Strona 2 z 11 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 110

Wątek: Pierwsze kroki z makrofografią przyrodniczą..

  1. #11

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    A mnie podoba się bzyg - kadr kompozycjnie mi pasuje. Technicznie się nie wypowiadam.

  2. #12

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Fajny ten bzyg.

  3. #13
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Kwiatek 1 - nie czuję się zbyt kompetentny w takiej tematyce, ale pod względem estetycznym to chyba najlepsze zdjęcie z tej wstawki.
    Zgadzam się (szczególnie pod względem tła), dlatego poszedł na pierwszy ogień Chociaż mogłem spokojnie ciut mniej skadrować, tak żeby zmieścić ten górny pączek w całości.

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Bzyg 2 - w/g mnie zbyt wciśnięty w LD róg kadru. Sądzę też że większa skala odwzorowania by się przydała. Spróbowałem obciąć po 1/3 góry i prawej - po takim zabiegu zdjęcie w/g mnie wygląda znacznie lepiej. sądzę, że gdyby dodać nieco lewej i dołu kadr byłby zdecydowanie lepszy przy znacznie słabszym cięciu góry i prawej. Światło, kolory i ostrość w/g mnie OK.

    Tutaj zależało mi, na tym aby było widać trochę kwiatu i tak kombinowałem i wyszło to co pokazałem, ale sprawdzę sobie Pana propozycję.

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Żółty chrząszcz 3 - bardzo przeszkadza mi brak ostrości na oku. Kadr też nie zachwyca - nadmiar nieciekawego tła na górze. Uważam że kadr znacznie by zyskał gdyby obrócić aparat tak, by trawka na której siedzi chrząszcz była nachylona równolegle do przekątnej kadru.
    Żółty chrząszcz 4 - tu już ostrość poszła odpowiednio, kadr podobnie jak poprzedni zyskałby po nachyleniu trawki ku przekątnej.
    Oj to oczko faktycznie rozmazane, a mam wrażenie że mam na komputerze niemal identyczne zdjęcie jednak z ostrym okiem. Kadr fatalny zgadzam się, ale wrzuciłem bo to pierwsze udane zdjęcie pod względem ostrości w tej skali odwzorowania. Tutaj pytanie czy oba te zdjęcia nie są trochę za ciemne ? ( bodajże wartości -1.3 i 1.0 EV)

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Pluskwiak 5 (chyba żółwinek?) - interesujący, nieszablonowy kąt podejścia do modela. Oko nieco wyszło przed głębię ostrości, Zbyt dużo nieciekawego kolorystycznie i zaszumionego tła oraz nieostrych fragmentów trawki. Zdjęcie w/g mnie znacznie zyskuje po obcięciu 1/4 góry i lewej.
    Tak, prawdopodobnie będzie to któryś z żółwinków, być może Eurygaster maura. Właśnie ze względu na ten kadr wrzuciłem, bo to oko strasznie boli. Nad tłami będę pracował


    canimo, cobra ,
    dziękuje

  4. #14
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Po krótkiej przerwie, chciałem zaprezentować parę zdjęć, które zrobiłem 2 tygodnie temu... Oczywiście zapraszam do konstruktywnej krytyki i oceny

    Nie mogłem zdecydować się, który kadr lepszy ... pszczoła miodna Apis mellifera
    6a


    6b


    7 trzmiel Bombus sp.


    8 I ze względu na inny kadr pokaże też... srogonia baldaszkowca Rhynocoris iracundus

  5. #15
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Z kadrów 6a i 6b lepszy wydaje mi się 6b, ale przeszkadzają brzydkie refleksy światła na głowie modelki. Na 6a i 7 za dużo pustki po lewej - w/g mnie te zdjęcia lepiej by się przedstawiały w kwadratowym kadrze. Na trzmielu przeszkadza wypalony refleks na oku.
    W/g mnie najlepszy z tej wstawki srogoń 8 - ale jeszcze za dużo pustki po lewej. Po przycięciu do pionowego kadru o proporcjach 3:2 zdjęcie w/g mnie znacznie zyskuje.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #16
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    465
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Ja bym obstawiał 6a. Moim zdaniem lepsza kompozycja. 7 bym troszkę rozjaśnił.

  7. #17
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Dziękuje za odpowiedzi

    Przed tymi "ciasnymi" kadrami wciąż ostrzega mnie głowa, że to już "za bardzo" i jakoś lubię jak owad ma trochę przestrzeni, na którą może "popatrzeć" .. Ale srogoń faktycznie zyskał tym cięciem pionowym.. Trzmiela nawet podświetlałem, ale wg mnie wtedy bardziej widoczne są nieostre punkty i rzuca się to w oczy dlatego tak zostawiłem.. Więc po poprawkach dwa zdjęcia

    6a.1


    8.1

  8. #18
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Przyszedł czas, żeby odświeżyć swój wątek.. Forum od paru miesięcy przeglądam regularnie (szczególnie tematy dot. Makrofotografii), ale jakoś brakowało zapału, żeby coś tu wrzucić. Jak wspomniałem w pierwszym poście zależy mi przede wszystkim na nauce i poznawaniu świata przyrody poprzez fotografię. Dlatego mój wątek ma być przede wszystkim RÓŻNORODNY i... trudno jeśli czasem ucierpi na tym ostrość modela, tło czy ogólna jakość zdjęcia... Oczywiście wszelkie komentarze są mile widziane, a każda krytyka dot. technikaliów będzie przyjmowana i trawiona, celem znalezienia "złotego środka"

    Do rzeczy.. Na (nowy)początek zwierzęta, od których zaczęła się moja fascynacja przyrodą - GADY.
    Gatunek w Polsce pospolity, ale trzeba pamiętać, że podlega częściowej ochronie gatunkowej.

    9 jaszczurka żyworodna Zootoca vivipara
    Nazwa:  f15c519d1ee0f8e1.jpg
Wyświetleń: 195
Rozmiar:  424,9 KB

  9. #19
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    1. Zdjęcie zdecydowanie zbyt ciemne - jeśli nie wierzysz obejrzyj jego histogram.
    2. Odbicie w oku zdradza że w rzeczywistości modelka wspinała się pod górę.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #20
    Awatar VasT
    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    101
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    wyszomir dziękuję za cenne uwagi!

    To lecimy dalej, zeszłoroczne zdjęcie pospoliciaka wśród owadów z rzędu pluskwiaków Hemiptera

    10 wtyk straszyk Coreus marginatus - nimfa

    Nazwa:  P8064327.JPG
Wyświetleń: 160
Rozmiar:  981,5 KB

Podobne wątki

  1. Pierwsze kroki.
    By Hubert_ in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.02.16, 14:49
  2. Pierwsze Kroki
    By deusirae in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18.10.14, 13:59
  3. Pierwsze kroki z G3
    By Antares in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17.05.12, 16:01
  4. Pierwsze kroki z E-510
    By misiek1928 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10.08.08, 22:03
  5. Pierwsze kroki E-500
    By buszm in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.05.06, 15:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.