Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Olympus E-PL5 Początek fotografii.

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2021
    Mieszka w
    Wlkp.
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus E-PL5 Początek fotografii.

    Witam, od długiego czasu przymierzam się do zakupu pierwszego aparatu do nauki i wejścia w świat fotografii. Pierwszymi aparatami jakie przyszły mi do głowy były oczywiście lustrzanki i myślałem na poczatku o nowych Canonach dla amatorów serie 1300D, później już brałem pod uwagę używane serie 450/500/550D. W ostatnim czasie zmieniłem front i szukam już tylko bezlusterkowca, myślałem o nowym Sony A6000, ale bardzo podobają mi się Olympusy serii E-PL. Jednak ciężko znaleźć nowe 8 lub 9, poza tym uznalem że na poczatek jednak lepiej bedzie wydać trochę mniej za używany, więc szukam w tej chwili używanego E-PL5 lub 6, mam na oku kilka aukcji serii 5 z dwoma obiektywami za ok 700zl. I tutaj moje pytanie czy w roku 2021 jest jeszcze sens pchać się w serie z 2012/13 roku ? Czy to dobry pomysł na początek przygody ? Czytam ostatnio sporo artykułów i chce się uczyć i robić zdjęcia jak najwięcej w kierunku manualnym, chciałbym żeby zdjęcia znaczaco odbiegały jakością oczywiście lepsza od smartfonów. Pewnie nie powinienem porównywać telefonu do aparatu ale sporo się zmienilo w ostatnich latach w smartfonach i nie chciałbym się zdziwić na niekorzyść. Z góry dziękuję za konstruktywna krytykę mojego toku myślenia, dziękuję za informacje.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.152
    Siła reputacji
    311
    Moja galeria
    1. Aparaty w nowych smartfonach mają już możliwość korzystania z ustawień manualnych i można zacząć naukę fotografowania właśnie na nich.
    2. Zestaw E-PL 5 lub E-PL6 za nabyty za 700 zł sprzedaż dość szybko za 500 zł, więc cała nauka i doświadczenie będą Cię kosztowały 200 zł Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, że E-PL nie mają wizjera tylko ekran na tylnej ściance i fotografowanie odbywa się podobnie jak smartfonem.
    3. Aparat cyfrowy to dopiero pół drogi do dobrych zdjęć, drugie pół albo i więcej to tzw cyfrowa ciemnia - programy do obróbki zdjęć. Tu na forum możesz sobie porównać co zyskuje zdjęcie po takiej obróbce. Konkurs popRAWka (olympusclub.pl)
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  3. #3

    Dołączył
    Sep 2021
    Mieszka w
    Wlkp.
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    1. Zgadza się, mam smartfona ze średniej półki z uważam bardzo dobrym aparatem i już jakiś czas korzystam z trybu manualnego oraz zapisu do RAW, jednak nie ukrywam chciałbym czegoś więcej dlatego ta historia z aparatem ?
    2. Co do wizjera to zdaje sobie z tego sprawę jednak ja jako kompletny amator nie odczuwam aż takiej potrzeby na wizjer, co innego na pewno powiedza profesjonalni fotografowie którzy już historię lustrzanek mają za sobą i nie wyobrażają sobie aparatu bez wizjera?
    3. To kolejny etap dla mnie najpierw aparat, poznać wszystkie jego funkcje i uczyć się teorii i praktyki na nim a potem obróbka albo jakoś pomiędzy. Na razie mam motywację, zobaczymy jak z tym będzie dalej ?

    Czyli generalnie różnica pomiedzy smartfonem a tym olympusem powinna być zauważalna tak ? I jeśli faktycznie tak dużej straty nie ma to można w to iść. Kwestia czy nie lepiej od razu coś nowego np. ten Sony A6000 ? Czy duża będzie różnica pomiędzy Sony a olympusem z 2012 ? W sumie Sony to 2014 rok ?

  4. #4
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.094
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Mam panasonic g6 z obiektywem 12-60. Ma wizjer, stopkę na lampę i wszystko inne co potrzeba do nauki. Pisz na priv

  5. #5
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    @Rysiek_O

    A ja powiem inaczej: Aparat cyfrowy to pół drogi, drugie pół to obiektyw, trzecie 1/4 to program (albo i mniej niż 1/4) a 1/1 fotografii to dobre miejsce, dobry czas, dobre światło i dobry fotograf. O to ostatnie najtrudniej.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.152
    Siła reputacji
    311
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    @Rysiek_O

    A ja powiem inaczej: Aparat cyfrowy to pół drogi, drugie pół to obiektyw, trzecie 1/4 to program (albo i mniej niż 1/4) a 1/1 fotografii to dobre miejsce, dobry czas, dobre światło i dobry fotograf. O to ostatnie najtrudniej.
    Długo tak można wyliczać i się licytować. Porzućmy to. Ja odniosłem się tylko do zapytania kolegi Quba88. Jest początkujący, chce się uczyć. Resztę czas pokaże.
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  7. #7

    Dołączył
    Sep 2021
    Mieszka w
    Wlkp.
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Panowie na spokojnie, dzięki za podpowiedzi, czyli jaki bym nie wybral na poczatek będzie ok...raczej zdecydowałem na olympusa E-PL5 z dwoma obiektywami (obiektyw Digital M.Zuiko 14-42mm 1:3,5-5,6 IIR +obiektyw Digital M.Zuiko 40-150mm 1:4,0-5,6 R). Co myślicie ? Czy na poczatek nauki i przygody z fotografia to dobry pomysł? Być może z czasem będę myślał o zmianie na kolejny, ale myślę że lepiej opcja tego używanego z dwoma obiektywami niż nowy Sony A6000 tylko z jednym kitowym obiektywem..system E sporo kosztuje. Czy powyższe obiektywy olympusa będą oki na poczatek czy coś warto jeszcze brać pod uwagę ?

  8. #8

    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    46
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Zamiast tego olka wybrałbym A6000 plus używana sigma 30mm f/1,4. Nie zaczynaj nauki fotografii od zoomów. Lepsza będzie jasna stałka o uniwersalnej ogniskowej .

  9. #9

    Dołączył
    Sep 2021
    Mieszka w
    Wlkp.
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Czyli jednak kitowe obiektywy które były w zestawie nie będą dobre na początek ??

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    46
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Ja też zaczynałem od obiektywów kitowych. Gdy kupiłem lustrzankową wersję sigmy 30mm f/1,4, to kity poszły do lamusa. Jeżeli pasuje Ci ten olek z tymi kitami, to go kup. W przyszłości, gdy wejdziesz głębiej w fotografię, to na pewno kupisz jakąś jasną stałkę.
    Ostatnio edytowane przez markg ; 25.09.21 o 00:34

Podobne wątki

  1. [OPL] Warsztaty fotografii z Pasjonatami OLYMPUS
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23.01.18, 12:21
  2. [OPL] OLYMPUS w fotografii lotniczej
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.09.17, 11:10
  3. Początek :) Olympus SP-560
    By fotoamator2891 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.10.08, 01:51
  4. AKADEMIA FOTOGRAFII A OLYMPUS
    By anwas in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11.03.06, 12:32
  5. Podstawy fotografii z Olympus C-765
    By Noterek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28.09.05, 06:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.