Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Zdjęcia "w trawie" - przygotowania i końcowy efekt

  1. #1
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria

    Zdjęcia "w trawie" - przygotowania i końcowy efekt

    Jak ostatnio widzieliście w moim wątku ze zdjęciami, naszło mnie ostatnio na robienie zdjęć ptaków z trawą jako tłem, w sensie że ptak z trawą jest niejako umiejscowiony w swoim środowisku a nie wyrwany z kontekstu przez jednolicie i nie do poznania rozmyte tło.
    Kwestia jest tego rodzaju, że tego typu zdjęcia fajnie się ogląda ale ich zrobienie nie jest takie proste jak się wydaje. Okazuje się bowiem że zdjęcia "w trawie" to tak naprawdę nie są zdjęcia w trawie i nie ma opcji żeby takie zdjęcie się udało w naturalnych i nie przygotowanych warunkach.
    To że nam się na zdjęciu wydaje że obiekt - w tym przypadku ptak - jest otoczony trawą, to tylko złudzenie. Tak naprawdę trawa jest ale tylko za obiektem. Jeżeli zostawimy trawę gdziekolwiek z przodu lub w pobliżu obiektu, efekt będzie bardzo kiepski.

    Ale może zademonstruję wizualnie.
    Na samym początku moich prób i błędów, przygotowałem sobie takie stanowisko jak poniżej.
    Jak widać patyk o wysokości takiej aby ptak siedział mniej więcej na wysokości szczytów trawy, trawa zaraz za patykiem, i (czego nie widać na zdjęciu) wydeptana trawa pomiędzy miejscem gdzie siedziałem a patykiem. Trawa wydeptana, bo inaczej przesłania ptaka i efekt jest bardzo kiepski.



    Efekt z tego ustawienia jest taki:



    Jak widać nie jest źle, prawda?

    Postanowiłem jednak eksperymentować dalej, i wydeptałem trawę za patykiem, tak gdzieś do 30cm od miejsca gdzie miałem nadzieje że usiądzie ptak.
    Tak przygotowana miejscówka pozwala uzyskać zdjęcia jak to poniżej. Ciągle widać trawę, wiadomo że to trawa bez wątpliwości, natomiast moim zdaniem lepiej się ogląda, tło jest delikatniejsze i nie osiąga wzroku zbędnymi detalami.



    Na koniec co by się stało, gdyby wydeptać jeszcze więcej trawy, tak jeden metr za patykiem?
    W tym przypadku efekt jest taki - praktycznie nie widać trawy, można się tylko domyślać co to jest, jednakże nie jest to jednolita papka super rozmytego bokeh.


    Na koniec: proszę to wszystko traktować z przymrużeniem oka, a nie jako gotową receptę, bowiem efekt zależy od ogniskowej i światła użytego teleobiektywu.
    Przykładowe zdjęcia o odległości demonstrują efekt dla 300mm f4.
    Dla innych obiektywów trzeba będzie przygotować sobie inne stanowisko z inną ilością wolnego miejsca za patykiem, a ile, to trzeba sprawdzić empirycznie.
    Ja w przygotowaniach posługiwałem się aparatem, to jest ustawiłem patyk, wydeptałem trawę przed i trochę za, sprawdziłem efekt przez wizjer aparatu, wydeptałem więcej za patykiem, i tak do skutku .

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.858
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Moim zdaniem najładniejsze tło uzyskałeś w przypadku dzięcioła.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #3
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Moim zdaniem najładniejsze tło uzyskałeś w przypadku dzięcioła.
    Mnie najbardziej podoba się drugie zdjęcie, to pomiędzy. Dzięcioł to taki już książkowy bokeh rozmemłany i też jestem z niego zadowolony, z tym że tego typu efekt w sumie najłatwiej uzyskać bo w tle może być cokolwiek, nie trzeba się martwić o jakąkolwiek aranżację miejscówki, byle tylko miejsce sobie zostawić i już efekt gotowy. Może też moje upodobania są skrzywione przez fakt posiadania FF z teleobiektywem, który to zestaw dosłownie anihiluje tło, więc dla odmiany takie tło z większą ilością szczegółów wydaje mi się bardziej interesujące
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 5.06.21 o 00:13

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ...Dzięcioł to taki już książkowy bokeh rozmemłany i też jestem z niego zadowolony, z tym że tego typu efekt w sumie najłatwiej uzyskać bo w tle może być cokolwiek, nie trzeba się martwić o jakąkolwiek aranżację miejscówki, byle tylko miejsce sobie zostawić i już efekt gotowy. ...
    Pozostaje tylko wydrukować, oprawić w ramki i powiesić na ścianie
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5

    Dołączył
    Feb 2015
    Mieszka w
    Przed Dolinką Będkowską
    Posty
    3.230
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Mi też najbardziej pasuje drugie zdjęcie, chociaż każde jest świetne.
    Ale delikatne, dające się rozpozna tło, daje większą naturalność zdjęciu.
    Moim zdaniem of course
    "Skoro nie można wiedzieć wszystkiego co się da wiedzieć o wszystkim, to piękniej jest wiedzieć coś ze wszystkiego, niż wiedzieć wszystko o jednym" - B.Pascal 1854
    Fuji X-T3 + XZ-2

Podobne wątki

  1. Pokaż przygotowania i końcowy efekt
    By m_a_g in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 5.06.21, 11:41
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.04.12, 08:00
  3. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.