Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 97

Wątek: Polexit bez polityki

Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Mieszka w
    Warszawa
    Siła reputacji
    212
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    I tak nadal myśli Europa. W Brukseli zapomnieli, że to USA i NATO utrzymały pokój. Teraz gdy USA wycofują się do Azji, a NATO staje się klubem dyskusyjnym, to nie tylko Polska, ale Europa obudzi się z ręką w nocniku. Od prezydentury Bidena ten proces nabrał ogromnego przyspieszenia. Oczywiście to polityka, ale trochę szerzej niż rzekomy POLexit, bo jak tak dalej pójdzie to nie będzie na niego nawet czasu.
    Czuć lekki dramat i czarnowidztwo. Amerykanie robią to co dawno powinni zrobić. Europa zamiast budować własną armię leżała wentylem do góry grzejąc się potęgą amerykanów. Nie sądzę by cokolwiek nabrało tu jednak ogromnego przyśpieszenia. Inaczej dawno by tu hamburgerów nie było

| OlyJedi
    Mieszka w
    Wawa
    Siła reputacji
    282
    Moja galeria
    To chyba nie jest takie proste. Taki układ, że USA trzyma świat za twarz, a Europa siedzi cicho w zamian za parasol był korzystny dla obu stron. Wydawało się, że taki układ będzie trwał wiecznie, ale Chiny wszystko popsuły. Nic już nie jest pewne i na dodatek Rosja odzyskała znaczenie.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

| OlyJedi
    Siła reputacji
    61
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To chyba nie jest takie proste. Taki układ, że USA trzyma świat za twarz, a Europa siedzi cicho w zamian za parasol był korzystny dla obu stron. Wydawało się, że taki układ będzie trwał wiecznie, ale Chiny wszystko popsuły. Nic już nie jest pewne i na dodatek Rosja odzyskała znaczenie.
    Za twarz to trzymał ktoś inny, do dzisiaj mamy tego ślady. USA wycofuje się z Europy. która przestała się liczyć w globalnej polityce. Zajmuje się wyłącznie własnymi problemami, które sama sobie wynajduje. Powstanie luka po wyjściu Amerykanów, w którą będzie można łatwo się wcisnąć. Dzięki prowincjonalnym politykom z Brukseli, którzy zmarginalizowali Europę, będzie to już najwyżej lokalny konflikt.
    Ostatnio edytowane przez kano ; 30.10.21 o 15:06

| OlyJedi
    Mieszka w
    Wawa
    Siła reputacji
    282
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    Za twarz to trzymał ktoś inny, do dzisiaj mamy tego ślady. ...
    Z całym szacunkiem dla naszej pozycji, ale całym światem, to mu niestety nie jesteśmy. Wydaje mi się, że zbyt emocjonalnie podchodzisz do tematu.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

| OlyJedi
    Siła reputacji
    61
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Z całym szacunkiem dla naszej pozycji, ale całym światem, to mu niestety nie jesteśmy. Wydaje mi się, że zbyt emocjonalnie podchodzisz do tematu.
    Napisałem na podstawie własnych doświadczeń, w moim kraju. Natomiast lista podobnie doświadczonych krajów ma już zasięg globalny.

Mieszka w
    Warszawa
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    Pokój (i spokój) w Europie udawało się utrzymać albo poprzez strach (warunek - względna równowaga sił, albo ryzyko totalnego zniszczenia - vide "zimna wojna") albo dzięki wspólpracy i stworzeniu wspólnoty - interesów wspieranych wspólnym prawem (obecna Unia Europejska).
    W dzisiejszym globalnym świecie kraje europejskie pojedynczo są zbyt słabe, aby wytrzymać konkurencję z USA, Chinami i Indiami.
    Może Niemcy i Francja jakoś by sobie z tym samodzielnie poradziły, ale zapewne ogromnym kosztem.
    A tak, dzięki UE i wzajemnemu wspieraniu się jakoś się trzymamy.
    Jak się rozproszymy to mająca wciąż (a może na nowo) mocarstwowe aspiracje Rosja powybiera nas pojedynczo kawałek po kawałku.
    Problem w tym, że w Europie brakuje takiego całościowego, globalnego myślenia.
    Wciąż pokutuje zasada widzenie tylko "własnego podwórka" - przy czym w każdym kraju są takie ugrupowania - i zbijają na tym kapitał - choćby strachem przed obcymi.
    Smutne to, ale większość ludzi nie potrafi planować na przyszłość dalej niż w perspektywie "obiadu na dwa dni" - a potem się zobaczy.
    U nas najlepiej to pokazał Mickiewicz w Panu Tadeuszu, kiedy sędzia Soplica mówił: "Szlachta na koń wsiędzie, My z Tadeuszkiem na przedzie - reszta jakoś będzie..."
    Takie myślenie wciąż pokutuje - i co najgorsze znajduje wiernych słuchaczy.

