Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: E-500 problem z AF?

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2022
    Mieszka w
    Niemcy
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E-500 problem z AF?

    Cześć

    To mój pierwszy post na Waszym forum. Ostatnio kupiłam „dziadzia” E-500. Urzekła mnie w nim kolorystyka zdjęć. Jest piękna. Wcześniej pracowałam na lustrzankach od Sony oraz Canon ale to chyba Olympus urzekł mnie najbardziej swoimi zdjęciami. Ale… No właśnie.

    Wykonuje zdjęcia głównie macro lub dla swojego dziecka podczas spaceru. Dzieć należy do tych ruchliwych - ostatnio podczas spaceru kilka zdjęć wykonanych Olympusem wyszły piękne, nie są rozmazane. Jednak większość zdjęć jest rozmazana, albo przód jest rozmazany (postać) a tył ostry. Przyznam, ze jeszcze się docieram z aparatem i pewnie cos zle ustawiam, ze tylko niektóre zdjecia są ostre. Druga sprawa - zdjecia w domu są totalnie nie do zrobienia. To mnie bardzo zaskoczyło, w poprzednich aparatach (Sony, Canon) nie miałam problemu aby zrobić „zwykle” zdjęcie w domu - w Olympusie jest to niewykonalne ponieważ całe zdjęcie jest rozmazane, nie ostre. Próbowałam różnych trybów, ustawień jednak efekt ciagle jest ten sam, czyli żaden.

    Czy moglibyście mnie trochę naprowadzić Jak poprawnie ustawić aparat, lub co zmienić aby zdjecia w ruchu, na zewnątrz wychodziły ostre?


    Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam

  2. #2

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    Cześć,

    Myślę, że Twój problem spowodowany jest zbyt długim czasem naświetlania. Potwierdza to:
    większość zdjęć jest rozmazana, albo przód jest rozmazany (postać) a tył ostry
    Sprawdź w exifie jakie były ustawione czasy naświetlania. W jakim trybie fotografowałaś? Jaka ogniskowa?
    Ustaw sobie priorytet czasu i czas powiedzmy 1/100 sekundy lub krócej i sprawdź.

    zdjecia w domu są totalnie nie do zrobienia
    Bo w domu jest ciemno. Otwóż mocniej obiektyw, podnieś ISO. Jeśli to nie wystarczy (a pewnie nie), użyj lampy błyskowej.

    Próbuj i pytaj

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    Dziadek to był E-1
    Ok, zacznijmy od początku. Załącz jakieś zdjęcie abyśmy mieli pojęcie na jakich parametrach je robisz - ISO, przysłona, czas, obiektyw.
    Nie pamiętam, ale E-500 chyba nie ma stabilizacji... więc jest jak jest
    ps. do macro powinnaś mieć dedykowany obiektyw -> ZD 50/2,0. Inne obiektywy to raczej pseudo-makro. To generuje koszty.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.084
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    "pracowałam" yhmmmm

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.574
    Siła reputacji
    192
    Moja galeria
    E500 nie ma ISO Auto takiego jak współczesne aparaty, nie ma użytecznych wysokich ISO. Do zdjęć w pomieszczeniu dobiera bardzo długie czasy, co sprzyja poruszeniu zdjęcia.
    Dzisiaj prawie wszystkie komórki jakich dotykałem, umożliwiają robienie zdjęć w pomieszczeniu przy słabym świetle. Cyk i jest znośna fotka.
    TJ

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    1/30 s to za długi czas naświetlania dla ludzi - widać będzie każde ich poruszenie się.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    To co @epicure napisał to raz, dwa - to długa ogniskowa, która przy braku stabilizacji powoduje poruszenia.
    Dla ludzi lepszym obiektywem będzie 14-42.
    40-150 to dużo za dużo.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    To co @epicure napisał to raz, dwa - to długa ogniskowa, która przy braku stabilizacji powoduje poruszenia.
    .
    No ale poruszenia przy długiej ogniskowej to też kwestia czasu naświetlania

    Tak czy owak - do fotografii ludzi - a szczególnie dzieci - 1/250s to absolutne minimum nawet przy fotografii "statycznej".

Podobne wątki

  1. Problem z 560UZ, w czym problem, ile to może kosztować?
    By damian81293 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 4.02.10, 18:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.