Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Pomogliście z wyborem aparatu, pomóżcie z wyborem obiektywów :)

  1. #1
    tt
    Gość

    Pomogliście z wyborem aparatu, pomóżcie z wyborem obiektywów :)

    Jeszcze raz dziękuję za pomoc, której mi udzieliliście w tym wątku:
    Proszę o pomoc w kilku kwestiach... (olympusclub.pl)

    W wyniku dyskusji stanęło na zestawie:
    EM5II, 9-18, 12-40, kit 40-150, 75-300 oraz 45/1.8.
    Z aparatu jestem bardzo zadowolony. Co prawda jest kilka irytujących rzeczy (po zapoznaniu się z instrukcją Mk3 wiem, że są tam poprawione) ale zmieniać nie zamierzam. Co prawda gdzieś przeczytałem, że może być jakaś fajna oferta w "czarny piątek", ale na razie nie orientowałem się, co to miałoby w złotówkach oznaczać
    Poza tym jest jakaś wiedza tajemna o jakiś kodach, ale nie udało mi się nic sensownego na forum odnaleźć.
    No i wciąż mam zestaw Fuji. Ale już nie myślę o pozostawieniu go sobie. Po prostu jakoś nie mogę się zebrać do sprzedaży.

    Podstawowy "zestaw" który zabierałem w czasie wypadów to było wszystko, co powyżej wymienione oprócz 75-300 (on służy do celów innych niż wycieczkowe . A na aparacie oczywiście w większości przebywał 12-40. Troszkę mnie zawiodła stosunkowo mała różnica między 12mm a 9mm z 9-18... Ale ponieważ to taki maluszek, więc zabieram go również.
    Przechodząc do pytania... Mam teraz takie okoliczności, że w zasadzie codziennie mogę sobie fotografować w terenie tak z godzinkę. I korzystam z tego, zabierając zawsze 9-18 i 45/1.8 w malutkiej, starej torbie foto
    Główną zachętą do m43 były dla mnie małe i lekkie obiektywy stałoogniskowe. 45/1.8 jest rewelacyjny. Jestem z niego bardzo zadowolony. I chciałbym pójść w tę stronę, żeby zwiększyć frajdę z fotografowania. Naturalnym wyborem wydawał się 75/1.8 ale zabrałem ze sobą 75-300, ustawiłem ogniskową na 75 mm i wiem na pewno, że z tej mąki nie będzie ciasta. Ta ogniskowa mi nie leży. Amen. Ogólnie sporadycznie używam ogniskowych powyżej 100 mm (m43).
    W zasadzie wciąż marzy mi się 35-100/2.8 Panasonica. I nawet są teraz aż 3 sztuki na portalach w cenie ok. 3000zł... No niby to spełnienie moich dawnych marzeń, niby wielkość jest idealna, ale no nie jest to stałka. I, ja wiem, że to śmieszne, ale ogniskuje się w odwrotną stronę niż Olympusy. Wystarczy, że z trudem przychodzi mi pozbycie się pamięci mięśniowej z Fuji i nadal często przy ogniskowaniu odruch lewej ręki mam w złym kierunku
    Jak za jakiś czas pojawią się na rynku używane Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4.0 PRO, to pewnie sobie zakupię na górskie wycieczki... No ale raczej nie nastąpi to prędko.
    Powiedzmy, że moje ulubione ogniskowe mieszczą się w zakresie 7-40mm. W APSC myślałem o 23mm i 35 mm (2.0) Fuji a w Sony miałem 16/2.8, 30/1.4, 50/1.8.
    Jakie obiektywu z tego zakresu dadzą mi nie gorszą niż 12-40 jakość przy założeniu, że mają być lekkie i małe? I nie chcę kupować Pro ze światłem 1.2.
    Przeszukałem forum i wychodzi mi, że warte uwagi są Panasonic 15/1.7 i 25/1.4 oraz nie ustępujące im Olympusy 17/1.8 i 25/1.8. Są jeszcze Sigmy 16 i 30 ale chyba mnie nie przekonują. Coś doradzicie?

  2. #2

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    97
    Moja galeria
    Jak rozumiem Sigma 56/1.4 byłaby za "długa"? Bo to świetny kawałek szkła.
    Chociaż w sumie skoro masz 45/1.8 to powyższa Sigma raczej wiele by Ci nie wniosła.
    Ale jeśli 56/1.4 jest naprawdę bardzo dobra to może i 16/1.4 by się sprawdziło? Może masz gdzieś w pobliżu sklep Sigmy i mógłbyś sprawdzić.
    Bardzo dobre recenzje ma też Olympus 17/1.8 - więc może to szkło warto rozważyć?

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    Leica 25/1,4 >> https://www.optyczne.pl/239.1-Test_o...1.4_ASPH..html
    art stary, ale daje pojęcie o szkle.
    lub:
    Sigma 30/1,4 >> https://www.optyczne.pl/394.1-Test_o...st%C4%99p.html

