Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59

Wątek: Proszę o pomoc w kilku kwestiach...

  1. #1
    tt
    Gość

    Proszę o pomoc w kilku kwestiach...

    Cześć.
    Fotografuję od 20 lat. W sumie to jestem dziaders
    Od 5 lat w systemie Fuji. X-T10, 10-24, 18-135, 50-230.
    Postanowiłem spróbować micro 4/3.
    Wszedłem w posiadanie używanego (99% mojego sprzętu foto kupuję jako używane) EM5 II w zestawie z 12-40/2.8 oraz 75-300.
    I teraz moje pytania:
    1. Fuji 10-24 używam głównie w górach i generalnie do krajobrazu. Zazwyczaj przymknięty. Po szybkiej analizie wybrałem do Olympusa 9-18. Nie potrzebuję nic lepszego. Do X-T10 dokupiłem zmęczonego (tanio) E-M1 i w górach zamiast zmieniać obiektywy, kiedy potrzebuję użyć 10-24, po prostu wyciągam z plecaka M1+10-24. Przy takim obiektywie nie potrzeba super autofokusa albo super ergonomii. Dla mnie tylko matryca się liczy. Czy jakiś producent micro 4/3 ma coś malutkiego, bez wizjera, taniego, co potrafi zrobić RAW taki jak EM5 II?
    2. 75-300 będzie używany sporadycznie, do ściśle określonych celów. Nie przewiduję zabierania go w teren - mam po prostu zwierzyniec koło domu. Dawno temu, jeszcze mając analogowego Canona, marzyłem o zestawie 24-70 i 70-200 2.8. W Fuji było bardzo drogo i dla mnie za ciężko. Teraz 12-40/2.8 już mam. Jednak nie chciałbym kupować dużych, drogich i ciężkich teleobiektywów. Chcę go zabierać ze sobą zawsze. W 4/3 znalazłem Panasonic 35-100/2.8. Spełnia założenia - pytanie jest, czy występuje w naturze jako używany i w jakiej cenie? A może dać sobie spokój i wziąć po prostu 40-150/4-5.6? Albo Olympusa 14-150?
    3. Pytanie do praktyków - czy mając 12-40 jest sens kupować coś stałoogniskowego o ekwiwalencie 50mm? Np. 25/1.8. Nie ukrywam, że tęsknię za powrotem do stałoogniskowego obiektywu. Nie umiem tego uzasadnić. Bardzo podobają mi się zdjęcia, które robiłem starymi obiektywami Fujinon 35 i 50mm przez przejściówkę. Miałem kupować te nowe małe f/2.0 do Fuji, ale wygrał Olympus... No i tutaj używane obiektywy stałoogniskowe są przystępne cenowo... Co polecacie? Mam ochotę i już mam czas, żeby pobawić się aparatem z tylko jedną, dwiema stałkami... Nie zawsze muszę mieć elestyczność zoomów. Jak się nie uda, sprzedam obiektywy i tyle...

    Tak na szybko, bez porównywania jakości zdjęć, Aparaty i obiektywy, które mam teraz z obu systemów mają bardzo podobną jakość i przyjemnie się to trzyma w rękach. A wręcz M5 i 12-40 podoba mi się bardziej... Co prawda filozofia obsługi jest całkowicie inna, ale to kwestia przyzwyczajenia. Na szczęście nie muszę szybko decydować, który zostanie

    Z góry dzięki za pomoc!

  2. #2

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    1 Male bez wizjera: mam stary Lumix GM1 od Panasonica . Jego nastepca byl rozmiarowo GM5. Obrazek GM1 gorszy od E5 II ale dramatu nie ma. Wchodzi do kieszeni. Nastepca, Lumix G100 wszedl na rynek w zeszlym roku, ciezko powiedziec co to warte.
    Pewnie drozej ale jest w Olympusie cala seria Penow. Ciezko mi sie wypowiedziec o jakosci matrycy/wielkosci-nie mam. Powinno byc lepiej niz w niskobudzetowych Lumixach.
    https://camerasize.com/compare/#570,654.


