Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Wątek: Filtr UV czy protektor

  1. #1

    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    Brzostek
    Posty
    32
    Siła reputacji
    3
    Moja galeria

    Filtr UV czy protektor

    Kupiłem obiektyw i chcę kupić filtr UV lub protektor.
    Niby matryce mają filtr UV (nie wycina wszystkiego) ale czy jest on wystarczający we wszystkich sytuacjach? Wraz ze wzrostem wysokości rośnie promieniowanie UV.

    1. Pytanie czy jest jakaś określona wysokość n.p.m. od której używanie filtra UV ma sens? Np. 1000/3000/7000 m n.p.m.?
    2. Załóżmy że chcę kupić filtr Hoya Fusion Antistatic. Występuje on w wersji UV i protektor. Podobnie jest u większości producentów. Pytanie czy ktoś widział test UV vs protektor w ramach tej samej serii danego producenta. Interesuje mnie czy filtry UV bardziej psują obraz od protektorów (one wydają się prostsze) czy są to różnice marginalne?

  2. #2
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Dwie sprawy, bo wydaje mi się że o czymś nie wiesz:

    1. Filtr UV to relikt - ma sens tylko w fotografii analogowej i był używany w ubiegłym millenium bo błona fotograficzna tak a nie inaczej reaguje na większą ilość światła UV występującą na dużych wysokościach. W fotografii cyfrowej jego stosowanie nie żadnego sensu bo matryca w aparacie nie ma tego problemu co film. Więc używanie filtra UV nie ma sensu na żadnej wysokości.
    2. Nie kupuj zadnego filtra UV czy tam "protector", to jak robienie zdjęć przez szybę. Nawet najdroższy filtr tylko pogarsza jakość obrazu. Im lepszy filtr, tym mniej pogarsza, ale zawsze pogarsza. Najlepszą ochronę zapewnia tulipan i zdrowy rozsądek fotografa.

    PS. Jedyny filtr który ma sens - w niektórych sytuacjach - to filtr polaryzacyjny. Ale to już zupełnie inny temat.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    I czasami IR, który odnalazłem głęboko ukryty, ale to drugi koniec widma.

  4. #4

    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    Brzostek
    Posty
    32
    Siła reputacji
    3
    Moja galeria
    https://www.optyczne.pl/16310-nowość...strybucji.html

    Komentarz pod tym artykułem:
    Czy filtr UV do cyfrówek ma sens, nie licząc ochrony fizycznej soczewki ?
    -----------
    teoretycznie ma niewielki , praktycznie zaden - jesli to w warunkach ekstremalnego wystepowania UV - np na duzych wysokosciach w gorach.

    matryce pod filtrem B wykazuja wciaz uczulenie na UV siegajace nawet do 30 % max uczulenie dla swiatla widzialnego . Pod G,R to rzad pojedynczego procenta . jesli udzial swiatla pod B w calkowitym RGB wynosilby powiedzmy 30 % to mielibysmy udzial UV w calkowitym naswietleniu na poziomie kilku % - na codzien nie widac , ale na everescie bym wolal zalozyc - nie zaszkodzi a pomoc moze.

    O tej wysokości też piszą tu:
    https://blog.cyfrowe.pl/filtry-uv-ni...ic-obiektyw-2/
    Duże ilości promieniowania UV pojawiają przede wszystkim w słoneczne dni i na dużych wysokościach (ponad 1000-2000m), bo jest ono wtedy w znacznie mniejszym stopniu pochłaniane przez atmosferę. Dobra pogoda plus duże wysokości równa się górski trekking! Czy tylko miłośnikom gór przyda się taki filtr? Z pewnością nie!

    No i teraz poszukuje jakichś naukowych informacji na zabicie lub potwierdzenie tych tez.

    Jak tak czytam różne komentarze pod różnymi artykułami to jeden pisze, że stracił obiektyw od monety wyrzuconej pod kościołem drugi, że w wyślizgnął się mu w górach i przeleciał parę metrów, po tym był cały oprócz soczewki itd. Kolejny pisze, że niektóre obiektywy mają tendencje do zaciągania kurzu przez przedni człon itd. Ja na swoich szkłach mam pozakładane filtry i na najczęściej używanym pojawiły się dwie niegroźne ryski. Także uważam że jako protektor takie szkiełko ma jak największy sens.

