Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 35 z 35

Wątek: JPEG XL - nowy format kodowania obrazu

  1. #31
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    A widzisz, nie zgodzę się - oczywiście jeśli chodzi o mnie.
    Nowości ? Pracuję na Linuxie, czasem jest trudno, czasem trzeba popracować aby cel osiągnąć. Wymaga to czasu, pracy, wiedzy, ale satysfakcja jest nieziemska.
    Więc nie - nie mam sceptycznego podejścia do nowości.
    Potrafię zaimplementować moje przeglądarki tak aby obsługiwały pliki o których dyskutujemy w tym wątku.
    Co z tego, że tylko ja. Z przyjemnością skorzystałbym z nowości, byle moc się podzielić zdjęciami w tych formatach z innymi użytkownikami. Ale... 99,99% użytkowników nie ma takiego pierdolca jak ja
    No tak....za uogólnienie dostałem w zęby. Trzeba uważać co się pisze.
    Bogdan ja też lubię wyzwania, nowinki.... Ale nie postrzegam wprowadzenia nowego kolejnego formatu zapisu zdjęć za coś tak istotnego, aby poświęcać na jego okiełznanie tyle czasu , zachodu i energii. To coś w stylu nowego "papieru w słoniki" który lepiej ma spełniać swoją rolę od poprzedniego.Do niedawna, jak to się mówi, wiodącego wyrobu na rynku.
    To powinno być dostępne od ręki z "automatu". Jeśli jest zaimplementowane we wszystkich przeglądarkach.... mogę zapisać w LR albo C1 w takim formacie swoją pracę. Ok, podejmuję decyduję czy chce czy nie używać to coś.
    Fajna nowinka to by była fotografia 3D, Olympus który sam robi zdjęcia, wysyła je do netu i wygrywa poprawkę ..... itd.

    Przestała mnie już dawno temu bawić walka z systemami operacyjnymi czy konserwacją systemu, aby poprawnie robił to, co ma robić, a nie robi . Też mam linuxa, ale już w najłatwiejszej do utrzymania wersji. Szkoda mi czasu na taką walkę Dla mnie, system powinien działać, bo jest tylko platformą do używania potrzebnego mi w życiu oprogramowania. Wolę zaoszczędzony czas spędzić w plenerze czy na robieniu innych rzeczy.

    Oczywistym jest , że jeśli Ciebie to bawi nie zamierzam cię od tego odwodzić czy krytykować. To Twój wybór do którego masz prawo.

  2. #32
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Nie rozumiem Waszego sporu(?)
    MZ nie w tym problem, czy przeglądarka potrafi pokazać.
    Przecież żeby coś przeglądarka pokazała, najpierw to coś utworzyć. Przekonwertowanie jpg do jxl to sztuka dla sztuki. Programy edycyjne już teraz powinny potrafić zapisać obrobionego rawa do jxl, wtedy pokazywanie w necie jxl miałoby sens.
    Wyobraźmy sobie, że na naszym forum ktoś pokazał zdjęcie w jpg i ktoś inny ma jakieś uwagi, próbuje zademonstrować swoją wersję. Najczęściej jest to wersja o wyraźnie słabszej jakości (zapis z kompresją już skompresowanego zdjęcia). Autor często również ma problem, bo chcąc poprawić zdjęcie zapisane w jpg (nie ma tif ani png), musi wracać do raw i powtarzać całą obróbkę. Najczęściej wynikiem jest zupełnie inne zdjęcie. Gdyby zdjęcie było zapisane w jxl, można byłoby je ponownie obrabiać zapisać po obróbce bez strat
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  3. #33
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    https://twitter.com/jonsneyers/statu...42556468584454
    17 grudnia 2021r Jon Sneyers @jonsneyers
    Standard JPEG XL został już formalnie zatwierdzony: ostateczny projekt normy międzynarodowej (FDIS) ISO/IEC 18181-1 (specyfikacja strumienia kodu JPEG XL) został zatwierdzony jednogłośnie; Międzynarodowa Norma zostanie opublikowana w styczniu 2022 roku. Gotowe!
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  4. #34
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Międzynarodowa Norma zostanie opublikowana w styczniu 2022 roku. Gotowe!
    I bez licencji. Super. Ale ..
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Jak dotąd żadna z popularnych przeglądarek internetowych nie wyświetli zdjęć zapisanych jako HEIC i nie planuje (licencje).
    Takich obrazków nie zobaczymy w internecie, ani ich w ten sposób nikomu nie pokażemy.
    To go dyskwalifikuje dla 99,99% użytkowników.
    Przekonwertowanie archiwów jpg niewiele pomoże, bo skoro w jpg nie ma danej informacji to jxl jej nie wytworzy. Natomiast jpg ma wiele wad, jak wiemy. Tylko 8 bit, brak przeźroczystości, brak warstw - to te z ważniejszych.
    Dobrze byłoby już od teraz używać tego formatu używając PS, LR czy C1, zapisywać do jxl, ale potem te jxl przekonwertować na jpg, żeby pokazać zdjęcia na forum, na fejsie, insta itd itd.
    Dla ludzi zajmujących się fotografią profesjonalnie (albo po prostu wytwarzających miesięcznie duże ilości zdjęć) zachowujących bogate archiwa plików które obrabiali i zapisali w psd (by móc wrócić do obróbki) zysk na przestrzeni dyskowej może być ogromny.
    Warunkiem jest absolutnie masowe stosowanie jxl wszędzie. Od przeglądarki internetowej począwszy po zapis w smartfonach i w ... naszych aparatach. Zanim wymienimy wszystkie nasze cyfrowe body na nowsze to "trochę" czasu upłynie

