Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Olympus E-PL5 Początek fotografii.

  1. #11
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    122
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Quba88 Zobacz posta
    Czyli jednak kitowe obiektywy które były w zestawie nie będą dobre na początek ??
    ... będą . Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna ogniskowa , bo to pojęcie jest mocno naciągane i bardzo indywidualne . Mając kitowe obiektywy oprócz nauki obsługi i samej fotografii masz gigantyczne , szerokie/wąskie możliwości ogarnięcia wszystkich ogniskowych . Który przedział będzie dla Ciebie najlepszy i/lub jaka ogniskowa będzie najczęściej używana , to się dowiesz gdy zrobisz xxxx fotek , jak również wtedy gdy ogarniesz co jest tematem przewodnim Twoich fotek .


    Po prostu kup ten aparat i zacznij pstrykać . Jak się wypstrykasz , to zacznij się uczyć jak pstrykać lepiej i jak wykorzystać walory tego co masz . Na zakupy jedynie słusznych obiektywów , jedynie słusznych korpusów itp itd przyjdzie czas wraz z doświadczeniem i zainteresowaniem.

    Tak przy okazji .... wizjer to przydatna rzecz . Piszę to jako nie amator , ignorant dla którego fotografia to czynność i zabawa . A swoją droga w alternatywie masz propozycję @Roberto73 , który zbywa wygodny korpus z "uniwersalnym " zoomem dobrej jakości .

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Rabbit
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.742
    Siła reputacji
    225
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Hiszpan63 Zobacz posta
    ..... Po prostu kup ten aparat i zacznij pstrykać . Jak się wypstrykasz , to zacznij się uczyć jak pstrykać lepiej i jak wykorzystać walory tego co masz . Na zakupy jedynie słusznych obiektywów , jedynie słusznych korpusów itp itd przyjdzie czas wraz z doświadczeniem i zainteresowaniem.

    Tak przy okazji .... wizjer to przydatna rzecz . Piszę to jako nie amator , ignorant dla którego fotografia to czynność i zabawa . A swoją droga w alternatywie masz propozycję @Roberto73 , który zbywa wygodny korpus z "uniwersalnym " zoomem dobrej jakości .
    Popieram w 100%
    Karol + Olek + kilka szkiełek

  3. #13
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Hiszpan63 Zobacz posta
    ...
    Po prostu kup ten aparat i zacznij pstrykać . Jak się wypstrykasz , to zacznij się uczyć jak pstrykać lepiej i jak wykorzystać walory tego co masz . Na zakupy jedynie słusznych obiektywów , jedynie słusznych korpusów itp itd przyjdzie czas wraz z doświadczeniem i zainteresowaniem.

    Tak przy okazji .... wizjer to przydatna rzecz . Piszę to jako nie amator , ignorant dla którego fotografia to czynność i zabawa . ... .
    Dobra rada
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #14
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @Quba88
    Wybierając Olympusa, musisz pamiętać, że od początku będziesz ograniczony wielkością matrycy. Jej wadami, ale też zaletami. Będzie Ci przeszkadzało ISO, szumy, brak dużej rozpiętości tonalnej. Za to będziesz miał mnożnik x2 co dobrze przekłada się do maro i tele.
    Nie wierz, że obiektywy kitowe są do kitu Akurat Olympus robi bardzo dobre te obiektywy. Moje pierwsze szkło to MZD 14-150. Mam to szkło do dziś i nie sprzedam. Idealne na wycieczki. To szkło do nauki jest idealne. Ma nawet opcję pseudo-makro.
    Wybierzesz inny system, z inną matrycą - będziesz miał lepiej. Cóż, większa matryca to same plusy. Ale czy te systemy mają tak dobre obiektywy kitowe ? Śmiem wątpić.
    Zresztą, przekonasz się że to skarbonka bez dna. Kupisz Olympusa... za rok, dwa - będzie Cię kusiło aby zmienić system, tym bardziej im więcej zaczniesz czytać na temat fotografii.
    Ale gdy nauczysz się robić dobre zdjęcia na teoretycznie słabszym sprzęcie to ta wiedza jest bezcenna. Potem, ale długo potem - gdy sprecyzujesz swoje zainteresowania dokupisz stałki. Może do makro, może do portretu, może długie tele do ptaków.
    Dorada:
    Jeśli zdecydujesz się na Olympusa to nie E-PL5 tylko OMD M10 v.II + szkło 14-150.
    Jeśli zdecydujesz się na inny system, to ja tu nie jestem kompetentny.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2.036
    Siła reputacji
    222
    Moja galeria
    Ze swojej strony napiszę, że nie korzystam z wizjera od niepamiętnych czasów. Czasem jeszcze starym odruchem przykładam aparat do oka, ale sporadycznie. Ogólnie zgadzam się z przedmówcami. Kup sobie aparat i zacznij pstrykać. Cokolwiek teraz kupisz i tak nie zostanie z Tobą na zawsze. System Olka jest fajny gdy robisz foto turystyczne - z racji mniejszej matrycy, a więc i mniejszych obiektywów. Szum jest owszem, ale można się nauczyć "względnie" nad nim panować. Wielokrotnie próbowałem się przenieść do konkurencji, bo kumple mają A7-ki i czasem nimi się bawię. Nie widzę siebie jednak w Tatrach, bądź na kajaku z tymi gigantycznymi słoikami. Nie ukrywam jednak, że czasem szlag mnie trafia jak widzę możliwości tych matryc na ekranie kompa. Ostatnio nawet się przymierzałem do zakupu jakiegoś FF, ale skończyło się na zakupie aparatu Panasonica, który urzekł mnie swoim 4K. Dodatkowo wziąłem obiektyw Panasonic LUMIX G 20mm f/1.7 II ASPH w którym zakochałem się z miejsca. Chyba po prostu jestem skazany na m43