    Wiadomo, że nawet najdroższy filtr UV/protektor pogarsza jakość, ale te drogie co najwyżej robią flary pod ostre światło (zawsze można je wtedy ściągnąć). Poza tym nie da się odróżnić czy zdjęcie jest robione z filtrem czy bez - na optycznych swego czasu mierzyli np. rozdzielczość i wyniki były w granicach błędów pomiarowych.
    Ostatnio edytowane przez tryhp3 ; 4.06.21 o 10:26

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    Używam filtrów UV tylko do ochrony obiektywów gdy wiem, że mogą być narażone na mgiełkę wody morskiej lub lepkie palce dzieci
    Wtedy nie mam żadnych oporów, aby chuchnąć na filtr i przetrzeć go koszulką.
    Do codziennej ochrony najlepsza głęboka osłona.

  6. #6
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tryhp3 Zobacz posta
    https://www.optyczne.pl/16310-nowość...strybucji.html

    Komentarz pod tym artykułem:
    Czy filtr UV do cyfrówek ma sens, nie licząc ochrony fizycznej soczewki ?
    -----------
    teoretycznie ma niewielki , praktycznie zaden - jesli to w warunkach ekstremalnego wystepowania UV - np na duzych wysokosciach w gorach.

    matryce pod filtrem B wykazuja wciaz uczulenie na UV siegajace nawet do 30 % max uczulenie dla swiatla widzialnego . Pod G,R to rzad pojedynczego procenta . jesli udzial swiatla pod B w calkowitym RGB wynosilby powiedzmy 30 % to mielibysmy udzial UV w calkowitym naswietleniu na poziomie kilku % - na codzien nie widac , ale na everescie bym wolal zalozyc - nie zaszkodzi a pomoc moze.

    O tej wysokości też piszą tu:
    https://blog.cyfrowe.pl/filtry-uv-ni...ic-obiektyw-2/
    Duże ilości promieniowania UV pojawiają przede wszystkim w słoneczne dni i na dużych wysokościach (ponad 1000-2000m), bo jest ono wtedy w znacznie mniejszym stopniu pochłaniane przez atmosferę. Dobra pogoda plus duże wysokości równa się górski trekking! Czy tylko miłośnikom gór przyda się taki filtr? Z pewnością nie!

    No i teraz poszukuje jakichś naukowych informacji na zabicie lub potwierdzenie tych tez.

    Jak tak czytam różne komentarze pod różnymi artykułami to jeden pisze, że stracił obiektyw od monety wyrzuconej pod kościołem drugi, że w wyślizgnął się mu w górach i przeleciał parę metrów, po tym był cały oprócz soczewki itd. Kolejny pisze, że niektóre obiektywy mają tendencje do zaciągania kurzu przez przedni człon itd. Ja na swoich szkłach mam pozakładane filtry i na najczęściej używanym pojawiły się dwie niegroźne ryski. Także uważam że jako protektor takie szkiełko ma jak największy sens.

    Wiadomo, że nawet najdroższy filtr UV/protektor pogarsza jakość, ale te drogie co najwyżej robią flary pod ostre światło (zawsze można je wtedy ściągnąć). Poza tym nie da się odróżnić czy zdjęcie jest robione z filtrem czy bez - na optycznych swego czasu mierzyli np. rozdzielczość i wyniki były w granicach błędów pomiarowych.

    Nie czytaj tyle internetu bo będziesz miał wodę z mózgu. Zwłaszcza że w sieci każdy pisać może i nikt nie weryfikuje prawdziwości informacji.
    Optyczni piszą przeważnie bzdury i nie ma co z tym dyskutować. Filtr UV w fotografii cyfrowej nie żadnego zastosowania - tu nie o to chodzi że cyfrówki mają jakieś wbudowane filtry i tak dalej - nawet gdyby nie miały, to poprawne kolory i balans bieli można sobie ustawić wywołująć RAW. To tylko o to chodzi. W fotografii analogowej film był produkowany tak aby oddawać poprawnie kolory przy takiej a nie innej ilości UV, węc jak było z adużo to trezba było założyć filtr inaczej zdjęcia miały niebieski zafarb, w fotografii cyfrowej otwierasz RAW i robisz co chcesz niezależnie od światła.

