Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 35

Wątek: JPEG XL - nowy format kodowania obrazu

  1. #11
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Kluczem do sukcesu JPEG XL ma być ...
    Poczekajmy, kiedy ten klucz znajdzie zrozumienie u producentów programów do edycji i przeglądarek internetowych.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #12
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Kluczem do sukcesu JPEG XL ma być wsteczna kompatybilność ze "starymi" JPEG-ami. (sprawdziłem działa)
    Ta ostatnia ma być realizowana przez algorytmy pozwalające bezstratnie przeliczyć "w locie" pliki z jednego standardu na drugi.
    Wybacz, ale bezstratna konwersja z jednego stratnego formatu na drugi stratny format to oksymoron do kwadratu, żeby wprost nie powiedzieć marketingowy bełkot.
    Ja wierzę na słowo że sprawdziłeś i działa, ale wsteczna kompatybilność to zupełnie inna sprawa niż konwersja z jednego formatu na drugi, co trafnie zauważył @helmuth

  3. #13
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    To tworzenie kolejnej "protezy". Zapewne nikt nie rozpozna który plik jest jaki. Jak słusznie wspomniał @m_a_g jest to pozbawione sensu. Cóż mi po HDR skoro żaden mój program nie jest w stanie czegoś takiego wygenerować. Poza tym gamut video HDR odpowiada chyba niemal sRGB. Tworzenie nowej przestrzeni koloru zapewne było potrzebne aby ominąć opłaty licencyjne... itd.
    Generalnie nowe coś co spowalnia komputer, nie dając wymiernych korzyści.. I trzeba się liczyć z tym, że każda stratna konwersja, nawet najlepsza, degraduje obraz.
    Dodatkowy problem jak wspomniał @helmuth, nie zanosi się aby ten format szybko zagościł w "wiodącym " oprogramowaniu do edycji zdjęć. Pewnie będzie "specjalnością" programów linuxowych.
    Tak że... tego....Pożyjemy zobaczymy. Ale szału to raczej tu nie widać.

  4. #14
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Dwa słowa:
    Nie neguję zalet nowego typu plików obrazu. Pytanie o zasadność, przynajmniej teraz - póki nowy format się nie przyjmie.
    Mam na serwerze w chmurze kilka tysięcy plików jpg. Chcę jakiś udostępnić. Podaję więc link do konkretnego pliku i w zależności od nadanych uprawnień - ktoś może sobie tylko przeglądnąć plik(pliki) lub pobrać.
    Gdybym miał pliki jxl to proszę mi powiedzieć co ta bida po drugiej stronie sieci zrobi z takim plikiem ?
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #15
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Gdybym miał pliki jxl to proszę mi powiedzieć co ta bida po drugiej stronie sieci zrobi z takim plikiem ?
    Teraz może nic, ale za 2 lata pewnie nawet nie zauważy, że jest inne rozszerzenie pliku (jeśli standard się przyjmie). Tak jak było np. z plikami PNG jakieś 20 lat temu.

  6. #16
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Dwa słowa:
    Nie neguję zalet nowego typu plików obrazu. Pytanie o zasadność, przynajmniej teraz - póki nowy format się nie przyjmie.
    Mam na serwerze w chmurze kilka tysięcy plików jpg. Chcę jakiś udostępnić. Podaję więc link do konkretnego pliku i w zależności od nadanych uprawnień - ktoś może sobie tylko przeglądnąć plik(pliki) lub pobrać.
    Gdybym miał pliki jxl to proszę mi powiedzieć co ta bida po drugiej stronie sieci zrobi z takim plikiem ?
    Święta prawda. Ale mnie nawet nie o to chodziło kiedy pisałem mój poprzedni komentarz.
    Raczej chodziło mi o to, że nawet jeżeli obecne oprogramowanie jest w stanie otworzyć nowy format ze względu na "wsteczną kompatybilność", to konwersja tych Twoich kilku tysięcy "starych" dżejpegów na "nowe" dżejpegi nie ma żadnego sensu.
    Przecież Twoje obecne pliki nie zawierają danych które potrafi zapisać nowy format, więc to takie przelewanie z pustego w próżne, do tego z dodatkową stratą jakości po drodze jako że każda kompresja jest stratna.
    Owszem, gdybyś wszystkie Twoje zdjęcia miał w RAW, i po prostu wywołał je z RAW'a ponownie w celu zapisania do nowego formatu, wtedy inna sprawa.
    Zresztą, jeżeli chodzi o następcę JPG, to już od 2-3 lat mamy nowy format HEIC, który dość mozolnie ale jednak zdobywa coraz większą popularność (głównie przez to że wszystkie produkty Apple od ponad roku robią zdjęcia w tym formacie).
    Niedawno nawet Photoshop już go obsługuje.
    Jednak pomimo tak gigantycznego zaplecza jak Apple i Adobe, zdobywanie popularności formatu HEIC idzie jak po grudzie, chodziać, ma same zalety i jest bezsprzecznie lepszy niż JPG.

