 10k póki co.

    A jak nie, to może M5 Mark III albo M1 Mark II - są w dobrych cenach a mają świetny AF (nie mam porównania z D7100).

  3. #3

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    - celnym dobrze działającym AF nawet po zmroku przy sztucznym stadionowym osiwetleniu
    narastająco e-m5mark3, e-m1mark2, e-m1mark3, e-m1x, om-1
    - użyteczne ISO do poziomu 3200 (mało światła)
    wymienione e-m mają te same matryce, om-1 nowa matryca. Pytanie też co dla kogo oznacza użyteczną jakość.
    - tryb seryjny 8-9 kl/s
    wszystkie to mają, parametry narastająco jak w pkt1.
    -najlepiej uszczelnione body
    wszystkie wymienione są uszczelnione.
    A teraz obiektyw
    : chyba najlepszy prawdopodobnie 40-150 f 2,8 ale, że jest sporawy to e-m5 odpada.
    Chyba, że dadzą radę 12-100 f4 stabilizowany. Albo nowy 40-150 f4
    Problem z tym ostatnim obiektywem oraz aparatem om-1 jest taki, że wczoraj je pokazano więc nie ma testów zwykłych użytkowników oraz brak RAW-ów dla aparatu. No i cena za body10ty.zł
    Więc może będzie najlepiej kupić nikona d850 za12-13tys zł.i zostawić całą szklarnię. I ja bym chyba to rozwiązanie wybrał.

    Bo systemu olka trzeba się nauczyć w sensie efektywnej obsługi aparatu
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

  4. #4
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    @malyd77, do fotografii sportu przy kiepskim oświetleniu system MFT wyjątkowo się nie nadaje, niezależnie od tego co piszą "ambasadorzy" czy inni "influencerzy". To najgorszy możliwy wybór.
    Jeżeli jak piszesz masz aparat APS-C i obiektyw 70-200 f2.8, to zostaw obiektyw a zmień aparat na FF. Przejście na MFT przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    @malyd77, do fotografii sportu przy kiepskim oświetleniu system MFT wyjątkowo się nie nadaje, niezależnie od tego co piszą "ambasadorzy" czy inni "influencerzy". To najgorszy możliwy wybór.
    Jeżeli jak piszesz masz aparat APS-C i obiektyw 70-200 f2.8, to zostaw obiektyw a zmień aparat na FF. Przejście na MFT przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

    Bardzo rozsądna opinia. Uściślając MFT nie nadaję się do szybkiej akcji w kiepskim świetle.
    Można robić zdjęcia sportu, jeśli tymi sportami będą szach lub bridge.

    To że ktoś chce fotografować sport. Nie zwalnia go z obowiązku posiadania odpowiedniego sprzętu. W tym wypadku jedną z możliwości jest nabycie N D500 . Jest w działaniu podobny do D850. Szybki celny AF.
    Wspomniana sigma 70-200 nie jest wybitnym szkłem. Jest miękka już na brzegach DX, Więc może D500 będzie z tą sigmą jako tako się dogadywać..... Choć nie wiem czy ten obiektyw nadąży za D500.
    Bo może przyczyną całego zamieszania jest wspomniana sigma. I wystarczy ją wymienić na coś lepszego i to zadowoli użytkownika.

    Inną możliwością jest zmiana systemu. Tylko jestem przekonany, że skończy się to wielkim rozczarowaniem. No i oczywiście niepotrzebnym wydaniem kupy szmalu.

