Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35

Wątek: JPEG XL - nowy format kodowania obrazu

  1. #21
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    ... dokąd przeglądarki nie będą miały zaimplementowanej obsługi tych plików (JPEG XL oraz heic) to się nie przyjmie.
    Do tanga trzeba dwojga. Najpierw trzeba zapisać, dopiero potem można odtworzyć, w tym przypadku pokazać.
    Nie wiem kto ma większą siłę przebicia ale jeśli nie będzie możliwości zapisu obrazu do jxl po obróbce rawa w "wołarce" to po co go pokazywać w przeglądarce?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #22
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Do tanga trzeba dwojga. Najpierw trzeba zapisać, dopiero potem można odtworzyć, w tym przypadku pokazać.
    Nie wiem kto ma większą siłę przebicia ale jeśli nie będzie możliwości zapisu obrazu do jxl po obróbce rawa w "wołarce" to po co go pokazywać w przeglądarce?
    I tu jest, jak to mówią, pies pogrzebany.
    Będzie dostępny format w sofcie edycyjnym, to fajnie. porównamy ze starym formatem i wybierzemy.
    Teraz to gadanie o tym, czym lepiej jeździć.... Dieslem czy autem którego nie ma.... no znaczy jest prototyp. Ale producenci nie są zainteresowani jego produkcją.

  3. #23
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    696
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    @zbyma72age - Zbyszku, ale dokąd przeglądarki nie będą miały zaimplementowanej obsługi tych plików (JPEG XL oraz heic) to się nie przyjmie.
    A przeglądając sieć pod kierunkiem tych plików doczytałem, że z przeglądarkami to jeszcze nie tak szybko ze względów licencyjnych. Są tylko darmowe konwertery na stary jpg.
    Format JPEG XL nie jest objęty licencjami !!! kiedy ostateczna wersja zostanie opublikowana przez Instytut Standaryzacji podałem powyżej.

    Wszystkie przeglądarki internetowe sam zaimplementowałem obsługi formatu jxl, jak to zrobić oczywiście jest podane w sieci !!. Sam tego nie wymyśliłem.

    W sieci znajdziemy również
    qimgv to prosta przeglądarka graficzna przeznaczona do otwierania zdjęć zapisanych w formacie cyfrowym.
    QuickViewer v1.1.8 - obydwie czytają jxl
    IrfanView wersja testowa czytająca jxl - opublikowałem
    Jak dotąd żadna z popularnych przeglądarek internetowych nie wyświetli zdjęć zapisanych jako HEIC i nie planuje (licencje).
    Takich obrazków nie zobaczymy w internecie, ani ich w ten sposób nikomu nie pokażemy.

    Pliki HEIC są obsługiwane przez Apple Preview i Apple Photos (MacOS High Sierra i nowsze wersje) oraz iOS Photos (iOS 11 i nowsze).

    Możemy przeglądać pliki HEIC w systemie Windows przy użyciu pulpitu lub wersji internetowej Dropbox. Można również zainstalować program CopyTrans HEIC dla systemu Windows, który umożliwia programom takim jak Eksplorator Windows i Przeglądarka fotografii systemu Windows otwieranie plików HEIC (jak pisałem w poradniku już 2018r).
    Pliki HEIC otwieram w systemie Windows 10 z rozszerzeniami obrazu HEIF Image i HEVC zainstalowanymi ze sklepu Microsoft Store.

    Zapomniałem dodać po co płacić za licencję skoro się ma własny format webp.

    AVIF Obsługiwane: Chrome, Opera, Firefox (tylko obrazy nieruchome: obrazy animowane nie są zaimplementowane).
    WebP Wsparcie: Chrome, Edge, Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari
    Generalnie AVIF ma lepszą kompresję niż WebP — mediana kompresji 50% vs 30% dla tego samego zestawu JPG (źródło: https://www.ctrl.blog/entry/webp-avif-comparison.html Porównanie AVIF WebP

    Przypominam że ten przez niektórych lekceważony GIMP otwiera i zapisuje w formacie:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GIMP 2021-11-12.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	238758
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	webp w Google.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	447,2 KB
ID:	238763  
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 12.11.21 o 23:01
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  4. #24

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Wytłumacz jak "chłop krowie na rowie"

    Robię zdjęcia w RAWach - wszystkie,
    Co jakiś czas robię odbitki - w formie fotoksiążki - wtedy wywołuję RAW do zwykłego jpega - i taki wysyłam do druku.
    Czasem robię większe odbitki - też raczej z jpegów -większe to dla mnie 20 x 30 cm, ewentualnie A3 do kalendarza.
    Zdarza mi się wrzucać zdjęcia do sieci - oczywiście w formie jpegów.
    Korzystam zasadniczo z dwóch programów - Adobe Lightroom i PhotoZoner.
    Zdjęcia "magazynuję" w formie RAWów - wywołane jpegi oczywiście też trzymam na dyskach.