  5. #35
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    22-10-2022r
    Zaczyna się interesująca działalność:
    https://helpx.adobe.com/camera-raw/u...dr-output.html Ostatnia aktualizacja 18 paź 2022
    warto zajrzeć a tutaj:

    Obecnie można używać funkcji Obraz wynikowy HDR w programie Camera Raw 15, aby wyświetlać i edytować fotografie HDR, otwierać je w programie Photoshop w celu dalszych edycji oraz zapisywać je na dysku w formacie JPEG XL, aby wyświetlać je w przeglądarce Google Chrome.
    Notatka:
    Obecnie wyjście HDR jest obsługiwane tylko w systemie macOS.

    Obsługiwane formaty plików HDR inne niż RAW to:
    • JPEG XL
    • TIFF
    • PSD
    • PNG
    Użyj formatu JPEG XL w przypadku udostępniania i aplikacji internetowych, np. internetowych galerii.
    Nowy format JPEG XL ma kilka zalet w porównaniu z formatem JPEG, w tym większą głębię bitową i mniejszy rozmiar, co sprawia, że idealnie nadaje się do zdjęć HDR.
    Gdy funkcja Obraz wynikowy HDR jest włączona, program Camera Raw 15 obsługuje otwieranie i zapisywanie fotografii przy użyciu formatu JPEG XL.
    Formatu JPEG XL można również użyć w przypadku zdjęć innego typu.

    >>>>>
    JPEG XL
    Nowy format JPEG XL oferuje kilka zalet w porównaniu z JPEG, w tym obsługę większej głębi bitowej i mniejsze rozmiary plików, co czyni go doskonałym wyborem do zdjęć HDR.
    Gdy funkcja Wyjście HDR jest włączona, Camera Raw 15 obsługuje otwieranie i zapisywanie zdjęć w formacie JPEG XL. Możesz użyć JPEG XL również do innych rodzajów zdjęć.

    Notatka:
    JPEG XL to nowy format, dlatego obsługa aplikacji i platform jest ograniczona.
    >>>

    " Programy edycyjne już teraz powinny potrafić zapisać obrobionego rawa do jxl, wtedy pokazywanie w necie jxl miałoby sens."
    Warto również spojrzeć:
    https://filestar.com/
    a tutaj: RAW to jxl i inne
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 22.10.22 o 13:19
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

Podobne wątki

  1. empikfoto.pl nowy format 4:3
    By C+ in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 3.07.09, 17:52
  2. Nowy średni format: Mamiya i Phase One
    By rocco in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28.03.08, 08:44
  3. format obrazu w e-510
    By jarek_zielinski in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.03.08, 12:06
  4. Nowy średni format - Leaf
    By grizz in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21.09.07, 10:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.