    2 Panasonic 35-100 2,8 u mnie we Francji wystepuje w uzywkach, ale rzadko. Jakos ludzie sie z nim nie rozstaja.
    Ciut dluzej i jednak wiekszy i drozszy- PanaLeica 50-200 2,8-4. Z uczestnikow forum niedawno kupil @siemek i jest zadowolony. Jak z uzywkami-nie wiem.
    14-150 mialam, ciemny troche , nie polubilismy sie. Klopotow ze sprzedaniem nie mialam zadnych, wiec ma zwolennikow. Ladne fotki z niego byly na forum.
    No i jest 12-100 PRO. Wszystkie 4 ponizej:
    https://camerasize.com/compact/#594....7,594.725,ha,t
    Wynika z tego ze wybrales najlepiej, jesli chcesz nosic z 9-18. Moze warto polowac na 35-100, wydaje mi sie ze widzialam za ok 500euro. Widuje 2-3 razy do roku.

    3 Jakbym miala miec jedna stalke w tym systemie, dobra, ale nie jakas pro z kosmosu, to wzielabym Leice 25mm 1,4. Robiony pod system wiec choc wiekszy od stalek Olka ze swiatlem 1,8 lub 2, ale wielkosc akceptowalna. Dobry optycznie, niezly autofokus. Juz pare lat ma, na e-bay uzywek sporo. Mam, ale nie przewiduje sprzedawac . No, i wpisuje sie idealnie pomiedzy 9-18 a 35-100.

    Sa tez Sigmy np 16mm, ale robione pod APSC, wiec wieksze. Ta 56mm, portretowka, ma bardzo dobra opinie.
    Sama bede sprzedawac Olka 45mm 1,8 i Samayanga 12 f2,0 (spory i kolorystyka mi srednio podchodzi).
    Generalnie w stalkach masz ogromny wybor. Wiekszosc juz starszych, wiec powinny istniec w uzywkach.
    Jest Leica 15mm, Olympus 12mm, jest 20mm 1,7 Lumixa-nalesnik niezly optycznie, choc mnie nie urzekl ( sprzedam niedrogo ). To te bardziej znane i chwalone.
    Kusi seria PRO Olympusa, ze swiatlem 1,2, szczegolnie 17 mm. Bardziej wszechstronny jest w tej serii 25mm. Cena i waga -jak to w PRO.
    Sa bardzo jasne Noktony Voigtlandera, choc( poza bodajze 45mm) to obrazek z nich nie powala, a cena i waga juz tak.
    Jest Laowa 7mm f2,0-jakos bardzo nie polecam, jesli juz to po sprawdzeniu-nierowna jakosc optyczna. Wiem, mam, kupowalam nowke i trafil mi sie gorszy egzemplarz. Jak chcesz szeroko to rybka od Samayanga jest malutka i dobra optycznie.
    Wagi, wielkosci, jakosci, swiatlo-wybor jest.

    No i sa przejsciowki z M42, choc akurat bookeh to nie jest cos, co w tym systemie jest atutem do eksploracji i najmocniejsza strona.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 12.07.21 o 17:58

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @ToTom
    Popatrz sobie do mojej galerii, większość robiona Olkiem 14-150. Wszyscy piszą że taki sobie, ale pewnie większość powiela to co w internetach wyczytali. Aby coś o szkle powiedzieć to trzeba je mieć.
    Ze stałek mam wszystkie Sigmy: 16, 30 i 56/1,4 - powiem że bardzo bardzo przyjemnie się nimi pracuje.
    Mam Laova 7,5/2,0 ten cięższy z niebieskim paskiem. Wart swoich pieniędzy.
    Tele: jeśli nie brać pod uwagę wspomnianego 14-150 to czasem używam z dużego 4/3 Olympusa 70-300 przez przejściówkę.
    Manuale: dwa Heliosy - 77M-4 = 50/1,8; oraz klasyk 44M = 58/2,0. Przy obiektywach M42 (Heliosy) bardzo ważna jest przejściówka. Ja mam K&F Concept
    I jeszcze jeden na specjalne okazje Samyang 85/T1,5