    W czym mi pomoże ten nowy format?

  5. #25
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    696
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    To nie jest temat dla kolegi, to są informacje dla tych co są za postępem i chcą się dowiedzieć coś ciekawego.
    Postęp ciągle zmienia świat niezależnie od tych co mówią, a co ja z tego będę miał, w tym przypadku ...
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  6. #26
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    I tu jest, jak to mówią, pies pogrzebany.
    Będzie dostępny format w sofcie edycyjnym, to fajnie. porównamy ze starym formatem i wybierzemy.
    Teraz to gadanie o tym, czym lepiej jeździć.... Dieslem czy autem którego nie ma.... no znaczy jest prototyp. Ale producenci nie są zainteresowani jego produkcją.
    Tak tak, dobre porównanie z tym autem prototypem.
    Jeszcze pół biedy z softem do edycji zapewne format pojawi się w produktach różnych firm za niedługi okres czasu.... z tym że jak już pisałem, co co komu format którego nie można pokazać w sieci?
    Zakładam że tak tak jak i ja robisz zdjęcia w RAW, i tak je trzymasz. Do wywołania zapiszesz sobie w czymkolwiek co lab obsługuje, TIF, JPG, nawet BMP bo czemu nie.
    Nie ma co ukrywać że zdjęcia do JPG eksportujemy tu na forum w 99.99 procentach w celu ich prezentacji w sieci. Na tym forum chociażby.
    Nawet najepszy, super duper fajny format nie jest nic wart jeżeli nie da się go bezproblemowo obejrzeć w każdej popularnej przeglądarce WWW, i to z automatu, bez instalacji jakiś tam wtyczek.
    HEIC jest tego najlepszym przykładem - co z tego że fajny format, jeżeli nawet Safari, oficjalna przeglądarka Apple czyli firmy która ten format wymyśliła, go nie obsługuje?

    No a tak poza tym, to zejdźmy na ziemię - bo co komu nowy format zapisu obrazu, nowa przestrzeń barw, i co tam jeszcze, skoro i tak ograniczeniem tego co da się zobaczyć jest sprzęt.
    Prawda jest taka że 90% użytkowników internetu ogląda zdjęcia na byle czym, bez poprawnej kalibracji i bez możliwości wyświetlenia pełnej gamuty barw. I bez HDR... Monitory które potrafią to ogarnąć to specjalistyczny sprzęt za dziesiątki tysięcy złotych.
    Sam jestem użytkownikiem takiego monitora (powiedzmy że mi odbiło kiedy go kupowałem) i mogę powiedzieć tylko tyle, że żałuję zakupu. NIe wydanych pieniędzy, to nie o to chodzi, ale po prostu boli mnie że wywołam zdjęcie z RAW, poświęcę na to kilka godzin, a następnie zdjęcie wygląda super... ale tylko u mnie
    I może w laboratorium przy wydruku, wtedy faktycznie taki monitor się przydaje, bo kolory na ekranie i na wydruku się zgadzają i to jest akurat jedyna zaleta.
    Należy zdawać sobie sprawę że przeciętny odbiorca treści w internecie przegląda je na byle czym, a na pewno nie na profesjonalnym sprzęcie do obróbki zdjęć, i to co taka osoba ogląda na swoim ekranie nijak się ma do tego co jest zapisane w najbardziej nawet cudownym pliku.
    Tak naprawdę jedyny wymierny na chwilę obecną benefit to mniejszy rozmiar przy tej samej jakości, wszystko inne teoretyczne zalety są bez znaczenia dla zdecydownej więszkości potencjalnych odbiorców.



