Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 110

Wątek: Pierwsze kroki z makrofografią przyrodniczą..

  1. #21
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Podczas robienia zdjęcia warto było zmiękczyć jakąś blendą światło. A w komputerze odszumić - zwłaszcza nad głową modela tło wygląda brzydko. Zdjęcie jest też niedoświetlone - oglądam wprawdzie na kiepskim monitorze ale histogram prawdę zdradza.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #22
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Podczas robienia zdjęcia warto było zmiękczyć jakąś blendą światło. A w komputerze odszumić - zwłaszcza nad głową modela tło wygląda brzydko. Zdjęcie jest też niedoświetlone - oglądam wprawdzie na kiepskim monitorze ale histogram prawdę zdradza.
    Blendy jeszcze nie mam... ale jako, że flash już sprawnie śmiga z M1 Mark II to od kupna blendy, a konkretniej dyfuzora (myślałem o czymś w stylu Dorr?) dzielą mnie dni..a może godziny Odszumiane było...aczkolwiek możliwe, że za słabo.
    Niedoświetlenie wynika z obniżenia ekspozycji do -0,7 w zeszłym roku i jeszcze na początku tego często tak robiłem, żeby wyjść na "dobre" ISO oraz czas naświetlania. Od paru tygodni zmieniłem trochę podejście i mam nadzieję, że będzie lepiej.

  3. #23
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    To teraz nieco inne ujęcie
    Przedstawiciel rodziny osowatych Vespidae, trudna do oznaczenia na podstawie zdjęć podrodzina kopułkowate Eumeninae.
    Mimo to udało mi się ustalić i potwierdzić rodzaj:

    11 bolica Ancistrocerus sp. (maj 2022)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5222399_2.JPG
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	2,47 MB
ID:	255327

  4. #24
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Najwyższa pora na jakieś tegoroczne zdjęcie... A jak otwierać rok to z przytupem
    W odróżnieniu od pozostałych to zostało wykonane ostatnio zakupionym Olkiem OMD M1 Mark II (M10 II tymczasowo odstawiłem).

    W terenie myślałem, że to samiec naszego pospolitego cofnika Diaea dorsata, ale po weryfikacji na innej stronie okazało się, że się myliłem!
    Duża rzadkość, wciąż oficjalnie w Polsce jeszcze nie potwierdzony (brak publikacji, nie wpisany na listę polskiej arachnofauny).
    Przedstawiam Państwu:

    12 Diaea livens (Krzesiński Park Krajobrazowy, 28.05.2023)Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EM047490_stack_B.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	8,05 MB
ID:	255562



    PS. Właśnie takich obserwacji chciałbym tutaj prezentować jak najwięcej
    Ostatnio edytowane przez VasT ; 12.06.23 o 23:17

  5. #25
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Pająk rzadki i ciekawy, szkoda że zbyt ostre światło spowodowało brzydkie refleksy.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #26
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Pająk rzadki i ciekawy, szkoda że zbyt ostre światło spowodowało brzydkie refleksy.
    Pająk faktycznie ciekawy i nie widziałem takiego jeszcze.
    A kolega jak się wprawi, to będzie umiał pozbyć się takich refleksów. Wszystko w swoim czasie.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  7. #27
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    A kolega jak się wprawi, to będzie umiał pozbyć się takich refleksów. Wszystko w swoim czasie.
    Święte słowa. Trzeba pracować nad eliminacją popełnianych błędów i zdjęcia będą coraz bliższe doskonałości. A w tym konkretnym przypadku rzadkość modela powoduje że niedoskonałości mniej przeszkadzają.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #28

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Pewnie flash był w użyciu - z czasem pewnie z niego zrezygnujesz, albo nauczysz się go używać bardziej dyskretnie.
    A obiekt rzeczywiście bardzo ciekawy.

  9. #29
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Święte słowa. Trzeba pracować nad eliminacją popełnianych błędów i zdjęcia będą coraz bliższe doskonałości. A w tym konkretnym przypadku rzadkość modela powoduje że niedoskonałości mniej przeszkadzają.
    Oj @wyszomirze to dokładnie jak z tancerką. Jak jest ładna, to nawet nie przeszkadza że depcze po nowych lakierkach.
    To konkretne zdjęcie, nie powinno przysporzyć większych problemów z jego "wyprostowaniem". Ale jak pisałem wszystko po kolei.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  10. #30
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dziękuję za wszystkie komentarze!
    Nad refleksami będę pracował, a im więcej tego typu uwag tym większa szansa, że następnym razem zwrócę na nie uwagę już w terenie


    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Pewnie flash był w użyciu - z czasem pewnie z niego zrezygnujesz, albo nauczysz się go używać bardziej dyskretnie.
    A obiekt rzeczywiście bardzo ciekawy.
    Zdjęcia robione w świetle naturalnym, około godziny 8 rano (1/250s; F8.0; ISO 400 i nawet do niego rozłożyłem statyw - tak się złożyło, że testowałem na nim funkcję focusu BKT i stackingu ). Niestety światło słoneczne padało prosto na pająka, a ja nie chciałem za bardzo ingerować, żeby go nie spłoszyć, a na dyfuzor (zamówiony) wciąż czekam.
    Co do lampy błyskowej.. Posiadam i testuję Goddoxa TT350, ale raczej staram się go używać w momencie, gdy już nie jestem w stanie zrobić w miarę ostrego zdjęcia w świetle naturalnym.

Podobne wątki

  1. Pierwsze kroki.
    By Hubert_ in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.02.16, 14:49
  2. Pierwsze Kroki
    By deusirae in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18.10.14, 13:59
  3. Pierwsze kroki z G3
    By Antares in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17.05.12, 16:01
  4. Pierwsze kroki z E-510
    By misiek1928 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10.08.08, 22:03
  5. Pierwsze kroki E-500
    By buszm in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.05.06, 15:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.