Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14

Wątek: Kalibracja obiektywu

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    No ale bezlusterkowce z definicji eliminują problem z FF / BF bo przecież czujniki AF są matrycy a nie na oddzielnym układzie tak więc kalibracja korpusu do obiektywu jest zbędna.
    Kalibracja dotyczy detekcji kontrastu, nie fazy. Body używa obu sposobów detekcji, fazy do szybkiego ostrzenia, a potem kontrastu do poprawienia precyzji. Nie bez przyczyny np. EM1 II ma taką funkcję w menu. W głównej mierze dotyczy to obiektywów na przejściówkach.

  2. #12
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    Kalibracja dotyczy detekcji kontrastu, nie fazy. Body używa obu sposobów detekcji, fazy do szybkiego ostrzenia, a potem kontrastu do poprawienia precyzji. Nie bez przyczyny np. EM1 II ma taką funkcję w menu. W głównej mierze dotyczy to obiektywów na przejściówkach.
    Dzięki. To napiszę bardziej ogólnie trochę: nie wiem jak w Olympusie, natomiast Sony (które to bezlusterkowce też mają taką funkcję w menu) oficjalnie podaje że kalibracja nie dotyczy obiekywów systemowych lub innych z natywnym bagnetem E, a funkcja ma zastosowanie jedynie z jedną konkretną przejściówką do obiektywów Minolta ( LA-EA4) gdzie czujnik detekcji fazy jest wbudowany w przejściówkę, co jest przestarzałym i wycofywanym rozwiązaniem, bo praktycznie tak samo jak w lustrzance ze wszystkimi tego konsekwencjami. Czyli innymi słowy - w przypadku obiektywów z natywnym bagnetem lub dowolną przejściówką bez wbudowanego czujnika (99% adapterów) tam gdzie używane są czujniki na matrycy kalibracja obiektywu jest zbędna a wszelkie jej ustawienia są ignorowane.
    Mogę to potwierdzić empirycznie bo do mojego Sony A7RIII, Sony A6500 i Canon R5 używam bardzo wielu obiektywów adaptowanych z ery lustrzanek - głównie Sigmy ART z bagnetem EF - i pomimo przejściówek zawsze wszystko trafia w punkt bez kalibracji, a na lustrzankach musiałem te same obiektywy kalibrować.

  3. #13
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    Kalibracja dotyczy detekcji kontrastu, nie fazy. Body używa obu sposobów detekcji, fazy do szybkiego ostrzenia, a potem kontrastu do poprawienia precyzji. Nie bez przyczyny np. EM1 II ma taką funkcję w menu. W głównej mierze dotyczy to obiektywów na przejściówkach.
    Nie...
    Jak napisałeś -> EM1
    Tylko aparaty serii E-M1 oraz E-MX i chyba (ale nie mam pewności) PEN-F, a także ostatnio E-M5 v.III - mają matryce z czujnikami fazowymi. Pozostałe Olympusy z serii mikro wykorzystują ostrzenie "po kontraście".
    Stara seria tzw. duże 4/3 - ale tylko wyższe modele (E-3; E-5, oraz E-30) miały możliwość ostrzenia hybrydowego (kontrastowe na ekranie wyświetlacza)
    W serii mikro, przez przejściówkę podpinasz obiektyw zbudowany do detekcji fazy, więc układ aparat-obiektyw będzie działał hybrydowo, więc wolno.
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 8.09.21 o 17:47
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #14
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Seria E-M1, E-MX i E-M5 III mają detekcję hybrydową po fazie i kontraście. Nie ma obiektywów zbudowanych do detekcji fazy (oprócz szczególnych, takich jak wymienił m_a_g). Natomiast niektóre starsze obiektywy mają silniki, które nie współpracują z detekcją fazy w body.

Podobne wątki

  1. Kalibracja monitora
    By Imil in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 17.05.10, 06:39
  2. Kalibracja AF w E510.
    By puchan in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 23.10.09, 13:16
  3. Kalibracja AF
    By Czacha in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19.07.09, 10:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.