    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Ja mogę pliki oglądać w Google Chrome, Edge, Przeglądarce fotografii Windows, IrfanView... zmodyfikowałem również WIC
    U mnie w Chrome na ten przykład nie działa na domyślnych ustawieniach. Trzeba grzebać ustawieniach eksperymentalnych, kombinować, i tak dalej.. przecież nikomu nie będzie się chciało.
    Tak samo Edge, trzeba z lini komed odpalać przeglądarkę z dodatkowym parametrem, co raczej nie jest przyjazne dla przeciętnego użytkownika.
    Zapewne kiedyś się to zmieni ale chwilowo jest jak jest.
    https://www.ghacks.net/2021/05/11/fi...ormat-jpeg-xl/

  7. #27

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    To nie jest temat dla kolegi, to są informacje dla tych co są za postępem i chcą się dowiedzieć coś ciekawego.
    Postęp ciągle zmienia świat niezależnie od tych co mówią, a co ja z tego będę miał, w tym przypadku ...
    Za wiele to mi nie wyjaśniłeś, ale mimo wszystko dziękuję...
    Lepsze jest wrogiem dobrego - dlatego nie "wyrywam" się z "postępowością" - ponoć jedna z bardziej znanych rewolucji też miała przynieść postęp...

    Tak samo było wcześniej z formatem dng - który miał się stać standardem zapisu u wszystkich producentów.
    Mój Pentax K20D nawet od razu zapisywał pliki w tym formacie.
    I co? Nadal każdy producent zapisuje swój format RAWów - chociaż dng pozostał i potrafi się przydać.
    Być może to samo będzie z nowym jpg - poczekam, zobaczymy.
    Na razie tak jak napisał @m_a_g - dla mnie jedyne uzasadnienie to mniejsza wielkość pliku przy zachowaniu lepszej jakości.
    Mając RAW mam wszystkie dane, żeby w każdej chwili zrobić ze zdjęciem co tylko chcę i kiedy tylko chcę.

  8. #28
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    A poza tym, dzisiejsze dyski terabajtowe kosztują grosze. Można na upartego gromadzić sobie zdjęcia w tifach - nic nie stoi na przeszkodzie.
    Zbyszku - pierwsza i podstawowa rzecz - wszystkie przeglądarki muszą obsługiwać ten format pliku od kopa. Wtedy się przyjmie.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #29
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    A poza tym, dzisiejsze dyski terabajtowe kosztują grosze. Można na upartego gromadzić sobie zdjęcia w tifach - nic nie stoi na przeszkodzie.
    Zbyszku - pierwsza i podstawowa rzecz - wszystkie przeglądarki muszą obsługiwać ten format pliku od kopa. Wtedy się przyjmie.
    Jest taka szansa. Jednak człowiek jest istotą o dość sceptycznym podejściu dom nowości. I jeśli nauczył się i przyzwyczaił do np. jakiegoś formatu w swoim workflow. To nie jest oczywiste, że koniecznie szybko i z ochotą zmieni go na coś, czego nie zna, nie do końca czuje i co najważniejsze nie zbyt koniecznie potrzebuje.

  10. #30
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Jest taka szansa. Jednak człowiek jest istotą o dość sceptycznym podejściu dom nowości. I jeśli nauczył się i przyzwyczaił do np. jakiegoś formatu w swoim workflow. To nie jest oczywiste, że koniecznie szybko i z ochotą zmieni go na coś, czego nie zna, nie do końca czuje i co najważniejsze nie zbyt koniecznie potrzebuje.
    A widzisz, nie zgodzę się - oczywiście jeśli chodzi o mnie.
    Nowości ? Pracuję na Linuxie, czasem jest trudno, czasem trzeba popracować aby cel osiągnąć. Wymaga to czasu, pracy, wiedzy, ale satysfakcja jest nieziemska.
    Więc nie - nie mam sceptycznego podejścia do nowości.
    Potrafię zaimplementować moje przeglądarki tak aby obsługiwały pliki o których dyskutujemy w tym wątku.
    Co z tego, że tylko ja. Z przyjemnością skorzystałbym z nowości, byle moc się podzielić zdjęciami w tych formatach z innymi użytkownikami. Ale... 99,99% użytkowników nie ma takiego pierdolca jak ja
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. empikfoto.pl nowy format 4:3
    By C+ in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 3.07.09, 17:52
  2. Nowy średni format: Mamiya i Phase One
    By rocco in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28.03.08, 08:44
  3. format obrazu w e-510
    By jarek_zielinski in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.03.08, 12:06
  4. Nowy średni format - Leaf
    By grizz in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21.09.07, 10:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.