Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 43 z 43

Wątek: Filtr UV czy protektor

  1. #41
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.575
    Siła reputacji
    192
    Moja galeria
    Powyższe rozważania nie dotyczą filtra przedniego, nie zajmują się tym co najistotniejsze - oceny ilościowej (jeśli to jest możliwe).
    W których przypadkach filtr przedni szkodzi znacząco, jak dalece i pod jakim względem szkodzi?
    TJ

  2. #42
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Popełniłem przed laty (w 2004 roku) test kilku posiadanych filtrów UV i skylight. Testowałem pod kątem blików i spadku ostrości. Aparat był ustawiany na statywie, skierowany pod znacznym kątem w górę. W kadrze znajdowała się krawędź firanki (w celu oceny ostrości) i świecący w kierunku obiektywu reflektorek halogenowy (jako źródło flar i blików). Zdjęcia wykonane kolejno bez filtra i z różnymi filtrami Pentaxem *istD z najostrzejszym obiektywem jaki wówczas posiadałem - Pentaxem SMC-FA 100f2.8 Macro. Zaprezentowałem zdjęcia całych kadrów przy przysłonie 2.8 (wtedy zazwyczaj flary i bliki były najsilniejsze) i niezmniejszone cropy fragmentów kadru przy przysłonie 8 (dla oceny ostrości - dobór przysłony może wydawać się dziś nieco dziwny, ale w owych czasach matryca Pentaxa miała przy rozmiarze APSC rozdzielczość 6Mpix więc przy przysłonie 8 dyfrakcja jeszcze się nie uwidoczniała). Wyniki są do obejrzenia pod adresem http://strony.toya.net.pl/~wyszomir/TESTY/index.html
    Dla filtra Hama HTMC Ghostless zamieściłem też zdjęcie całego kadru przy przysłonie 8 - gdyż w odróżnieniu od innych filtrów bliki z tym filtrem pojawiały się dopiero po przymknięciu przysłony. Miało to związek z niestandardową konstrukcja tego filtra - jego powierzchnie nie były płaskie a maiły kształt fragmentu sfery - zewnętrzna powierzchnia była wypukła jak w soczewce a wewnętrzna wklęsła - o tym samym promieniu co zewnętrzna. Miało to zapobiegać blikom i rzeczywiście przy otwartej przysłonie filtr zachowywał się świetnie, natomiast bardzo negatywnie wpływało na koszt produkcji i cenę filtra. Oczywiście ocena ostrości wykonywana obecnie musiałaby ze względu na inne rozdzielczości matryc aparatów wyglądać inaczej, ale wpływ na flary i bliki jest obecnie podobny.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #43

    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    Brzostek
    Posty
    32
    Siła reputacji
    3
    Moja galeria
    17 lat to jednak trochę. Teraz chyba technika się trochę zmieniła. Najlepsze filtry maja po kilkanaście powłok antyrefleksyjnych, np. Hoya Fusion Antistatic ma ich 18.
    A antyrefleks jest czymś co na pewno sprawdza się okularach. Są nawet specjalne okulary dla kierowców które mają redukować oślepienia w nocy. Na pewno działają bo uniwersalny antyrefleks w moich też mocno redukuje.

Podobne wątki

  1. Filtr UV - tak czy nie?
    By stpman in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23.07.18, 12:24
  2. Filtr AA
    By King in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.05.09, 10:09
  3. Filtr do E1
    By mietix in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.09.05, 23:08
  4. Filtr UV
    By mini21 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 9.05.05, 00:02
  5. Filtr FD
    By chivas in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17.09.04, 22:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.