Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Panasonic LUMIX G Vario 7-14 f/4 ASPH

  1. #1
    tt
    Gość

    Panasonic LUMIX G Vario 7-14 f/4 ASPH

    W oczekiwaniu na pojawienie się używek 8-35 (mam nadzieję, że pojawią się jesienią/zimą 2022 r.) przeglądałem inne szerokokątne obiektywy m4/3.
    Oczywiście 7-14/f2.8 na pewno jest najlepszy... Ja jednak nie potrzebuję 2.8. Po co więc tak duży i drogi obiektyw?
    Jeśli chodzi o wielkość i cenę (ok. 2000 zł) to założenia spełnia LUMIX 7-14 f/4.
    Ale nic dobrego o nim nie znalazłem w sieci. To naprawdę aż tak zły obiektyw jest?

  2. #2
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.094
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Nie, to ty kiepsko szukałeś. To bardzo dobry obiektyw, i jest sporo o nim na anglojęzycznych stronach

  3. #3
    tt
    Gość
    No tak, ale w wielu z nich można natrafić na, delikatnie mówiąc, nieprzychylne opinie.
    Dwie pierwsze z brzegu:
    Olympus 7-14mm f/2.8 vs Panasonic 7-14mm f/4 – Quick comparison - Mirrorless Comparison
    Panasonic 7-14mm vs Olympus 9-18mm - Page 2 of 2 - Admiring Light

    Może Ty miałeś więcej szczęścia w szukaniu?

  4. #4
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.094
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    No i przeczytałeś wniosek z pierwszego linka?

    "Lumix 7-14mm sprawdza się znakomicie, mimo że jest znacznie starszym obiektywem.Bardzo dobrze konkuruje pod względem ostrości i dystorsji, a na średnich wartościach przysłony jest nawet nieco ostrzejszy w rogach i na środku. Istotną zaletą jest oczywiście rozmiar i waga. Ci, którzy wolą zachować kompaktowy sprzęt, skłaniają się ku obiektywowi Panasonic. Jego główną wadą są odblaski ducha, które są bardziej inwazyjne niż te z obiektywu Olympus."


  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ToTom Zobacz posta
    ...
    Oczywiście 7-14/f2.8 na pewno jest najlepszy... Ja jednak nie potrzebuję 2.8. Po co więc tak duży i drogi obiektyw?...
    Więc może jednak Laova 7,5 ? Nie ma 2,8 - ma 2,0 Kosztuje też ok. 2 K Na dokładkę jest rektalinearny.
    A wielkość ? ...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	laova.jpg
Wyświetleń:	397
Rozmiar:	1,53 MB
ID:	241181
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.864
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    7-14f4 też jest rektilinearny. I na podstawie własnych doświadczeń mogę potwierdzić że jakość (zarówno optyczna jak i mechaniczna) bardzo dobra. Laowa jaśniejsza, mniejsza i lżejsza - ale jednak w pełni manualna (a więc brak AF i niekompletne dane EXIF przy zdjęciu) i bez zooma. Nie robiłem dokładnych porównań ale ze względu na prostszą konstrukcję optyczną Laowa może dawać mniej flar i blików pod światło. Gdybym miał sobie zostawiać jeden - wybrałbym jednak Panasonica.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.094
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Mam Panasonic 7-14 od dawna , i to naprawdę udany obiektyw, co podzielają też inni użytkownicy jak i testy . Nie wiem dlatego skąd stwierdzenie "To naprawdę aż tak zły obiektyw jest?"