  7. #17
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @m_a_g masz rację, format heic obsługuje i (tworzy, otwiera, konwertuje) Gimp. Ale co z tego jak nic poza nim. GThumb otwiera tylko jako miniaturkę.
    Fizycznie jest "cięższy" od jpg'a

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Plik *.heic do pobrania:
    https://chmura.bodziodug.pl/index.php/s/GNCzMinPGp6zL2e

    i ten sam plik *.jpg

    Załącznik 238710
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1048506.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	2,06 MB
ID:	238713
    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Po doinstalowaniu:
    heif-gdk-pixbuf
    heif-thumbnailer
    libheif1
    systemowe przeglądarki obrazów otwierają mi ten rodzaj pliku. Przeglądarki internetowe niestety nie.
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 11.11.21 o 20:10
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #18
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    @Bodzip, u mnie HEIC również otwiera się bez niczego w systemowej przeglądarce plików, wystarczy kliknąć, i nic nie musiałem w tej sprawie robić.
    Co do wielkości plików - nie wiem co mam Ci powiedzieć, u mnie HEIC są mniejsze niż JPG.
    Kiedy zrobię zdjęcie telefonem (a telefon zapisuje mi domyślnie do HEIC bo to niestety ajfon) a następnie wyeksportuję to zdjęcie do JPG to każdorazowo JPG jest większy o 30-50%.
    To takie moje luźne obserwacje, nie jestem jakimś adwokatem czy zwolennikiem HEIC, moje zdjęcia po wywołaniu w odrawiarce zapisuję do JPG. Dlaczego tak? Bo jak sam piszesz przeglądarki internetowe jeszcze go nie otwierają, i dopóki tak się nie stanie, to nie ma sensu go używać...

  9. #19
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Thumbs up

    Bardzo lubię takie dyskusje
    JPEG XL wykorzystuje przestrzeń kolorów XYB pochodzącą z LMS, gdzie Przestrzeń barw LMS -Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/LMS_co...age_processing

    Jeśli jest ktoś zainteresowany to może pobrać folder i przekonać się do autentycznych wyników (a nie dywagacji)

    https://1drv.ms/u/s!Ao2sT6WskMABg7dA...jwwLg?e=wdEfwm Testy JPEG XL.zip
    każdy plik jest podpisany informacją, wyświetla się w IrfanView na dole (m.in. porównawcze wielkości plików)

    ponieważ folder zawiera bardzo dużo porównań różnych plików jpg, png, tiff, webp, fliff ... w sumie zebrał się pokaźny folder ok 350MB

    Zawiera również do wizualizacji wszystkich plików IrfanView portable (wersja testowa!).

    Myślę że raczej wszyscy będą pod wrażeniem efektów nadchodzącej nowej epoki kompresji i zmian w sieci.

    Jest to pierwsze szczegółowe opracowanie testów na podstawie opublikowanego cjxl i djxl (v 0.7).

    Stan standaryzacji
    Nazwa zwyczajowa JPEG XL
    Część 1 w budowie, planowany na 2021 ISO/IEC FDIS 18181-1
    System kodowania obrazu JPEG XL — Część 1: Podstawowy system kodowania
    Część 2 13 października 2021 ISO/IEC 18181-2
    System kodowania obrazu JPEG XL — Część 2: Format pliku
    Część 3 w budowie, planowany na 2022 ISO/IEC CD 18181-3
    System kodowania obrazu JPEG XL — Część 3: Testy zgodności
    Część 4 w budowie, planowany na 2022 ISO/IEC DIS 18181-4
    System kodowania obrazu JPEG XL — Część 4: Oprogramowanie referencyjne

    Ja mogę pliki oglądać w Google Chrome, Edge, Przeglądarce fotografii Windows, IrfanView... zmodyfikowałem również WIC

    Funkcje
    JPEG XL ma następujące cechy:
    • znacznie lepsza kompresja niż istniejące formaty
    - - stratny: około 60% mniejsze pliki niż oryginalny JPEG przy tej samej jakości wizualnej
    - - bezstratne: około 35-50% mniejsze pliki niż PNG
    • bezstratna konwersja między JPEG i JPEG XL - Konwersja do JXL zmniejsza rozmiar pliku o około 20%. W przypadku klientów, którzy nie obsługują jeszcze JXL, serwery nadal będą wysyłać format JPEG, do którego przekonwertują obraz z JXL tuż przed transferem (dotyczy to również obrazów, które nie zostały przekonwertowane z formatu JPEG). Takie podejście ułatwi przejście na JPEG XL.
    • wysoka prędkość zapisu (15 MP/s na jednym rdzeniu) i prędkość odczytu (30 MP/s na jednym rdzeniu), równoległość (u mnie wykorzystuje 4 wątki)
    • przeplatanie ze wsparciem responsywnego projektowania stron internetowych i możliwością zapisywania od środka (gdzie jest najważniejsza część obrazu) do krawędzi
    • w pełni automatyczny zapis - użytkownik wybiera tylko wizualną jakość celu
    • bardzo duże obrazy (do 1 073 741 823 × 1 073 741 823 pikseli )
    • wysoka głębia kolorów (do 32 bitów na kanał)
    • kanały alfa
    • fotografia sekwencyjna
    • animacja
    • Obrazy 360 stopni
    • warstwy
    • mapy głębokości
    • szeroka gama i HDR
    • stosunkowo prosta specyfikacja (mniej niż 100 stron)
    • darmowa i otwarta implementacja referencyjna z darmową licencją
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 12.11.21 o 18:18
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  10. #20
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @zbyma72age - Zbyszku, ale dokąd przeglądarki nie będą miały zaimplementowanej obsługi tych plików (JPEG XL oraz heic) to się nie przyjmie.
    A przeglądając sieć pod kierunkiem tych plików doczytałem, że z przeglądarkami to jeszcze nie tak szybko ze względów licencyjnych. Są tylko darmowe konwertery na stary jpg.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. empikfoto.pl nowy format 4:3
    By C+ in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 3.07.09, 17:52
  2. Nowy średni format: Mamiya i Phase One
    By rocco in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28.03.08, 08:44
  3. format obrazu w e-510
    By jarek_zielinski in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 2.03.08, 12:06
  4. Nowy średni format - Leaf
    By grizz in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21.09.07, 10:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.