    Co do tego że filtr UV nie pogarsza zauważalnie różnicy - te opinie piszą w większości użytkownicy sprzętu z niskiej / średniej półki. Widziałeś kiedyś profesjonalistę z dobry sprzętem i filtrem UV? Nie? No właśnie... Co innego mieć filtr UV na obiektywie spacer -zoom i pisać że nie widać żadnej różnicy (a takich fotografów mamy 95% w sieci), a co innego używać dobry obiektyw stałoogniskowy który wyciąga z matrycy wszystko i na to założyć UV. Zwłaszcza w MFT gdzie matryce mają tak duże zagęszczenie pikseli.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez cobra Zobacz posta
    Do codziennej ochrony najlepsza głęboka osłona.
    Dokładnie.
    W sumie filtr UV dla ochrony zakłada się np. przy fotografii sportów typu motocross jak się jest blisko toru, bo czasami odpryski spod kół potrafią polecieć na fotografa. To mi opowiadał znajomy reporter. I to była jedyna okoliczność kiedy on filtr UV zakładał.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Pełna prawda. Szczególnie nie czytaj sklepowych blogów, bo tam zawsze przeczytasz, że filtr jest niezbędny. Fakt jest on niezbędny, ale tylko po to, żeby sklep więcej na Tobie zarobił
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Nie czytaj tyle internetu bo będziesz miał wodę z mózgu. Zwłaszcza że w sieci każdy pisać może i nikt nie weryfikuje prawdziwości informacji.
    Optyczni piszą przeważnie bzdury i nie ma co z tym dyskutować. Filtr UV w fotografii cyfrowej nie żadnego zastosowania - tu nie o to chodzi że cyfrówki mają jakieś wbudowane filtry i tak dalej - nawet gdyby nie miały, to poprawne kolory i balans bieli można sobie ustawić wywołująć RAW. To tylko o to chodzi. W fotografii analogowej film był produkowany tak aby oddawać poprawnie kolory przy takiej a nie innej ilości UV, węc jak było z adużo to trezba było założyć filtr inaczej zdjęcia miały niebieski zafarb, w fotografii cyfrowej otwierasz RAW i robisz co chcesz niezależnie od światła.

    Co do tego że filtr UV nie pogarsza zauważalnie różnicy - te opinie piszą w większości użytkownicy sprzętu z niskiej / średniej półki. Widziałeś kiedyś profesjonalistę z dobry sprzętem i filtrem UV? Nie? No właśnie... Co innego mieć filtr UV na obiektywie spacer -zoom i pisać że nie widać żadnej różnicy (a takich fotografów mamy 95% w sieci), a co innego używać dobry obiektyw stałoogniskowy który wyciąga z matrycy wszystko i na to założyć UV. Zwłaszcza w MFT gdzie matryce mają tak duże zagęszczenie pikseli.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


    Dokładnie.
    W sumie filtr UV dla ochrony zakłada się np. przy fotografii sportów typu motocross jak się jest blisko toru, bo czasami odpryski spod kół potrafią polecieć na fotografa. To mi opowiadał znajomy reporter. I to była jedyna okoliczność kiedy on filtr UV zakładał.
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Pełna prawda. Szczególnie nie czytaj sklepowych blogów, bo tam zawsze przeczytasz, że filtr jest niezbędny. Fakt jest on niezbędny, ale tylko po to, żeby sklep więcej na Tobie zarobił


    Żeby było śmieszniej podpisuje się pod tm czterema kopytami ....
    Mimo że zarysowałem obiektyw w torbie foto plastikową butelką na wodę

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Przeczytałem ten artykuł:
    "Ponieważ działania filtra UV praktycznie nie widać na zdjęciach, może on być używany ciągle i w zasadzie chwilę po nakręceniu go na obiektyw można zapomnieć o jego istnieniu... Kupno filtra UV lub filtra ochronnego powinno być tak oczywistą decyzją jak użycie parasola w czasie deszczu."
    Wynika z niego, że parasol należy zawsze nosić ze sobą i zapomnieć o jego istnieniu

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    ...Ponieważ działania filtra UV praktycznie nie widać na zdjęciach...
    Warto dodać, że przeciętnej rysy na przedniej soczewce też nie widać na zdjęciach.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Filtr UV - tak czy nie?
    By stpman in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23.07.18, 12:24
  2. Filtr AA
    By King in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18.05.09, 10:09
  3. Filtr do E1
    By mietix in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.09.05, 23:08
  4. Filtr UV
    By mini21 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 9.05.05, 00:02
  5. Filtr FD
    By chivas in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17.09.04, 22:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.