  8. #8
    tt
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Roberto73 Zobacz posta
    Mam Panasonic 7-14 od dawna , i to naprawdę udany obiektyw, co podzielają też inni użytkownicy jak i testy . Nie wiem dlatego skąd stwierdzenie "To naprawdę aż tak zły obiektyw jest?"
    Pytanie. To jest pytanie. Nie stwierdzenie. Ma pytajnik na końcu. Liczyłem na opinie użytkowników. Dlatego zapytałem. Nie stwierdziłem. Zapytałem.
    Wszędzie, gdzie czytałem, piszą o okropnych flarach. Lubię zdjęcia w górach ze słońcem w kadrze. W dotychczasowych UWA (Sony E10-18, Fuji 10-24) nie miałem z tym problemów.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.864
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Przełamałem swoje lenistwo i zrobiłem krótkie porównanie pod względem flar i blików trzech szerokokątnych obiektywów rektilinearnych do m4/3 - Olympusa 9-18f4-5.6, Panasonica 7-14f4 i Laowy 7.5f2.Wszystkie obiektywy były ustawione na pzrysłonę 4, zoomy na najkrótszą ogniskową. Panasonic i Laowa miały założone fabryczne osłony pzreciwsłoneczne, Olympus był bez osłony (o ile wiem fabrycznie nie była dostarczana z tym obiektywem). Na początek wspólne zdjęcie dla porównania rozmiarów (Olympus w pozycji transportowej, osłona przeciwsłoneczna na Laowie odwrócona dla zmniejszenia rozmiarów).
    Nazwa:  PG137435.JPG
Wyświetleń: 345
Rozmiar:  463,5 KB


    W rogu kadru kinkiet z dwiema diodowymi żarówkami ledowymi świecącymi w kierunku aparatu - typowymi GU10 o mocy 4.7W i kącie świecenia ok. 120 stopni. Pokój z włączonym oświetleniem kilkoma żarówkami - a więc kontrasty znaczne, ale nie ekstremalne.

    Olympus 9-18:
    Nazwa:  1-OL9-18.JPG
Wyświetleń: 343
Rozmiar:  537,1 KB


    Dla pozostałych dwóch obiektywów kadr nieco zmieniony ze względu na szerszy kąt widzenia tak, aby kinkiet nadal był w pobliżu rogu kadru:

    Panasonic 7-14:
    Nazwa:  1-PA7-14.JPG
Wyświetleń: 340
Rozmiar:  562,7 KB


    Laowa 7.5:
    Nazwa:  1-LA7,5.JPG
Wyświetleń: 339
Rozmiar:  579,8 KB


    Jak widać różnica w kącie widzenia między Olympusem a Panasonikiem i Laową jest wyraźna, między Panasonikiem a Laową znacznie mniejsza.
    A teraz warunki ekstremalne - pokój znacznie słabiej oświetlony, w rogu kadru skierowane na aparat dwa reflektorki ledowe GU10 5W o wąskim kącie świecenia (nie pamiętam dokładnych danych producenta ale chyba 30 stopni).

    Olympus 9-18:
    Nazwa:  2-OL9-18.JPG
Wyświetleń: 337
Rozmiar:  301,6 KB


    Panasonic 7-14
    Nazwa:  2-PA7-14.JPG
Wyświetleń: 338
Rozmiar:  348,9 KB


    Laowa 7.5
    Nazwa:  2-LA7,5.JPG
Wyświetleń: 336
Rozmiar:  335,4 KB


    Jak widać pod względem przenoszenia kontrastu i flar Laowa i Panasonic wypadają podobnie, Olympus chyba minimalnie lepiej (sądzę, ze kąt widzenia miał tu znaczenie), natomiast Panasonic daje znacznie więcej blików od konkurencji (moim zdaniem przy normalnych warunkach użytkowania jest ta ilość blików całkowicie akceptowalna). Na porównanie ostrości rysowania i aberracji czasu dziś nie miałem, ale na podstawie zdjęć które w ubiegłym roku wykonywałem Panasonikiem uważam, że jest bardzo dobrze. Można zresztą porównać testy tych obiektywów na stronie http://www.photozone.de/m43 - trochę tylko szkoda, że Laowa testowana na matrycy 16Mpix a pozostałe na 12Mpix co nieco utrudnia bezpośrednie porównanie.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 31.01.22 o 22:03
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Aż chciałem dać plusa, a tu zonk
    Dzięki Marku - dobra robota
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.