  6. #6

  7. #7
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Wspomniana sigma 70-200 nie jest wybitnym szkłem. Jest miękka już na brzegach DX, Więc może D500 będzie z tą sigmą jako tako się dogadywać..... Choć nie wiem czy ten obiektyw nadąży za D500.
    Bo może przyczyną całego zamieszania jest wspomniana sigma. I wystarczy ją wymienić na coś lepszego i to zadowoli użytkownika.
    Wiesz co, używałem kiedyś tej Sigmy z Canonem 50D i faktycznie to nie jest wybitny obiektyw - to starszy model. Zdjęcia wychodziły dość miękkie.
    Natomiast bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie kiedy go założyłem na pełnoklatkowy 6D - dostał jakby drugie życie, zdjęcia były dużo ostrzejsze.
    Wydaje się że ten obiektyw działa lepiej na większych matrycach o mniejszym zagęszczeniu pikseli.
    To nie jest odosobniony przypadek, a w zasadzie reguła - np. mój Samyang AF 50 f1.4 pod Sony E oryginalnie używałem na pełnoklatkowym A7 MK II i byłem naprawdę zadowolony, obrazek jak żyleta.
    W zeszłym roku zabrałem go jako porterówkę na wakacje z Sony A6500 czyli APS-C, i nie wierzyłem własnym oczom jakie mydło dawał. Myślałem że coś się stało.
    Więc na wszelki wypadek po powrocie do domu jeszcze raz podłączyłem pod FF i znowu było dobrze. Po prostu rozmiar matrycy robi swoje.
    Jasne, nie chodzi mi tu o skrajne narożniki, tylko ogólną jakość zdjęcia jako całości, ale wiesz o czym mówię.
    Więc zaryzykowałbym po prostu zmianę body na FF i myślę że będzie jednak ostrzej niż jest, no i mniejsze szumy oczywiście.
    Co nie zmienia faktu że mistrzem AF ten obiektyw nigdy nie był.
    Niestety prawda jest taka że fotografia sportu (i do tego w kiepskim świetle) to jak z fotografią przyrody - bardzo wymagający temat dla sprzętu - trzeba wyłożyć wiele monet

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    To chyba dość częste, że szkło z 50D są miękkie a z 6D już nie koniecznie. To samo tyczy się AFu.
    Jak jest z Nikonie D7200 nie wiem bo nie miałem.
    Mam D500 i jakością obrazka nie odbiega od D850. Zresztą ponoć bliźniacza matryca. Oczywiście uwzględniając różnice DX I FF.
    D 850 ceną nie rozpieszcza. A crop to też krótsze ogniskowe, co dla amatora jest nie bez znaczenia.

    Co do bezluster to mam mieszane uczucia. Ja widzę dużą ingerencję softu w obrazek. Zwłaszcza w bezlustrach FF.
    Ale to już całkiem inna bajka.

  9. #9
    Awatar r_m
    Dołączył
    Dec 2021
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    95
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Jeśli już coś jest ze stajni Nikona to nie wiem czy nawet z50 by nie dała temu nowego życia trochę, bo i af jest do 11 fps z trakingiem (inny Af niż w d7100) i choćby stąd ISO używalne jest jak dla mnie "na oko" lepsze niż w d7100 (https://www.dpreview.com/reviews/ima...dget=1&x=0&y=0)

    A jest taniej nabyć niż z6 (które by dało lepszy AF performance i ISO) czy d500...
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 17.02.22 o 10:09 Powód: literówki i uzupełnienie kontekstu

  10. #10

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Mam wątpliwości czy ta Sigma 70-200 by z "Zetkami" dobrze działała w dodatku przez FTZ.
    Zapewne trzeba byłoby kupować jakieś szkła do systemu Z - a tych raz że za wiele nie ma, a dwa kosztują, że ho, ho
    D7100 niestety nie jest najlepszy do zastosowań "szybki sport i przyroda" - AF nie jest pewny, bufor malutki i szybko się zapycha, szybkość wtedy ostro leci w dół.
    Chyba najlepsze byłoby to, co już tu padło - pomyśl o przejściu na D500 (lepsza, choć "mniejsza" matryca i najlepszy AF w DXach) albo o D850 - bo przy całym szacunku dla D750 to też nie jest aparat najlepszy do sportu, a nowszy D780 kosztuje dzisiaj więcej niż w dobrym stanie używany D850. Ewentualnie popatrz jeszcze na używki D4S albo D5 (tu już jest jednak drogo).
    Ludziska teraz się pozbywają lustrzanek przechodząc na bezlustra, można coś fajnego wyhaczyć.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 5.12.12, 10:32
  2. LeonAmator Amatorsko
    By LeonAmator in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12.06.11, 00:22
  3. Aparat do fotografowania dokumentów do 500 zł
    By Davi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19.04.11, 22:06
  4. Foty do oceny, amatorsko
    By bartek86 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 203
    Ostatni post / autor: 8.06.10, 10:09
  5. amatorsko wypstrykane
    By jagacicha in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 23.05.10, 21:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.