  6. #16

    Dołączył
    Sep 2021
    Mieszka w
    Wlkp.
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam, postanowiłem jednak trochę dołożyc i wybrać OM-D E-M10. Wydaje się on lepsza opcja na start, ma wbudowany wizjer o którym mówiło kilka osób, lepsza lampę, no i szczerze przyznam dużo lepszy wygląd. Mam nadzieję że podejmuje dobrą decyzję, mam na oku kilka opcji z obiektywem typu pancake za kwotę ok. 1000zl. Co powiecie na ten temat ? Wiem, pewnie abym w końcu kupil i zaczął pstrykać, aczkolwiek jeśli się mylę i lepsza opcja w cenie ok.700L będzie e-pl5 za to z dwoma obiektywami dajcie proszę znać.
    Z góry dziękuję za wszelkie porady.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Jeszcze jedna ważna informacja, czy wizjer dalej będzie miał tak duże znaczenie dla mnie jako okularnika ??

  7. #17
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Quba88 Zobacz posta
    Witam, postanowiłem jednak trochę dołożyc i wybrać OM-D E-M10.
    Na początek to dobry wybór, pozostaje pytanie o obiektyw. Nie zgadzam się, że
    Cytat Zamieszczone przez markg Zobacz posta
    ... używana sigma 30mm f/1,4. Nie zaczynaj nauki fotografii od zoomów. Lepsza będzie jasna stałka o uniwersalnej ogniskowej .
    30 mm to nie jest uniwersalna ogniskowa dla początkującego. Skłaniałbym się ku proponowanemu przez Bodzipa 14-150. Będziesz miał i szeroko i wąsko, do nauki masz jedno szkło. Potem sam zdecydujesz co Ci bardziej potrzebne.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #18
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    122
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Quba88 Zobacz posta

    Jeszcze jedna ważna informacja, czy wizjer dalej będzie miał tak duże znaczenie dla mnie jako okularnika ?������
    ... wizjer ma korektę dioptrii , więc może się okazać , że będziesz korzystał bez okularów . Na dzień dobry 14-42 też na długo wystarczy nim zaczniesz chcieć robić foty długą lufą . Taki zakres jest bardzo uniwersalny i spokojnie do nauki wystarczy . Minie trochę czasu , to dozbierasz ze 4 stówki i dokupisz 40-150 ... albo tylko jakąś stałkę .

  9. #19

    Dołączył
    Sep 2021
    Mieszka w
    Wlkp.
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję wszystkim za udzielone porady. Pod koniec tygodnia zamawiam używany OMD EM 10. Wybór padł, a w przyszłości na pewno będę tutaj wracał z tematami.
    Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. [OPL] Warsztaty fotografii z Pasjonatami OLYMPUS
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23.01.18, 12:21
  2. [OPL] OLYMPUS w fotografii lotniczej
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.09.17, 11:10
  3. Początek :) Olympus SP-560
    By fotoamator2891 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.10.08, 01:51
  4. AKADEMIA FOTOGRAFII A OLYMPUS
    By anwas in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11.03.06, 12:32
  5. Podstawy fotografii z Olympus C-765
    By Noterek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28.09.05, 06:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.