    oraz:
    Sigma 16/1,4 >> https://www.optyczne.pl/440.1-Test_o...1.4_DC_DN.html

    Lubię Sigmy, dają bardzo bardzo ładny obrazek, a także pasuje mi kolorystyka jaką generują obiektywy tej firmy.
    Pamiętaj, że to moje obiektywne odczucia.
    ===edit===
    Nie doczytałem, że mają być lekkie i małe. Ten warunek spełnia tylko Leica.
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 30.10.21 o 20:44
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    tt
    Gość
    Wielkość i ciężar nie jest problemem. Nie jestem ułomkiem. Zabierało się kiedyś na kilkudniowe wędrówki po górach lustrzankę z dwoma obiektywami i statywem... Ba... nawet na kajaki zabierałem statyw (o ja głupi).
    Ale jeśli mam zapinać do aparatu coś wielkości 12-40 to po co zdejmować 12-40?
    Przeczytałem na forum wszystko co znalazłem. Czytałem również testy na optycznych, porównania takie jak te:
    Panasonic Leica 15mm f/1.7 vs Olympus M.Zuiko 17mm f/1.8 – The complete comparison - Mirrorless Comparison
    The Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1.7 Micro Four Thirds Lens Review — Tools and Toys
    Panasonic Leica DG 15mm F1.7 shooting experience: Digital Photography Review (dpreview.com)
    The Olympus 25 1.8 Lens Review on the E-M1 | Steve Huff Photo
    Wiem, że w Olympusie nie będzie działać pierścień przysłony Panasoniców.
    Po prostu chciałem zapytać praktyków, które z tych obiektywów, znacząco mniejsze od 12-40 i w pełni otwarte (bo przymknięte to wszystkie są wystarczająco dobre) są atrakcyjne.
    Po prostu lubię i mam czas znaleźć kadr, zmienić obiektyw, wyostrzyć, potem pobawić się w jakąś obróbkę. Mam z tego frajdę i już.
    Ale nie mam potrzeby nosić np. obiektywów Pro 1.2 a co najważniejsze wydawać na nie ogromnych pieniędzy, skoro mają być tylko zabawką dla mnie.

  5. #5
    tt
    Gość
    Pomijając całkowicie kwestię finansową oraz wymiarów, bo te dane są obiektywnie mierzalne, to co byście wybrali?
    Olympus 25/1.8 czy Panasonic 25/1.4?
    Olympus 17/1.8 czy Panasonic 15/1.7?
    Powiedzmy, że te ogniskowe chciałbym używać.
    Pamiętam też o Panasonic 20/1.7...

  6. #6
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Ja wybrałem 17/1.8 . Ale czy dobrze to nie wiem, ale dla mnie to super szkło, leciutkie (wiem, wiem, ułomkiem nie jesteś, ale mi do samolotu mi na przykład już nie wchodzi 12-40 + 75-300 w mniejszej torbie), i chyba ostre . Jeśli Cię taka odpowiedź ucieszy, to teraz naprawdę ciężko jest źle kupić - czego nie weźmiesz, będziesz pewnie zadowolony.
    Aha, i 1.2 PRO są uszczelnione, co prędzej czy później pewnie Ci się przypomni.
    Wyszedł też 20 1.4 Olympusa za ok 3kPLN. Podobno bardzo ostry i uszczelniony, no i całkiem jasny przy względnie niedużych wymiarach. I jest pomiędzy 17 i 25, więc może to odpowiedź na Twoje dylematy?

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Jeśli masz body Panasa, wybierz szkła Panasa. Jeśli masz body Olka, wybierz Olka...
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2.036
    Siła reputacji
    222
    Moja galeria
    Mam Panasa 20/1.7 i bardzo go lubię. Mały i ostry. Może nie jest demonem prędkości, ale zdecydowanie lepiej sobie radzi niż Olek 45/1.8

  9. #9
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Nie jestem ekspertem od MFT bo używam tego systemu dopiero trzeci rok, ale trochę sprzętu w tym systemie posiadam moje luźne uwagi poniżej:
    - Bardzo lubię Sigmy ale niestety nie wszystkie modele są uszczelnione. Moim zdaniem obiektywu bez uszczelnień do MFT nie warto kupować (jeżeli można kupić analogiczny z uszczelnieniami innej firmy). W końcu z racji swojej specyfiki MFT to sprzęt wycieczkowy / do wyjść w teren i innych wyjazdów, i wtedy te uszczelnienia się najbardziej przydają.
    - co do tego co napisał @epicure aby do body panasa kupować panasa, a do body olympusa kupować olympusa.... W teorii tak jest. W praktyce pewnie też, w niektórych przypadkach, np. do fotografii ptaków (bardzo wymagający temat) używam body Olympusa z teleobiektywem Olympusa, tak aby maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu, podwójnej stabilizacji, i tak dalej. Natomiast używam też obiektywów Olympusa (12-100 f4 Pro) na Panasonic G9 i wszystko działa bardzo dobrze. Używam też teleobiektywu Panasonic (200 f2. na body Olympus i również wszystko działa znakomicie. Zmierzam do tego że o ile faktycznie lepiej jest mieć obiektyw i body tego samego producenta, to nie znaczy że używanie "mieszanych" kombinacji przyniesie zauważalnie gorsze efekty.

  10. #10
    tt
    Gość
    Kierując się zasadą Olympus do Olympusa sprawa wyboru jest zamknięta
    Z drugiej strony czytałem na forum (nie potrafię wskazać gdzie, bo przez tyle tych wątków przebrnąłem, że nie zliczę) że problemy "niefirmowych" obiektywów to - brak korekcji aberracji (dotyczy RAW?), gorzej działający AF zwłaszcza podczas filmowania, brak obsługi pierścienia przysłony.
    Czytałem też, że generalnie z kontrolą jakości (a właściwie z jakością wykonania) w m43 jest tak sobie (może nie dotyczy PRO). Więc trochę zależy, jak się trafi...
    Inaczej stawiając pytanie - czy Panasonic 25 na przysłonie 1.4 a potem przymknięty do 1.8 będzie widocznie lepszy? Np. ma fajniejsze rozmycie? Szukam w sieci przykładów, ale kiepsko mi to idzie.

Podobne wątki

  1. E1 wyborem fotoreporterow;)
    By tymin3 in forum E-System
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 23.01.06, 07:29
  2. Problem z wyborem
    By mirek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 1.05.04, 01:32
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 9.10.03, 10:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.