Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14

Wątek: W sprawie komputerów....

Awatar m_a_g
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria
    @Bodzip, to co piszesz to najepszy przykład tego że konfiguracja konfiguracji nie równia. Nie można uogólniać że każdy Ryzen jest głośny a każde chłodzenie cieczą jest ciche.
    W moim przypadku Ryzen (a w zasadzie dwa, bo kupiłem jeszcze jeden komputer do gier, pozazdrościłem dzieciakom, a na na moim Mac Pro grać się nie da) jest głośny. I to bardzo.
    Konkretnie chodzi o Ryzen 9 5950X w jednym komputerze (ten jest głośniejszy) i Ryzen 7 5800X w drugim (ten jest trochę mniej głośny, co jako słabszy procesor przy tym samym chłodzeniu nie powinno dziwić). Poczytałem trochę o tym sieci i okazuje się że Dell Alienware Aurora R10 po prostu tak ma - wszyscy piszą że jest to głośny zestaw.
    Na pewno jeżeli by samemu składać komputer to można włożyć cichsze komponenty i lepsze chłodzenie.
    Ja kupiłem gotowe zestawy w Dell'u bo na rynku jest taki brak kart graficznych, że praktycznie można kupić tylko w nowym zestawie, w komplecie, w takiej dużej firmie jak Dell. Inaczej ta sama karta na eBay jest sprzedawana za 2-3 razy większe pieniądze niż w zestawie. Autentycznie opłaca się kupić cały komputer w Dell'u, bo cena nowego komputera z Ryzenem w podstawowej taniej konfiguracji + RTX 3090 jest niższa niż samej karty na eBay.

Co zauważyłem jeśli chodzi o różnicę pomiędzy Ryzen a Xeon to fakt, że Xeon (czy to Dell'u, czy w Mac Pro) dostosowuje taktowanie do niskiego obciążenia systemu, to jest z nominalnych 4GHz potrafi zwolnić co 1.2GHz kiedy wykonuje się prace biurowe.
    Ryzen natomiast cały czas chodzi mi powyżej nominalnej częstotliwości praktycznie na 4.8 - 4.9 GHz, nawet kiedy komputer w ogóle nie jest używany. AMD nawet chwali się w reklamach że ten procesor przy dobrym chłodzeniu nigdy nie spada do częstotliwości nominalnej. Nie wiem czy tak być musi, czy do Dell tak zaprojektował ten komputer jako zestaw do gier, ale w moim przypadku tak jest.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 13.09.21 o 19:07

| OlyJedi
    Mieszka w
    Krakow
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Ciężko się komentuje tego typu wypowiedzi bo przypominają one ocenianie głośnika na podstawie wyglądu - "patrzę sobie na ten głośnik i nie ma prawa dobrze grać". No dobrze. Nie znam się.
    Ba, przyznam że ja tam na mój komputer (Dell Precision) specjalnie specjalnie się nie patrzę. Wiem natomiast jedno - żeby przekonać się że jest włączony trzeba albo przyłożyć ucho do obudowy (wtedy słychać delikatny szum), albo patrzeć się na diody. Kiedyś jak jeszcze używałem w nim HDD jako storage to było słychać pracę dysków twardych (szum silników) i przesuw głowic przy odczycie / zapisie, po wymianie dysków na SSD nie słychać nic. Ewentualnie przy dużym obciążeniu GPU zaczyna być słychać szum powietrza wywoływany przez wiatraki na karcie graficznej.

Do do tego co napisałeś o głośnej pracy Alienware, to zgodzę się połowicznie - nie wiem czy konstrukcja jest kiepska bo wydaje mi się że jest dość przemyślana, natomiast na pewno wiatraki są głośne.
    Myślę że 20 lat składania komputerów że szczególną uwaga na ich cichość daje mi jakieś podstawy do takich stwierdzeń. I to faktycznie cichych, takich gdzie dyski były w specjalnych obudowach tłumiących drgania, wiatraki miały specjalne łożyska a najgłośniejszym elementem potrafił być zasilacz albo jakaś cewka. Stacje robocze nigdy nie były ciche bo nie takie było ich zastosowanie - kanały pomagaly w chłodzeniu ale niekoniecznie były ciche bo często przenosiły drgania lum wzmacniały szum powietrza. Taka ilość wiatraków jak w tym Dellu w połączeniu z otwartą konstrukcja nie wróży najlepszej akustyki. Wiatraki Foxcona nigdy nie były ciche, nawet przy niskich obrotach słychać łożyska - no chyba że się siedzi parę metrów od komputera. Małe wiatraki z tyłu obudowy też nie sugerują cichej konstrukcji, podobnie jak brak wiatraków na procesorze wymagający szybszych obrotów przednich wiatraków

Co do Alienwarea to niestety typowy przerost formy nad treścią. Faktyczną obudowa jest mała a jeszcze jakiś geniusz wymyślił zasilacz wstawiony w środek konstrukcji i blokujący przepływ powietrza. Jak się dołoży głośne i kiepskie wiatraki to efekt jest jaki jest.

Ryzeny wcale nie muszą być głośne - chyba że ktoś robi komputer "na odwal się". Płyta z rozsądnym chłodzeniem VRM i porządne chłodzenie procesora (np. Noctua albo Bequiet) + wyciszona obudowa i takiego komputera faktycznie może się nie dać usłyszeć nawet pod pełnym obciążeniem. Problemem może być karta ale i tu zawsze można się pobawić w undervolting i odpowiednie ustawienie profili wiatraków

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

| OlyJedi
    Mieszka w
    Krakow
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Ja tam nie będę z nikim polemizował i się wymądrzał. Przepracowałem 40 lat jako informatyk w firmie. Przez moje ręce przeszło setki komputerów, stacji serwerowych i laptopów.
    Poniewież nie gram w gry, złożyłem sobie sprzęt stricte pod wywoływanie zdjęć. Bez szaleństw. Ale miał być cichy i szybki.
    Spełnia moje obydwa kryteria.

Obudowa jest mała, a mimo to temperatura jest w granicach 50 OC.
    Jest bardzo cicho - musi tak być, bo maszynka stoi w pokoju gdzie śpimy. Podobnie jak @m_a_g napisał - aby sprawdzić czy pracuje, trzeba popatrzeć na diody.
    Poniżej log z systemu:
    Jeśli masz faktycznie jedna kość to sugeruję dokupić druga - Ryzen trochę się dusi bez dual channel

Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Mieszka w
    Gorlice
    Siła reputacji
    459
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Vindex Zobacz posta
    Jeśli masz faktycznie jedna kość to sugeruję dokupić druga - Ryzen trochę się dusi bez dual channel

Mam, na razie nie chce mi się zakładać
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||