    Trzy wrzutki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1013109.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	804,8 KB
ID:	235511 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1013065.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	761,3 KB
ID:	235512 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1013058.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	841,1 KB
ID:	235513
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    tt
    Gość
    @canimo, @Bodzip
    1. Ależ to maleństwo. Popatrzyłem na podobne rozmiarowo w Olympusie:
    https://camerasize.com/compare/#570,565
    Są teraz w cenie około 1000zł z naleśnikiem. Może pójdę w tę stronę, bo z tego co widzę, menu jest jak EM5. A do moich potrzeb lepszy będzie uchylny ekran niż wizjer.
    Do przemyślenia...
    2. Zdecydowanie najfajniej dla mnie byłoby kupić 35-100... Ale nie ma na razie używek. Zawsze mogę zabrać (niechętnie) 73-300. I poczekam aż się pojawi tani 14-150... Bo chyba nie ma sensu brać 40-150...
    3. Dzięki za propozycje obiektywów. Tak myślałem, że będzie z czego wybierać.
    Jaka ogniskowa jest w m43 uznawana za portretową? To "powinno być" około 80mm w przeliczeniu czy 80mm dla m4/3? Piszesz, że obiektyw 56mm Sigmy jest już portretowy...

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ToTom Zobacz posta
    Jaka ogniskowa jest w m43 uznawana za portretową? To "powinno być" około 80mm w przeliczeniu czy 80mm dla m4/3? Piszesz, że obiektyw 56mm Sigmy jest już portretowy...
    Bo jest. Systemowy Olympus 45/1,8 też jest..
    Ja tam wolę Sigmę, wprawdzie większa ale jest genialna. Ale dla 45 też nie ma wstydu.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Portrety- zalezy co lubisz. Jak w kontekscie i z bliska to chyba od 25 dla 4/3. Niektorzy twierdza ze i 17, ale to zeby uzasadnic potrzebe kupna
    25mm to 50 FF. Ja mam 45 ale sie bede pozbywac, bo specjalnie portretow nie robie. Jest tez super ostre 75 (=150FF) w Olku. Zastanawiam sie czy nie pozbyc sie obu, dla tej Sigmy, ale 75mm zal.

    Jak chcesz to moge sprobowac cos dla Ciebie wyhaczyc jesli chodzi o 35-100 na francuskim alledrogo. To nazywa sie "leboncoin" i nigdy (jeszcze?) sie nie nacielam. Aktualnie nie ma, sprawdzalam. Bede sie rozgladac, bo bede chyba szukac dla siebie 12-35 od Panasa. Z reguly jest sporo ofert przed Bozym Narodzeniem i tuz po. Sprzedaja najczesciej ludzie co zmieniaja system i z reguly obiektywy sa zadbane. Jakies drobne ryzyko jest, bo Francja duza i drogo jechac na drugi koniec, zeby sprobowac obiektyw. Uznaje, ze jak proponuja sprawdzenie, to dobry znak.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Jak Cię stać, to Leica 42.5 1.2 jest genialna do portretów.

    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez canimo Zobacz posta
    Portrety- zalezy co lubisz. ...
    I to są święte słowa. W portrecie istotna jest odległość od portretowanej osoby, a ogniskowa zależy od kadru (sama twarz, czy więcej) i pomysłu na zdjęcie (czyli np. celowe wprowadzenie zniekształceń).
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #9
    tt
    Gość
    No dobra, decyzja została podjęta.
    Na początek, jako najbardziej potrzebny, musi zostać kupiony 9-18.
    Potem, jako mały i lekki "teleobiektyw" lub spacerzoom: 14-150 (ale bez napinki).
    Stałoogniskowe: 45/1.8 na początek. A potem 20/1.7 lub 25/1.4 ( 1.8 ).
    Na deser 35-100/2.8, jeśli pojawi się jakiś używany.
    Pozostaje kwestia małego PENa i naleśnika 14.42, ale to już będę szukał jakiegoś taniego i być może nic z tego nie będzie
    Wszystko będę sobie szukał używane.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Popatrz sobie do mojej galerii, większość robiona Olkiem 14-150. Wszyscy piszą że taki sobie, ale pewnie większość powiela to co w internetach wyczytali. Aby coś o szkle powiedzieć to trzeba je mieć.
    Testowałem ten obiektyw z E-M5 III i uważam, że jest taki se. Ale i tak go kupiłem, bo zastępuje dwa zoomy, co w podróży ma dla mnie znaczenie.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. Prosze o pomoc !! om-1
    By Artur28 in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26.12.10, 13:12
  2. proszę o pomoc do c-370
    By piotrek991 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13.10.05, 10:53
  3. Proszę o pomoc - E-20p
    By wojtek123 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.06.05, 18:51
  4. Prosze o pomoc!!!
    By Gwynet in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 7.11.04, 20:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.