Zawsze z podziwem patrzyłem na USA - tam wystarczyło, że człowiek dostawał paszport i już czuł się Amerykaninem.
    Przy czym co ciekawe - jakoś udaje się utrzymać tożsamość i wyjątkowość poszczególnych stanów.
    Europie tego brakuje - niestety historia jest jaka jest i państwa narodowe jeszcze długo będą zaprzątać myśli ludzi w poszczególnych krajach.
    Miałem nadzieję, że młode pokolenie to zmieni - i jest szansa, że tak by się mogło stać - gdyby było wystarczająco dużo czasu.
    Ale ostatnie wydarzenia w wielu krajach - a w Polsce i na Węgrzech przede wszystkim - powodują, że perspektywa jednej Europy nam ucieka.
    A to oznacza, że nasze dzieci lub wnuki mogą znowu poznać smak konfliktów... Obym się w tym mylił.

| OlyJedi Awatar koronax
    Mieszka w
    silesia
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta

Zawsze z podziwem patrzyłem na USA - tam wystarczyło, że człowiek dostawał paszport i już czuł się Amerykaninem.
    ł.
    Kiedyś o tym słyszałem. W jakimś radiu. Dawno temu. Gdy ktoś otrzymuje w USA paszport staje się obywatelem tego kraju .
    Pamiętam też gdy czytałem że gdy ktoś otrzymuje zieloną kartę to ma tam wszelkie prawa jakie ma zwykły obywatel USA , z wyjątkiem prawa do głosu w wyborach ( o ile dobrze pamietam ).
    W Europie , a tym bardziej w Polsce tego nie ma.

| OlyJedi
    Siła reputacji
    179
    Moja galeria
    Lekka przesada. NATO nie staje się klubem dyskusyjnym, a USA nie wycofują się do Azji, a angażują się bardziej w Azji niż dotychczas.
    TJ

Awatar ToTom
    Mieszka w
    Łódź
    Siła reputacji
    55
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Jak się rozproszymy to mająca wciąż (a może na nowo) mocarstwowe aspiracje Rosja powybiera nas pojedynczo kawałek po kawałku.
    Rosja rozegrała EU koncertowo. Między innymi dzięki takim działaniom:
    Byłeś kanclerzem, będziesz w Gazpromie. Jak Rosja skupuje elity UE [KOMENTARZ] - Energetyka24
    Idzie rewolucja. Na razie ludzie mają co jeść. I mają ciepło w domu. Ale co będzie za jakiś czas? Nie wszyscy są w stanie odłożyć 1000pln miesięcznie. A tyle trzeba będzie dołożyć do kosztów życia na wiosnę.
    Jestem z pokolenia (1977), któremu wmówiono, że na Zachodzie Europy jest cudownie, bezpiecznie, jest dobrobyt i szybki rozwój. I do takiej EU wchodziliśmy. A tu co ciekawe, od wielu lat, a przed zamordowaniem gospodarki fatalnymi decyzjami centrali w Brukseli (polityka klimatyczna, energetyczna, społeczna, kowidowa) to Polska rozwijała się szybciej niż kraje Europy Zachodniej. Dodatkowo nie wyobrażam sobie, żeby w mojej okolicy, wsi, mieście, kraju zapanował taki bałagan jaki widziałem w Paryżu, Londynie, Berlinie. Albo żeby nasze żony lub dzieci bały się wyjść z domu po zmroku.

| OlyJedi
    Siła reputacji
    179
    Moja galeria
    O jakie cudowne życie na Zachodzie chodzi? Jakie zamordowanie gospodarki? To są slogany.
    TJ